Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Gölgeler Denizi Belgeselinde ARRI Master Grips Kullanıldı
Gölgeler Denizi Belgeselinde ARRI Master Grips Kullanıldı
26.02.2019 12:42

Sundance 2019 Film Festivalinde ilk gösterimi yapılan Gölgeler Denizi (Sea of Shadows), dramatik bir belgesel gerilim. Yönetmen ve görüntü yönetmeni Richard Ladkani, denizde donanımla yüklü bir botta tek başına film çekiminin zorluklarıyla başa çıkmak için ARRI Master Grips’leri seçti. 

Sea of Shadows, dünyanın en güzel yerlerinden birinde meydana gelen yıkıcı felaketin ardından kurtarma operasyonunu, bir Hollywood gerilim filminin yoğunluğunda anlatıyor. Meksikalı uyuşturucu kartelleri ile Çinli uyuşturucu kaçakçılarının Cortez Denizi’ndeki nadir tür totoaba balıklarını yıkıcı yöntemlerle yasa dışı avlamak için güçlerini birleştirmeleri, vaquita porpoise olarak bilinen bulunması zor ve gizemli balina türü dahil bölgedeki tüm deniz yaşamını tehdit ediyor. Fakat zeki bir bilim insanları ekibi, yüksek teknolojiye sahip çevre korumacılar, araştırmacı gazeteciler, cesur gizli ajanlar ve Meksika Deniz Kuvvetleri, son kalan vaquita balinalarını korumak ve bu uluslararası suçu adalete teslim etmek için canlarını ortaya koyuyorlar.

Richard Ladkani’nin işi zorluklarla doluydu. Türleri tehlike altındaki bu deniz memelileri hiçbir zaman profesyonel bir ekip tarafından çekilmemişti. Koruma ekibinin Baja California’da dev bir deniz alanını araştırması gerekiyordu.

Richard Ladkani şunları söyledi: “Dünyanın çeşitli yerlerinden 60 bilim insanı 15 gemide çalıştı. Son derece karmaşık bir işti ve erişimimiz kısıtlıydı. Bazen tek başıma, sesçi veya kamera asistanım olmadan bir gemiye gitmem gerekiyordu.

Donanımımla hızlı ve tek başına çalışabilmem önemliydi. Master Grips sağ elimle odaklanmama, diyaframı ayarlamama, bazen sol elimle bota dayayıp tutmama çok yardımcı oldu.

Richard Ladkani en iyi denetimi elde etmek için odak ve iris için 160mm çubuk uzatmalı bir Master Grip Right Wheel MRW-1, 160mm çubuk uzatmalı bir Master Grip Left Locker MLR-1, bir Cforce mini ve zip gear ile ARRI AMIRA ve EF lensleri tercih etti.

Esnek olmak, görüntüye girmemek, hızlı olmak, ve bütün bunların yanında en iyi görüntüleri yakalayarak öyküyü anlatmak zorundaydım. Master Grips ile çalışmak kolay. Sadece neyin nerede olduğunu ve nasıl yapılacağına alışmam gerekti. Odak ayarının çok zor olacağından korkuyordum; görüntüyü sol elimle keskinleştirmeye alışık iken, bu kez odaklama sağ elimin başparmağındaydı. Fakat çok çabuk alıştım, 10 dakika sonra sezgisel çalışır hale geldim”.

Vaquita balinalarını çekebilecek kadar yaklaşmak bilim insanları ekibinin dört haftasını aldı, ama sonra her şey çok hızlı ilerledi. “Bir botun üzerinde çok hızlı yaklaşırken denize düşmemeye çalışmam zordu. Ama elbette yine de olayın ortasında olmak ve çekim yapmak istiyordum.

Başka bir şeye erişmek zorunda kalmadan, elle, parmak uçlarından görüntüyü keskinleştirebilmek, son derece avantajlıydı. AMIRA ağır olmasına rağmen omuza rahat oturuyor. Master Grips’lerle iyi çalışıyor.

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.

Fotoğraflar: Terra Mater