Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Dünyanın En İkonik Hipodromu "Longchamp" Sony IP Live Kontrolünde
Dünyanın En İkonik Hipodromu "Longchamp" Sony IP Live Kontrolünde
22.10.2018 17:25

Fransa düz ve engelli at yarışı yönetim kuruluşu France Galop, at yarışı yayınını modernleştirmek için Sony’nin IP Live prodüksiyon sistemini seçti. Prestijli Longchamp Hipodromu’nun tamamen yenilenmesinin bir parçası olarak France Galop, artık daha fazla esneklik ve sürdürülebilirlik sağlayan bir IP prodüksiyonu kontrol odası ile donatıldı.

Sony’nin IP Live prodüksiyon sisteminin dünya çapında 30’dan fazla sistemde kendini kanıtlamasıyla, Sony çözümünün seçimi ve kurulumu sırasında AV mühendislik danışmanı MTCE Consulting ve uzman AV entegratörü EV Corp. ile birlikte çalışan France Galop da bu müşterilere katılıyor. MTCE Consulting Proje Müdürü Kevin Bonnaud, “Genel olarak bakıldığında, IP tabanlı prodüksiyonun kurulumundan beri, büyük bir HD-SDI geçişine ihtiyaç duymadan ve HD-SDI/fiber optik dönüştürmeyi ortadan kaldırmak gerekmeden video sinyallerini taşımak için fiber kablolar kullanabiliyoruz. Amacımız, geleceğe yönelik bir dizi IP çözümü sunabilmekti, özellikle de ses, interkom, KVM ve video için. Hipodrom için çözüm seçmeden önce, piyasadaki teklifleri teknik ve finansal açıdan kapsamlı bir şekilde inceledik; temel faktörlerden biri de hem BBC Studioworks’un IP kurulumuna hem de Pinewood Studios’taki Sony’nin IP kurulumuna yaptığımız ziyaretti” dedi.

Prodüksiyon sırasında, Sony’nin XVS-6000 çoklu format anahtarlayıcısı, karışık SDI ve IP prodüksiyon kapasitesi ile esneklik sunuyor. Yeni anahtarlayıcı, France Galop’nun kontrol odasının merkezinde yer alıyor ve tesis genelinde dönüştürme geçitleriyle kullanılan 24 adede kadar video kaynağından veri alıyor. Sony’nin NXL-FR318 gövdesi ve NXLK-IP40F dönüştürme kartı, SDI-IP dönüştürmesi sağlayarak France Galop’nun prodüktörlerine içerikleri klasik HD’den son 4K standartlarına dönüştürme kabiliyeti kazandırıyor. 

France Galop’dan sorumlu Teknik Yönetici Thierry Migeon şu yorumu yaptı: “Esneklik sunan, IP odaklı bir geleceğe ve ileride yapılacak olası genişletmeye hazır, uzun vadeli bir teknolojiye ihtiyacımız vardı. MTCE Consulting ve EV Corp. doğal olarak canlı prodüksiyon ve IP alanındaki öncülüğünün yanı sıra olgunluğu, uzmanlığı ve CISCO altyapısı ile birlikte çalışabilirliği nedeniyle Sony’i önerdi.

Hipodrom sisteminin tamamı; yönlendirmeyi, güvenliği ve ağın bant genişliğini kontrol eden Sony’nin PWS-100NM1 IP Live Sistem Yöneticisi iş istasyonu ile yönetiliyor. France Galop, artık tüm canlı IP ağını kontrol edebiliyor ve ileride prodüksiyonları uzaktan yönetme olanağına da sahip. 

Sony’nin kurulumu, France Galop’ya hipodrom etkinliğini ve yarış sonrası yayını optimize ederek yönetimini geleceğe dönük hale getirme kabiliyeti kazandırdı. Parkurun kenarındaki ana kameralar, ahırlar için bağlı kameralar, tribünler, bahisçiler, atların ve jokeylerin tartılması ve ayrıca hakemlik gereksinimleri için dev ekran dönüşleri gibi birçok gerekli kaynak vardı.

Thierry açıklamasına şöyle devam etti: “EV Corp. ve IP Live prodüksiyonun öncülerinden biri olan Sony’nin desteği, bu eksiksiz projenin teslim edilmesinde çok faydalı oldu. Ve Sony’nin yürüttüğü eğitim sayesinde, prodüksiyon ekiplerimiz hemen çalışmaya başladı.

Sony’nin Canlı Prodüksiyon Çözümleri Pazarlama Müdürü Nicolas Moreau şunları ekliyor: “Dünya çapında yaptığımız birçok kurulumdan sonra, Fransa’daki Sony IP Prodüksiyon Yöneticisi Nisan’da yeni sezona başlamak üzere sadece birkaç haftada uygulandı. France Galop’nun prestijli tesisinin teknik modernleştirilmesine katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz.