Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Panasonic EVA1 Zirvede
Panasonic EVA1 Zirvede
28.03.2019 09:45

Eski profesyonel kayakçı David Arnaud zorlu koşullara ve bölgelere, dünyanın uzak köşelerine seyahat edip etkileyici yerler görmeye alışkın. Bu deneyim sayesinde görüntülere ve öykü anlatımına karşı bir tutku geliştirdi ve aksiyon sporları ile film çekimini bir araya getirmeye karar verdi. David Arnaud bugün markalar, atletler ve etkinliklerle çalışan bir yapımcı ve yönetmen. “Aynı tutkuyu bugün de yaşıyorum, aradaki tek fark elimde baton yerine kamera olması.

David’in çalışmalarının çoğu belgeseller, spor etkinlikleri, doğa, atletlerin projeleri ve reklamların çekimlerinden oluşuyor. Bunların arasında bolca aksiyon sporu ile ilham veren ve zorlu yerler olduğu için, bu sıra dışı koşulların gereksinimlerini karşılayacak bir kameraya gereksinim duyuyor. 

Kamerayı satın aldığımın ertesi günü Avusturya’daki Hintertux buzuluna götürdüm. Sıcaklık -18 santigrad dereceydi ve kameranın bu koşullar altında nasıl davranacağını merak ediyordum ve sadece buna inanıyordum. Günün sonunda her şey yolunda gitti ve EVA1’in yaptığı çekimlere bayıldım. Stok pillerin saatlerce dayanmasından etkilendim. Ayrıca kontrollerin çoğu eldivenle kullanılabiliyordu. Bu bazılarına pek de önemli görünmeyebilir, ama o gün benim için büyük bir fark yarattı! Bir kamera bu ortamda iyi performans gösterirse, her yerde iyi olacağına eminim.

Ünlü atletleri takip edeceği çekimi için David kolay taşınan bir kameraya ihtiyaç duydu. “Çok iyi görüntüler verecek ama hafif ve portatif bir kamera istedim. Epeyce elde çekim, kayak çekimleri denemesi yaptım. Kamera, lensler, piller ve tripod’u bir sırt çantasına sığdırabilmek zorundaydım. EVA1 şu iki önemli şartı sağladı; düşük ağırlık ve çok iyi görüntü kalitesi.” Kameranın 10 bit derinliğinde kesintisiz 100 fps kare hızında çekim yapabilmesi de sporlar için çok önemli.

EVA1 kurgu sonrasında geniş esneklik sunuyor. Avusturya’da parlak güneşli bir günde David şunları söyledi: “Birkaç çekimde aşırı pozlama yaptığımı sandım ama her çekimdeki parlak alanlardan resim bilgilerini eksiksiz alabildim. Kameradaki sensör enlemi yüksek kontrastlı çekimler üzerinde çok iyi denetim sağlıyor. Örneğin kar üzerinde çekerken bir kişinin yüzünü arka plandaki parlak ışıkları patlatmadan düzgünce pozlayabiliyorum. Bu önceki donanımımla alışkın olmadığım bir şeydi. Özellikle parlak ışık çevresindeki kademe azalma, kar ve buzlar üzerinde büyük fark yaratıyor. Değişik ortamlarda çekim yapsam da en çok kardan bahsediyorum, çünkü çekim yapmak için çok zorlu bir ortam.

EVA1’in küçük boyutuna sığdırdığı çeşitli özellikler sayesinde sadece aksiyon sporları için değil başka tipte çekimler için de uygun. David minimalist bir kameradan bir stüdyo kamerasına kolayca dönüştürülebildiği için EVA1’i bir reklamda da kullandı. “Bu çok yönlülüğü harika. EVA1’in görece ucuz fiyatı ve evrensel SD kartlara kayıt yapabilmesi diğer bir bonus.

Panasonic ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 425 17 00 numaralı telefondan Başarı’yı arayabilirsiniz.