Reklamı Kapat
Anasayfa > Ürünler > DJI Phantom 4 RTK Drone Sistemi
DJI Phantom 4 RTK Drone Sistemi
30.10.2018 13:56

Sivil drone ve havadan çekim teknolojileri alanında uzman firma DJI, gözlem verimliliğini ve hassasiyetini arttırıp operasyonel zorluk ve maliyetleri azaltmak için yüksek performanslı bir görüntü çekim sistemi ile santimetre düzeyinde dolaşımı bir araya getiren yüksek hassasiyetli Phantom 4 RTK hava gözlem drone aracını sunuyor. 

Phantom 4 RTK gözlem, harita ve teftiş operasyonlarında DJI drone araçlarına güvenen kullanıcıların özel gereksinimleri için üretildi. DJI mevcut drone ile harita ve gözlem piyasasından gelen geri bildirimleri değerlendirerek Phantom 4 RTK’yi tasarladı.

Santimetre düzeyinde konumlandırma

Drone içerisine yeni bütünleştirilen bir RTK modülü, resim üstverisi üzerinde tam doğruluk için gerçek zamanlı, santimetre düzeyinde konumlandırma verisi sağlıyor.

RTK özeliği olmayan bir drone kilometre kare başına 40 adede kadar yer kontrol noktası gerektirdiği için, yerleştirmesi saatler sürüyor. DJI Phantom 4 RTK dahili santimetre hassasiyetinde RTK dolaşım konumlandırma sistemi ile yüksek performanslı bir görüntüleme sistemine sahip. RTK konumlandırma modülü (GPS L1 L2, GLONASS L1 L2, Galileo E1 E5a ve BeiDou B1 B2) ile birlikte gereken GCP sayısını potansiyel olarak sıfıra indirerek, kurulum süresini en az %75 azaltıyor. RTK alıcının hemen arkasındaki yedekli GNSS modülü, nüfus yoğunluğu yüksek kentler gibi zayıf sinyalli bölgelerde uçuş dengesini korumak için yerleştirildi. Her iki modülü bir araya getiren Phantom 4 RTK, uçuş güvenliğini iyileştirirken karmaşık gözlem, harita ve teftiş iş akışları için en doğru verileri yakalamayı garantiliyor. 

RTK modülü yatayda 1cm+1ppm, dikeyde 1.5cm+1ppm konumlandırma doğruluğu sağlayabiliyor, ve Phantom 4 RTK analitik fotogrametrik konumlama sistemi (photogrammetric) modellerinin 5cm kesin yatay doğruluğunu elde edebiliyor. 

Konumlandırma sistemi bir 4G koruyucu konektör veya WiFi hotspot kullanarak konumlandırma sistemini D-RTK 2 Mobile Station NTRIP’e (Network Transport of RTCM via Internet Protocol) bağlanabildiği için istenen iş akışıyla bütünleştirilebiliyor. 

Zaman senkronizasyonu

Phantom 4 RTK’nın konumlandırma modüllerinin tüm avantajlarından yararlanmak için yeni TimeSync sistemi sürekli uçuş denetleyiciyi, kamerayı ve RTK modülünü ayarlıyor. Ayrıca TimeSync, Phantom 4 RTK’nın her fotoğrafın üzerine konum, yükseklik ve diğer verilerin yanı sıra fabrikada kalibre edilen lens değişkenlerini de kaydetmesini garantileyerek, konumlandırma verisini kameranın CMOS sensörünün merkezine hizalıyor ve böylece fotogrametrik yöntemlerle sonuçları mümkün olan en iyi duruma getiriyor.

Hassas görüntü yakalama sistemi

Drone 1 inç 20 megapiksel CMOS sensöre sahip. Phantom 4 RTK fotoğraf çekerken bulanıklık olmadan hareket edebildiği için, mekanik deklanşör harita çalışmalarını ve normal veri yakalamayı kusursuz hale getiriyor. Phantom 4 RTK yüksek çözünürlük sayesinde 10 metre uçuş yüksekliğinde 2,74 cm yer örnek mesafesi (Ground Sample Distance) elde edebiliyor. 

RTK kapsamanın olmadığı alanlarda DJI Phantom 4 RTK Post Processed Kinematics (PPK) kulanma imkanı veriyor. Phantom 4 RTK orijinal uydu gözlem verilerini ve gök günlüğü (ephemeris) verilerini yakalıyor ve bir PPKRAW.bin dosyasına RTCM 3.2 formatında kaydediyor. Phantom 4 RTK ayrıca uçuş sırasında uydu verilerini RINEX formatına çevirerek, bu veriyi bir RINEX.obs dosyasına yazıyor. GNSS konumu ve kameranın dahili senkronizasyonu sayesinde Timestamp.MRK dosyası çok hassas resim konumunu doğru bir şekilde kaydediyor.

Güvenli, akıllı ve sarsıntısız uçuş

Phantom 4 RTK’nın OcuSync görüntü iletim sistemi drone ile uzaktan kumandası arasında kararlı bir bağlantı sağlıyor. Sistem girişime karşı güçlü direnç gösteriyor. 7 kilometreye kadar mesafelere 720p görüntü iletim sinyalleri ulaştırması, geniş alanların haritalarını oluşturmak için ideal. 30 dakikaya kadar uçuş süresi, pilotların pil değiştirmek için drone’u yere indirmeleri gerekmeden uzun uçuşları tamamlamalarına imkan veriyor. Bölge tek pil şarjıyla çekilemeyecek kadar geniş ise, Operation Resumption işlevi pili değiştirdikten sonra otomatik olarak çalışmaya kaldığı yerden devam ediyor.

Mobil SDK desteği

Phantom 4 RTK DJI Mobile SDK ile uyumlu olduğu için işlevleri mobil aygıtlarla otomasyona ve kişiselleştirmeye açık.

Amaca özel uçuş planlama uygulaması

Yeni bir GS RTK uygulaması pilotların Phantom 4 RTK’yı klasik uçuş modunun yanı sıra Photogrammetry ve Waypoint Flight adlı iki planlama modu ile akıllı olarak denetleyebilmelerini sağlıyor. Pilotlar drone’un uçuş yolunu seçiyor ve üst üste çakışma oranı, yükseklik, hız, kamera parametrelerini ayarlıyor. 

D-RTK 2 Mobile Station ile tam uyumluluk

Phantom 4 RTK, D-RTK 2 Mobile Station uyumluluğu ile drone’a gerçek zamanlı fark verilerini sağlıyor ve hassas bir gözlem çözümü oluşturuyor. Mobile Station’ın sağlam tasarımı ve OcuSync iletim sistemi, kullanıcıların zorlu koşullarda bile Phantom 4 RTK ile santimetre düzeyinde hassas veriler elde etmelerini garantiliyor.


Ürün Phantom 4 RTK Drone Sistemi
Marka DJI
Web www.dji.com

En Çok Görüntülenenler
Dergi