Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > At Yarışlarında Lawo VSM IP Yayın Denetim Sistemi
At Yarışlarında Lawo VSM IP Yayın Denetim Sistemi
27.03.2019 12:46

Sky Racing Australia (Tabcorp) ile yakın işbirliği yapan Professional Audio & Television (PAT), Sky Racing’in Sydney ve Melbourne tesislerinde Lawo’nun Virtual Studio Manager (VSM) çözümünün başarılı rolünü duyurdu.

Sky Racing Australia, ülkedeki safkan, koşumlu ve tazı at yarışlarını tüm dünyadan milyonlarca izleyiciye ulaştıran, her yıl televizyonda 80 binden fazla yarış yayınlayan, çok kanallı bir yayıncı. Avustralya’da uydu televizyon yayıncılığının öncülerinden Sky Racing, uydu, kablo, mobil ve internet yoluyla Avustralya 51 diğer ülkeye beş binden fazla kanaldan yayın yapıyor. 

VSM denetim sistemi Sky Racing Australia’nın güvenli ve esnek yayın operasyonları için tüm gerekenleri bir araya getiriyor. “Her şey tek çatı altında” ilkesi teknik aygıtları ve operatörleri en uyarlanabilir şekilde birleştiriyor. Kullanıcı panelleri ve arayüzleri farklı iş akışlarının ve uygulamaların gereksinimlerini karşılamak için sınırsızca yapılandırılabilirken, tüm sistem yedeklemeli denetim altında tutuluyor. 

Başlangıçta Sky Racing Australia, Sydney ve Melbourne’daki görüntü yönlendiricilerinin denetimi, DANTE Matrix denetimi ve DMX denetimi için az miktarda denetim portu olan, 6400 x 640 temas noktalı iki adet orta boy VSM sistemi seçti. Denetim portlarına ek olarak her sistemin bellek grupları, mimik butonları kullanılarak isimler, temas noktaları, GPO durumları, değişkenler ve panel düzenleri içeren ön ayarların yaratılmasını, yüklenmesini ve saklanmasını sağlıyor. vsmGadget’lar sayesinde Sky Racing Australia 50 adede kadar üçüncü tarafların değişkenlerini denetleyebiliyor. Her sistemdeki 18 adet sanal vsmPanel, Sky Racing Australia’nın kendine özgü iş akışı gereksinimlerini karşılayacak biçimde özel olarak yapılandırıldı.

Sky Racing Australia Sydney Frenchs Forest tesisinde VSM’yi tüm eski sistemlerini IP’ye dönüşüm sürecine hazırlamak için kullanıyor. Böylece teknolojik değişikliklerden operasyon ekipleri etkilenmeden kesintisiz geçiş mümkün olabilecek. Operasyonel görevleri birleştirmek için, geçen yıllarda farklı üreticilerin sağladıkları farklı yönlendirme çözümlerinin tek bir kapsayıcı denetim katmanı altında bir araya getirilmesi gerekiyor. 

Melbourne Collins Caddesi’ndeki Tabcorp bürosuna kurulan ikinci bir sistemde VSM, yarış denetim odasının yönlendirme işlerini yönetiyor. Buradaki 18 masanın her birinde VSM sanal denetim panelleri yoluyla DANTE’nin sesleri 3 adet Genelec 8010APM hoparlöre yönlendiriliyor. DANTE izleme köprülü toplam 54 Genelec hoparlör, PAT tarafından sağlandı. PAT Sky Racing mühendis personeline derinlemesine eğitim vermenin yanı sıra, VSM yapılandırma hizmetleri de sağladı.

Lawo ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.