Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > MTVG 4K Yayınlarında AJA FS-HDR Kullanılıyor
MTVG 4K Yayınlarında AJA FS-HDR Kullanılıyor
03.03.2018 13:53

Bir mobil yapım tırı için doğru cihaz kombinasyonunu bir araya getirmek kolay bir iş değil, ama bir 4K/UltraHD HDR tırı için iş akışı kurmak, Mobile TV Group’tan (MTVG) Peter Wehner’in uzmanlaştığı, yeni bir alan. Mühendislik Yönetmeni Wehner’in mimarlarından biri olduğu 30 adet MTVG mobil yapım aracı, CBS, CNBC, FOX ve DIRECTV ve diğerleri için yılda dört binden fazla spor ve eğlence yapımına hizmet veriyor. MTVG CEO Philip Garvin ile birlikte çalışan Wehner, ABD’de canlı bir 4K/UltraHD HDR televizyon yayınını gerçekleştiren ilk mobil yapım aracı olan MTVG’nin 16 metre 4K HDR Double Expando’nun kurulmasına yardımcı oldu. Araçta gerçek zamanlı HDR çevrim ve 4K/UltraHD/HD kare senkronizasyonu için 14 adet AJA FS-HDR; üste, alta ve karşılıklı çevrimlerle kare senkronizasyonu için 12 adet AJA FS1-X ve 12 adet AJA UDC var.

Geçtiğimiz Aralık ayında DirecTV NHL yayını için ilk UltraHD HDR yapımını gerçekleştirdikten sonra MTVG müşterileri için tüm canlı 4K programları HDR olarak yapmayı tercih ediyor.

Çoğu evdeki HDR ekranlar henüz standart değil, bu yüzden MTVG bir UltraHD HDR yayın yaparken aynı anda izleyicilerinin çoğunun izlediği bir canlı HD 1080i veya 720p SDR sinyali de üretiyor. MTVG’nin kameralarının çoğu geniş dinamik aralıklı HDR yetenekli olsa da, ekip bir dizi SDR kaynakla, arena içi POV, robotik ve kafa üstü kameralarla da çalışıyor. Araçtaki FS-HDR’nin işlevi, programın gereksinimlerine göre değişiyor. Bir gün 4K HDR sinyali 1080p SDR görüntüye çevirirken, ertesi gün bir HD SDR sinyali gerçek zamanda HD HDR görüntüye çevirmesi gerekebiliyor.

Wehner açıklama yaptı: “Gereksinimlerimiz her gün değişiyor, ve her yerde farklı bir kaynak seti ile çalışıyoruz, fakat FS-HDR buna uyarlanmayı kolaylaştırıyor. Araca gelen hemen her şeyi yönetebiliyor; SDR-HDR, HDR-SDR, UHD-720p/1080i, 720p/1080i-UHD, 720p-1080i, 1080i-720p ve 1080p-720p çevrimlerini yapabiliyoruz. Tek bir kabin rafına ne kadar çok AJA sığdırılabildiği beni şaşırttı; sadece HDR ve format çevrimi değil, canlı renk düzeltme de elde ediyoruz. Karışık kamera kaynakları ve formatlarıyla çalışırken bile 4K HDR ve HD SDR sinyaller için tutarlı bir görünüm elde etmemize yardımcı oluyor.

Canlı yapımcılığın geleceğinde HDR gözüküyor. Wehner FS-HDR’nin Mobile Unit 43 FLEX’ten başlanarak MTGV’nin yeni tırlarından çoğunun içerisine bütünleştirilmesini bekliyor: “FS-HDR bize daha az kaynakla daha fazlasını yapabilme imkanı veri,yor.ç FS-HDR’nin yapabildiklerini yapabilmek için çok sayıda çeviriciye yatırım yapmak yerine, dört HD HDR çevrim kanalını tek aygıtla yürütebiliyor, daha fazla 4K HDR yapım gerçekleştirebiliyoruz. Çoğunlukla tek amaca yönelik tasarlanan araçlara göre kanal başına maliyeti çok düşüren FS-HDR’nin az yer kaplaması, mobil yapım tırları için en önemli unsur.

Tırda canlı renk düzeltme için MTGV HD sinyallerle çalışırken AJA FS1-X çeviriciler/kare senkronlayıcılar da kullanılıyor. 720p formattan 1080i ve 1080p’ye çevirme işlemleri yaparken UDC çeviricilerden yararlanılıyor.

4K/UltraHD/2KL/HD HDR/SDR iş akışları için adeta bir İsviçre çakısı işlevi gören FS-HDR, gerçek zamanlı HDR-HDR, HDR-SDR ve SDR-HDR çevrimler ve gerçek zamanlı kamera log çevrimleri yapıyor. Colorfront Engine içeren FS-HDR’nin yoğun HDR ve WCG sinyal işleme desteği, tek bir 4K/UltraHD/2K/HD kanalın ya da aynı anda dört adede kadar 2K/HD kanalın gerçek zamanlı işlenmesini sağlıyor.

AJA ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.