Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > CPR Radyo Axia AoIP Teknolojisini Seçti
CPR Radyo Axia AoIP Teknolojisini Seçti
29.03.2018 18:30

Colorado Public Radio (CPR) ağındaki ses yönlendirme sistemi sık sık sorun çıkardığı için ömrünün sonuna yaklaştığı açıkça anlaşılınca CPR Axia’nın IP üzerinden ses (AoIP) teknolojisine yöneldi. CPR Colorado Centennial’deki Denver Tech Center’da yer alan CPR Bridges Broadcas Center adlı tesisinde AoIP altyapısına geçmeyi 2015 yılında tartışmaya başlamıştı. CPR radyo ağı eyaletteki beş stüdyosundan 14 istasyonla 470.00’den fazla dinleyiciye ulaşıyor.

Dev bir tek yönlendiricinin her şeyi yüklendiği TDM sisteminin yerine geçen Axia AoIP sistemi, tesisi merkezilikten kurtardı. Ana donanım stüdyoda olup, çeşitli yerlerde Axia xNode ses arabirimleri var; artık her şey aynı yere konmak zorunda değil. Mühendislik Başkan Yardımcısı Dean Phannenstiel, CPR stüdyolarının AoIP teknolojisine Axia ile geçmesine karar veren kişi. Axia Fusion AoIP konsolun sadece teknik özelliklerini değil, kusursuz görünümünü ve üretim kalitesini de beğendi. Denver Tech Center’daki sekiz yayın stüdyosuna ve bir canlı performans stüdyosuna 16 fader içeren Fusion konsol kuruldu. Beş adet ses takip kabini de içeren merkez, uydu ve STL operasyonlarının merkezi olarak hizmet veriyor. Phannenstiel tam yedekli sinyal işleme kartları, geçiş kanatları, güç kaynakları ve kendi UPS’sini içeren Cisco 4510 anahtarı seçti. Tüm stüdyolar bu merkezi anahtara yedekli Cat6 kablo hatlarıyla bağlanıyor.

AoIP teknolojisine geçmek basit gözükse de, CPR yeni ve eski cihazlar arasındaki uyumluluk ve bunun herhangi bir stüdyoda arıza yaratıp yaratmayacağı konusunda endişeliydi. Ancak tesisi bir defada tek stüdyoda Axia AoIP’ye dönüştürme esnekliği ve kesintisizliği, CPR için avantajlı olduğunu kanıtladı. Bir defada tek stüdyoyu AoIP’ye çevirmeye başladıklarında ekip Axia AoIP sistemine paralel olarak eski TDM sistemini de kullanabildi.

Geçişte gecikme ve yaratabileceği operasyonel etki konusunda da endişe yaşandı. Ama işler hep iyi gitti. Judy ve CPR ekibi hiç gecikme sorunu yaşamadılar. 

Kurulumdan sonra Colorado Public Radio, Fusion konsollardaki sanal kanalları keşfetti. Judy yorum yaptı: “Sanal kanalları daha önce hiç aklımıza gelmeyen birçok iş için kullanıyoruz. Yapabileceğimizi bilmediğimiz keşifler yapıp heyecan duyuyoruz.

İlk Fusion yenilemesi kusursuz geçtikten sonra CPR, yayın içeriğini hazırlarken kullanılan ama ana ağa bağlı olmayan eski analog mikserler kullanılan ses takip kabinlerini de yeniledi. Axia QOR.16 ve QOR.32 sistemleri ile Axia iQ DESQ AoIP konsolları kurulan ses takip kabinleri, Cisco anahtarı ve yeni Livewire ağı üzerinde yer alıyor. 

CPR artık Axia AoIP sayesinde her zamankinden daha esnek, güçlü ve kolay kullanımlı bir sisteme sahip. Aylardır Axia konsolları, ses arabirimleri ve yönlendirme denetimi içeren tamamen Axia üretimi altyapı üzerinde çalışıyor ve tüm haberleşme Axia Livewire+ AES67 protokolü ile gerçekleşiyor. 

Judy ekledi: “Kurulum son derece kolay oldu. Axia çok sağlam. Sonuç olarak tüm stüdyolar tamamen Axia’ya çevrildiğinde, TDM yönlendiriciyi hizmetten kaldırdık. Bu harika bir his!

Axia ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 274 69 10 numaralı telefondan Mavi Grup İletişim’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.