Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > AMIRA Multicam Moda Dünyasında
AMIRA Multicam Moda Dünyasında
19.11.2018 11:51

Dünyanın en ünlü moda tasarım firmaları, gösterileri için gittikçe daha yüksek standartlar talep ediyorlar. Fransız firması PhotoCineRent, ARRI AMIRA ve ALEXA Mini kullanarak çok kameralı çekimlerde önde giden uzmanlardan biri haline geldi. Bugün yılda 20 ila 30 defilede çalışıyor.

PhotoCineRent’in müşterileri ARRI görüntüsü istiyorlar. Reklamlarını ve tanıtım filmlerini ALEXA’larla çekiyorlardı ve aynı kaliteyi, aynı görünümü defilelerinde de istediler. PhotoCineRent son üç yıldır ALEXA Mini ile aynı sensöre ve aynı işlevlere sahip olduğu için AMIRA kullanıyor. Aslında defilelerde sık sık ikisi birlikte kullanılıyor. Uzun odak mesafeli lenslerle donatılan AMIRA’lar tripod üzerinde, ALEXA Mini’ler ise vinçler üzerinde, elde veya Steadicam ile kullanılıyor.

PhotoCineRent çok büyük moda gösterilerinde 18 adede kadar kamera kullanabiliyor, ama ortalama bir defilede genellikle 8-10 kamera oluyor. Bu yapımlarda motorlu olmayan Angenieux gibi zoom lensleri gerekiyor. Cmotion motorlar eklenip Master Grip’lerle kontrol ediliyor. Burada amaç kameraları çok kameralı ortama uyarlamak ve her iki taraftan da en iyi şekilde yararlanmak. 

Mobil yapımlarda PhotoCineRent kameralar ile mobil yapım donanımı arasında Ereca ve Multidyne fiber optik sistemi kullanıyor. AMIRA’nın uzaktan kumandalı bütün kısımları fiber üzerinden geçiyor; görüntü, ses, enerji, zaman kodu, veri ve genlock. Başka seçenek olmadığı için Steadicam veya Cablecam üzerinde ALEXA Mini ile kablosuz iletim kullanılıyor. Fakat canlı etkinliklerde bütün yönlerde uçuşan sinyaller girişim riski getirdiği için, kablosuz iletimden mümkün olduğunca kaçınılıyor. 

PhotoCineRent önemli defilelerde birlikte çalıştığı yayın servis sağlayıcıların OB van araçları ile ara bağlantıyı fiber optik yoluyla kuruyor.

Bir defile ortalama on dakika sürüyor ve genellikle canlı internet yayını oluyor. İkinci bir şans olmadığı için her şey mükemmel olmak zorunda. Hata durumunda devreye girmeye hazır birçok yedek sistem olması gerekiyor. ARRI kameralarla çok seyrek sorun yaşanıyor olsa da, her zaman hazır olmak gerekiyor.

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.

Fotoğraflar: PhotoCineRent