Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Futbol İnternet Yayınlarında Amazon Web Services
Futbol İnternet Yayınlarında Amazon Web Services
22.10.2018 15:15

Bir Amazon.com şirketi olan Amazon Web Services Inc (AWS), ABD’de başlıca ulusal yayın hakları sahiplerinin, Pay TV sağlayıcıların ve spor programı yapımcılarının 2018 FIFA Rusya futbol turnuvasının tahminen 3,4 milyar kişi tarafından izlenen canlı internet akışlarını desteklemek için AWS Elemental Media Services dahil olmak üzere AWS kullandıklarını açıkladı. AWS Elemental çözümleri turnuvanın ana yayıncısı tarafından merkezi donanım odasında da kullanıldı.

NBC Sports Playmaker Media destekli ABD yayın hakları sahibi Telemundo Deportes Moskova’daki ağ operasyon merkezinde topladığı görüntü akışlarını Stamford’daki NBC Sports’a geri göndermek ve maçların En Vivo ve NBC Sports uygulamalarında ulusal çapta HD akış yayınlarını güçlendirmek için AWS Elemental kullandı. Playmaker destekli dijital Telemundo yayınları 1,96 milyar canlı dakika sundu ve 15,5 milyon tekil kullanıcıya erişerek 130 milyon canlı akış üretimiyle rekor kırdı. 

Piyasa araştırma firması GlobalWebIndex’e göre bu etkinlik için en geniş televizyon izleyici kitlesi Latin Amerika’da oldu. Bölgedeki AWS kurulumlarından birine sahip, Meksika’daki en büyük kablolu yayın şirketi izzi, yaklaşık 4,5 milyon eve sakinine hizmet veriyor. Medya holdingi Grupo Televisa’nın bir parçası olan izzi, izzi GO uygulamasında yayınlama haklarına sahip olduğu 40 maçın ve aboneli kanallarının akış yayınlarında AWS Elemental çözümlerini, AWS Elemental Media Services hizmetlerini ve Amazon ClousFront içerik dağıtım ağını kullandı. 

Samsung ile Globo.com’un ortak girişimi olan Globosat, Latin Amerika’nın en büyük Pay TV şirketlerinden ve Brezilya’nın önder çok kanallı yayıncısı ve içerik sağlayıcısı. Globosat turnuvanın bütün maçlarını ücretsiz yayınladığı FTA kanallarından ve Pay TV ağı Spor TV’den yayınladı. Globosat yüksek verimli görüntü kodlama HEVC/H.265 kullanarak 4K HDR çözünürlükte canlı ve isteğe bağlı (VoD) akışları işleyip dağıtmak için AWS Elemental kullandı. 

Uruguay’ın devlet telekomünikasyon şirketi Antel, 2013 yılından bu yana Brezilya Dünya Kupası 2014 ve Rio 2016 Olimpiyat Oyunlarının iş akışları dahil çeşitli görüntü araştırma ve geliştirme projelerinde AWS Elemental ile çalışıyor. Rusya’daki 2018 futbol turnuvasında Antel mobil aygıtlar üzerinde 2 milyondan fazla izleyiciye VeraTV OTT hizmeti üzerinden maçların canlı yayın ve isteğe bağlı 4K HDR yayınlarını işlemek ve dağıtmak için AWS Elemental kullandı. 

Avustralya’nın ücretsiz ve açık kamu yayıncısı SBS, elliden fazla maçı SBS televizyon ağı ve dijital platformları yoluyla canlı, ücretsiz ve HD çözünürlükte yayınlarken AWS Elemental’den yararlandı. 2018 FIFA World Cup Russia SBS için birçok platformlu başarısı oldu ve televizyonda 9,1 milyon kişiye ulaştı ve 3,6 milyon canlı görüntü akışı izlendi.

Asya-Pasifik bölgesinde Airtel Wynk ve Astro Pay TV, turnuva sırasında AWS Elemental kullanarak canlı akışlı ve VoD görüntüler yayınladı.

AWS şampiyonanın çok ekranlı yayınını yapan Avrupalı müşterilerini de destekledi. Bunların arasında yer alan Avusturyalı kamu servis sağlayıcı ORF, web istemcilerine, iOS aygıtlarına, Smart TV platformlarına OTT dağıtımı için futbol şampiyonasının bir 4K HDR canlı akış testinde AWS Elemental kullandı. ORF iş akışını sistem bütünleştirici Logic Media, ORF ve Institut für Rundfunktechnik IRT ile işbirliği içerisinde destekledi. 

Amazon AWS ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.