Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Brezilya Futbol Konfederasyonuna EVS Xeebra Hakem Çözümü
Brezilya Futbol Konfederasyonuna EVS Xeebra Hakem Çözümü
20.11.2018 17:32

Futbolda görüntülü hakem operasyonlarının gittikçe yaygınlaşmasına paralel olarak Brezilya Futbol Konfederasyonu EVS Xeebra sistemi tabanlı yeni bir VAR (video assistant referee) iş akışı için Broadcasting Televisao Ltda (BroadTV) firmasını seçti. Bu yeni çözüm, ülkenin yurt içi karşılaşmalarının eleme maçlarında kullanılıyor.

Yeni VAR iş akışındaki dört adet EVS Xeebra sisteminden her biri bir operatörün sade bir kullanıcı arayüzünü kullanarak 16 adede kadar HD kamerayı gözden geçirmesine imkan veriyor. BroadTV eleme maçları boyunca profesyonel bir hakem heyetiyle birlikte VAR altyapısından sorumlu. Bu saygın anlaşmanın imzalanmasında, BroadTV’nin daha önce Brezilya konfederasyonuyla çalışmış olması ve canlı yapım ortamları alanındaki geniş bilgisi etkili oldu.

Son iki yıldır BroadTV ile Brezilya Futbol Konfederasyonu bir VAR hizmeti teknolojisinden beklentileri karşılamak ve profesyonel futbol turnuvalarında konfederasyonun gereksinimlerini karşılayacak doğru sistemi kurmak için birlikte çalışıyor. Çözüm tasarlanırken hakemlerin önemli turnuvalarda etkin çalışabilmelerini sağlayacak bir VAR iş akışı için EVS ekibinin tem desteği alındı. 

Dört adet EVS Xeebra sistemi ve yeni PMX sunucu sayesinde hakemler karşılaşma mekanlarındaki görüntüleri birden fazla kamera açılarından canlı inceleyebiliyorlar. Kullanıcılar sistemin sezgisel dokunmatik ekranı üzerine dokunarak seçtikleri görüntüleri yakınlaştırabiliyor ve her kamera açısını hızlı, verimli ve tam senkronizasyonlu olarak gözden geçirebiliyorlar. 

Brezilya Futbol Konfederasyonu en son Copa do Brasil (Brezilya Kupası) ile profesyonel turnuvalarına ve hakem eğitim kurslarına VAR teknolojisinin kurulumunu tamamlayarak bu alanda bir ilke imza attı. Hakemlerin eğitimini bir temsilcisiyle yapan IFAB (International Football Association Board), dünya çapında VAR kurulumlarını denetliyor. 

EVS ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 413 50 00 numaralı telefondan Arttek’i arayabilirsiniz.