Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > İtalya'da OB Van Aracı Sony ile 4K/HDR'ye Yükseltildi
İtalya'da OB Van Aracı Sony ile 4K/HDR'ye Yükseltildi
20.11.2018 16:18

İtalya’nın önde gelen OB (dış yayın) sağlayıcılarının ortak bir girişimi olan The Alliance, en gelişmiş OB van aracı unitONE’ın canlı yapım yeteneklerini yükseltmek için Sony’yi tercih etti. Grup canlı spor etkinliklerinin yapımlarında üstün görüntü kalitesi sunmak ve daha geniş esneklik ve denetim sağlamak için 42 adet Sony HDC-4300 4K/HD sistem kamerası satın aldı. 

Özellikle 4K HDR canlı yapımlar düşünülerek tasarlanan unitONE, dünyanın en gelişmiş ve yenilikçi mobil yapım ünitelerinden birisi. Sony HDC-4300 4K/HD sistem kameralarının eklenmesiyle OB van aracı tüm dünyadan izleyicilerine en yüksek kaliteli harika görüntüler yakalayıp dağıtmaya devam ediyor. Van aracında IP üzerinden 4K HDR canlı yapım iş akışları için bir IP çevrim sistemi var ve operasyonlar için en uygun fiziksel alanı sağlıyor. Çalışma alanı düzeni ve donanımı tamamen modifiye edilebiliyor ve her türlü yapım gereksinimine göre düzenlenebiliyor.

unitONE üç ana konuya odaklanılan iki yıllık yoğun planlamanın ardından tasarlandı; teknoloji, operasyon güvenliği ve güvenilirliği ve iç düzen. Tipik İtalyan iç tasarım ve işlevselliğine sahip, geleneksel bir “galeri” karakteristiklerinin hepsini taşıyan bir OB van istendi ve 8 ayrı kısım içeren, 72 metre kare açık çalışma alanı elde edildi.

The Alliance, aynı anda OB van içinde çalışmaları gereken 33 kişiye kadar yönetmenler, yapımcılar ve teknik uzmanlardan oluşan ekiplerin yapımlarını yönetiyor. Yenilenen van aracında çok kişinin aynı anda çalışabilmesinin yanı sıra, mobil yapım ünitesinin ana unsurunu oluşturan yayın teknolojisi seçimleri de önemli. Ar-ge ekibi gereksinimlerini en iyi karşılayacak çözümleri seçebilmek için çok çalıştı. Kalite, güvenilirlik, aksesuarların dayanıklılığı gibi farklı değişkenleri değerlendirmek için teknik denemeler yaptılar ve sonuçlar onları 42 adet Sony HDC-4300 kameraya yatırım yapmaya götürdü.

Sony HDC-4300 sistem kameraları OB van aracının en önemli unsuru olarak The Alliance ekiplerine içerik üzerinde eksiksiz denetim ve ödünsüz görüntü kalitesi sunuyor. Spor yayıncılığı piyasasına özel tasarlanan Sony HDC-4300 kameralar, yüksek esneklik sunuyor ve var olan HD altyapısı, aksesuarlar ve dünyanın en gelişmiş 4K canlı yapım iş akışlarıyla kesintisiz bütünleşiyor. Opsiyonel yazılım güncellemeleri sayesinde The Alliance 8x HD ve 2x 4K yavaş hareket efektleri ekleyebiliyor. Yeni kuşak ITU-R BT.2020 renk gamını destekleyen gelişmiş optik sistemi, canlı yayınlar sırasında daha hassas ve doğru renk reprodüksiyonu sağlıyor. 

The Alliance daha önce büyük uluslararası spor etkinliklerinin gelecekte 4K HDR formatta yapımları için testlere başladı ve yapım iş akışını bir Sony BVM-X300 ve üç BVM-E171 ile tamamladı. Sony HDRC-converter 4000’i de başarıyla test etti. Sonuç olarak 4K HDR testleri çok başarılı oldu ve hem The Alliance hem de müşterileri Sony seçiminin getirdiği sonuçlardan memnun kaldı.