Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Rock Operasında DPA d:facto Vokal Mikrofonları Kullanıldı
Rock Operasında DPA d:facto Vokal Mikrofonları Kullanıldı
15.02.2018 15:53

Hollandalı müzisyen Arjen Lucassen’in rock operası Ayreon Universe, Hollanda’nın Tilburg kentinde üç gece sergilendi ve vokalistlerle müzik aletlerinin seslerini yükseltmek için bir dizi DPA mikrofon kullanıldı. FoH (Front of House) izleyici alanı mühendisi Niels Jensen, Ayreon Universe’in eşsiz sahnesinde 18 adet DPA d:facto vokal mikrofon kullandıktan sonra, mikrofonu “kusursuz ve etkileyici” olarak nitelendirildi.

Progresif metal/rock opera Ayreon Universe, birçok müzik aleti çalabilen Hollandalı şarkıcı ve söz yazarı Arjen A. Lucassen’in bir eseri. Tilburg’daki performanslarda Lucassen rock operasını ilk olarak canlı sahneledi ve 54 ülkeden 9.000 Ayreon hayranını kendine çekerek büyük ilgi gördü. Projenin tamamının hazırlığı bir yıl sürdü ve Lucassen ile müzik yönetmeni Joost van den Broek tarafından yönetildi. Her gösteride Lucassen sahnede 17 asıl Ayreon şarkıcısı ile özenle seçilen sekiz müzik aleti grubuna katıldı. 

Niels Jensen’in görevi, ikinci FoH Jos Driessen, monitör mühendisi Gino Krishnadath, kablosuz sistemlerle ilgilenen Freek de Greef ve kayıt mühendisi Dave Schinkel’den oluşan ses ekibini yönetmek ve koordine etmekti. Bu gösterilerin öneminin farkında olan Jensen, DPA mikrofonlarını tercih etti. Şarkıcılar için on sekiz adet kablosuz DPA d:facto 4018V vokal mikrofon kullanıldı. Davulların sesini mümkün olduğunca doğal alabilmek için Jensen trampetlere mikrofonları yakın yerleştirdi; bir GSM4000 Goosensck Mount üzerine d:vote davul mandalıyla taktığı, MMP-ES ön yükselteçli bir DPA d:facto 4018V lineer kapsül kulandı.  Aynı nedenlerle bu çözümü yüksek bir Leslie üzerinde de kulandı:

Bu kapsül sayesinde pedallı davul takımı zillerinden (hi-hat) ve normal zillerden sıfır sızıntı elde ettik, ki bu durum genellikle önemli bir sorun oluşturuyor.

Davullar, Leslie, digeridoo (Aborjin üflemeli müzik aleti), flüt ve perkisyonların seslerini yakalamak için DPA d:vote 4099 enstrüman mikrofonları ve bir dizi çift diyaframlı D:dicate 2011 kardioid mikrofondan da yararlandı. Tüm mikrofonları, DPA’nın Hollanda bayi Amptec sağladı.

Leslie devam etti: “d:dicate 2011 mikrofonlar pedallı bas davulu, pedallı davul takımı zili, ritmik zil, kısa davul ve alçak Leslie için kullanıldılar, çünkü doğrudan kaynaktan ve çok net ses sağlıyorlar. Askılı trampetler ve ayaklı trampetler için çok iyi bir doğrusal tepki verdiği için DPA d:vote 4099 enstrüman mikrofonlarından yararlandık. Kaynağın tonunu tam olarak aslı gibi veriyor. d:dicate 4015’leri üst mikrofonlar olarak kulandık, çünkü genel davul seslerini geniş ses yakalama özelliğiyle mükemmel yakalıyor. Toplam 88 tane giriş kanalımız olan kurulumda DPA mikrofonlarını seçmemin nedeni yüksek ses kaliteleriydi ve hayal kırıklığı yaşamadım. Mikrofonlar Ayreon Universe kurulumu içerisine kusursuz bütünleşti ve hepsi harika ses yakaladı.

Jensen DPA mikrofonlarını birkaç yıl önce DPA d:facto vokal mikrofonunun çıkmasından itibaren kullanıyor. 

DPA ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 227 34 54 numaralı telefondan Elit Işık/Ses Sistemleri’ni arayabilirsiniz.