Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Makyaj Sanatçıları: Kazuhiro Tsuji, David Malinowski ve Lucy Sibbick
Makyaj Sanatçıları: Kazuhiro Tsuji, David Malinowski ve Lucy Sibbick
26.03.2018 11:41

90. Oscar (Akademi Ödülleri) ve 71. Bafta (İngiliz Film ve Televizyon Akademisi) Film Ödüllerine Makyaj ve Saç Tasarımı Dalında “Darkest Hour” Değer Bulundu. 

18 Şubat 2018’de Londra’da Royal Albert Hall’de gerçekleştirilen 71. Bafta ve 4 Mart 2018 Los Angeles Dolby Theatre’da gerçekleştirilen 90. Oscar ödül töreninde Darkest Hours filmi Makyaj ve Saç Tasarımı kategorisinde ödüle layık bulundu. 

İngiliz oyuncu Gary Oldman, hem Bafta 2018 hem de Oscar 2018’de En İyi Oyuncu Ödülü’nü aldığı Darkest Hour filminde Winston Churchill’i canlandırmıştı. 

Gary Oldman
http://www.imdb.com/name/nm0000198/ Erişim Tarihi; 08.03.2018

Kazuhiro Tsuji, David Malinowski ve Lucy Sibbick’in gerçekleştirdiği makyaj ve saç tasarımlarında her üç sanatçı da ilk kez ödül aldılar. Daha önceki yıllarda makyaj ve saç tasarımı alanında ödül alan tüm filmlerde olduğu gibi bu filmde de bu üç makyaj sanatçısı yanında aşağıda görev dağılımı ile listelenmiş olan uzman bir kadro onlarla birlikte çalıştı. Churcill’e benzemesi için gerekli olan kilolu görünüm ve saçsız görünüm yaratmak, kilolu yüzü oluşturabilmek için kullanılan ürünler yine aşağıda listelediğim firmalar ve uzmanların desteği ile gerçekleştirildi. 

Protez laboratuvarı: Vincent Van Dyke Effects (http://vvdfx.com, Erişim Tarihi 08.03.2018)

Şef kalıp uzmanı: Carl Lyon

Kalıp teknisyeni; Bob Freitas

Silikon kalıp şefi: Manny Lemus

Silikon kalıp teknisyeni: Will Thornton

Protez üreticisi: DDT Effects Especiales (http://ddt-efectos-especiale Erişim Tarihi 08.03.2018)

Vücut formu üreticisi: Super Suit Factory (www.supersuitfactory.com Erişim Tarihi 08.03.2018) 

Peruk yapımcısı: Bob Kretschmer

Makyaj Departmanı 

Diana Choi

Peruka yapımcısı

Bob Kretschmer

Peruka yapımcısı

David Malinowski

Gary Oldman’ın Protez makyaj uzmanı 

Heather Manson

Saç tasarımcısı /makyaj sanatçısı

Flora Moody

Şef saç tasarımcısı/ makyaj sanatçısı 

Jo Nielsen

Saç tasarımcısı

Ivana Primorac

Saç tasarımcısı / makyaj tasarımcısı

Lucy Sibbick

Gary Oldman’ın saç protezi ve makyaj protezi sanatçısı

Kazuhiro Tsuji

Gary Oldman’ın protez makyaj ve saç tasarımcısı 

Christine Whitney

Saç ve makyaj uzmanı kalabalık sahneler)

Oonagh Bagley

Junior makyaj sanatçısı

Jo Barrass-Short

Makyaj ve Saç

Anita Burger

Saç Tasarımcısı

Ella Burton

Saç ve Makyaj stajyeri kalabalık sahneler)

Carolyn Cousins

Saç ve makyaj artisti 

Natasha Klipp

Junior makyaj sanatçısı 

Helen Masters

Stajyer Makyaj sanatçısı kalabalık sahneler) 

Rosie Sinfield

Stajyer saç ve makyaj uzmanı

Tony Stasi

Berber

Naomi Tolan

Stajyer makyaj uzmanı (kalabalık sahneler) 

Jenny Watson

Stajyer Makyaj Sanatçısı 

Dünya’da sadece profesyonel makyaj alanında yayınlanan tek dergi olan Make-Up Artist Magazin’in editörü Michael Key Los Angeles’daki Oscar ödül töreninde sanatçıların yanındaydı. Make-Up Artist Magazine her makyaj sanatçısının muhakkak abone olması gereken ve yılda birkaç kez dünyanın farklı yerlerinde gerçekleştirdiği IMATS (International Make up Artists Trade Shows) Makyaj Sanatçıları Fuarlarını takip etmesi ile günceli öğrenebileceği çok önemli bir kurum. Her sene Bafta ve Oscar ödülleri öncesi aday olan filmlerin makyaj sanatçıları ile yaptıkları röportajlarda uyguladıkları tekniklerden kullandıkları ürünlere kadar pek çok farklı konuda bilgi alabilmek mümkün olabiliyor. (https://makeupmag.com, Erişim Tarihi: 08.03.2018) 

Tsuji’ye günümüze kadar makyaj alanında Oscar alan ilk Asyalı olmasının dikkat çekici olduğu yönündeki görüşe; “hangi ırktan olduğu değil sevdiği işi yapıyor olmasının önemli olduğu” cevabını verir. 15 yaşından itibaren Holywood’da protez makyaj alanında çalışmayı hayal eden Tsuji makyajın uygulanmasında verdiği destek ve hayallerinin gerçekleşmesini sağladığı için Oldman’a teşekkür etti. 

Profesyonel makyajda karakter yaratımı yönetmen, makyaj sanatçısı ve oyuncunun işbirliğinde gerçekleştirilebilen bir sanat dalı. Saatlerce süren protez uygulamalarında oyuncunun göstereceği sabır makyajın başarı ile tamamlanmasındaki en önemli destek.

Bir oyuncunun ünlü bir kişiyi canlandırmasında en çok karşılaşılan sorulardan olan “canlandırılacak kişiye benzeyen bir oyuncu mu seçilmeli?” sorusuna cevap: Makyaj sanatı gibi bir sanat dalı varken buna ihtiyacınız yok. Ten ve göz rengini değiştirebildiğiniz ve hatta tırnak protezleri ile tırnak şeklinde bile değişiklik yapabildiğiniz, saçları dökülmüş birine istediğiniz uzunluk ve yoğunlukta gerçek görünümlü sentetik saçları istediğiniz metraj ve renkte kilo ile satın alma şansınız var) peruk veya saç parçaları ekleyebilmek veya uzun saçlı birini Glatzan veya Lateks malzemelerden yapılmış saçsız baş görünümü verebilmek gibi yüzlerce makyaj tekniği varken yönetmenin istediği oyuncu ile çalışma özgürlüğüne makyaj sanatı desteği ile sahip olabilme şansı olduğunun farkında olması ülkemizde de makyaj sanatının daha fazla ilerleme imkanını yaratacaktır.

YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü
Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.