Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > 3D MAKEUP ve Yazılım Programlarının Makyaj Sektörüne Sunduğu Yeni İmkanlar
3D MAKEUP ve Yazılım Programlarının Makyaj Sektörüne Sunduğu Yeni İmkanlar
24.07.2018 10:17

3D (3 boyutlu) tasarım için oluşturulmuş özel yazılım programları, 3 boyutlu objelerin katmanlanması için kullanılan yazıcılar yanında, makyaj alanında da yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Ancak, makyajda 3 boyut isimlendirmesi çok farklı anlamlar ifade edebilmekte. Çok uzun yıllardır makyaj sanatçıları arasındaki yaygın kullanımında, karakter yaratımında gölgeleme ve aydınlatma teknikleri ile gerçekleştirilmesi mümkün olmayan fiziksel değişimler için protez ilavelerinin kullanıldığı bir makyaj tekniği olarak algılanırdı.

Lateks, silikon veya benzeri maddelerden yapılmış, istenilen fiziksel görünümün oluşturulması için gerekli olan ilavelerin cilde özel yapıştırıcılarla yerleştirilmesi ile farklı görünümdeki burun, kulak, diş, tırnak oluşturup , tüm vücudu bir kılıfın içerisine sokar gibi değiştirilmesi mümkün olabilirdi ki bu halen kullanılan bir teknik. Ancak gittikçe daha yaygın halde kullanılmaya başlayan diğer bir 3D makyaj tanımı gölgeleme ve aydınlatma tekniklerinin çok etkin bir şekilde kullanılarak gelin makyajlarından günlük kullanıma kadar çok geniş bir yelpazede uygulanması. Hatta daha da farklı uygulamaları ile tamamen farklı görünümler yaratabilmek. 

Diğer 3D makyaj uygulamaları ise doğrudan bilgisayar ortamında gerçekleştirilen ve hem makyaj hem de bilgisayarda 3D tasarım bilgisine sahip sanatçıların uygulamaları. Bu konuda pek çok sanatçı sıra dışı eserleri ile dikkat çekici sanatsal eserler ortaya koymaya başladılar. Ines Alpha bu konuda fotoğraf sanatçıları ve modellerle beraber çalışıp sıra dışı makyaj uygulamaları videoları üreten bir sanatçı. (https://mashable.com/2018/04/02/3d-makeup-art/#GGmbm5OO7Gqx)

Bilinen makyaj malzemelerini kullanarak 3 boyutlu makyajın diğer bir alanı için eserler ortaya koyan Mimi Choi kendisini illüzyonist olarak tanımlıyor ve insan yüzü üzerinde makyajla yarattığı 3 boyutlu tasarımlar illüzyon olarak tanımlanabilecek görünümler yaratıyor. (https://mymodernmet.com/mimi-choi-optical-illusion-makeup/)

Kullanılacak ürünün satın alınmadan önce bilgisayar ortamında denenmesi imkanını sağlayan Visage Technology firmasının geliştirdiği program sayesinde hangi meslekten veya nerede çalışırsa çalışsın seçtiği makyaj ürününün istediği makyaj tekniği ile yüzüne uygulanmış halini bilgisayar ortamında kullanıcılara gösterebilmek mümkün. (http://visagetechnologies.com/solutions/makeup/)

Bilgisayar ortamında özellikle güzelleştirme amaçlı yapılan uygulamalar sonucunda instegramda karşılaşacağımız yüzlerin makyajsız görünümlerinden çok farklı olacağını tahmin etmek artık çok da zor değil.

YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü
Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.
En Çok Okunanlar
Dergi