Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > MediaCast Anadolu Üniversitesi'nde Dijital Film Yapım Atölyesi Düzenledi
MediaCast Anadolu Üniversitesi'nde Dijital Film Yapım Atölyesi Düzenledi
24.07.2018 17:06

MediCast, üniversitelerde öğrencilere ve öğretim görevlilerine yeni gelişen teknolojiler hakkında bilgilendirme amaçlı atölye çalışması etkinliklerine devam ediyor. Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan yenilikler hakkında öğrencileri ve öğretim görevlilerini bilgilendirmeyi amaçlayan MediaCast, öğrencilerin bu konulardaki meraklarına cevap oluyor.

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü Öğr. Gör. Orhan Yaşar Terlemez işbirliği ile düzenlenen etkinlikte öğrencilere öncelikle analogdan dijitale  geçiş süresinde yaşanan teknolojik değişikliklerin prodüksiyonları nasıl etkiledikleri anlatılarak gelişen teknolojinin medya üzerindeki önemi vurgulandı. Blackmagic Design Kamera ve DaVinci Resolve Uzmanı Alper Camadan’ın sunumu ile dijital kameraların tüm prodüksiyonlarda kullanımı, lens tipleri, kamera sensörü ile ilgili bilgiler öğrencilerle paylaşıldı. Blackmagic URSA Mini Pro’yu yakından inceleyen öğrencilerin merak ettikleri sorular cevaplandı. 

Atölye çalışmasında DaVinci Resolve 14’ün özelliklerinden de bahsedildi. Renk düzeltme, kurgu, ses düzenleme ve export alımı  hakkında verilen bilgiler Türkiye’de film yapımcılığından ve dünya sinemasından örneklerle desteklendi. Böylece öğrencilerin edindikleri bilgilerin kalıcı olması amaçlandı. 

Öğrencilerle birlikte gerçekleştirilen interaktif eğitimin sonuna doğru film yapımı renk teorisi ve color grading konulu bir sohbet ortamı sağlandı. Öğr. Gör. Orhan Yaşar Terlemez şunları söyledi: “Sektörde eleman açısından eksiklik hissedilen alanlardan biri color grading. Çoğunlukla yabancı colorist’lerle çalışılıyor. Sektöre eleman yetiştiren fakültelerde de teknik açıdan verilen eğitimde en büyük eksiklik, renk bilgisi ve renk düzelteme… İşte bu eksikliği gidermek adına, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü’nde MediaCast tarafından gerçekleştirilen atölye çalışması çok başarılı ve bilgilendirici oldu. Alper Camadan ve Betül Tahincioğlu geleceğin sektör çalışanlarıyla bilgi ve deneyimlerini paylaştılar. Anadolu Üniversitesi İBF Sinema Televizyon bölümü çalışanları ve öğrencileri olarak,  MediaCast’a, Tuna Akman’a, Alper Camadan‘a ve Betül Tahincioğlu’na bizleri bilgilendirdikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunar, her zaman fakültemize bekleriz…

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’ı arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.