Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Sosyal Medya İçerik Seslendirme
Sosyal Medya İçerik Seslendirme
14.02.2017 15:00

Youtube, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal platformların gerek reklam mecralarında gerekse diğer sosyal mecralarda sık rastladığımız içerikler gün boyu zamanımızı alır. Kimi içeriği izler, okur, paylaşır ve yorum yazarız. Yani gün boyu bu sosyal medya içerikleri zamanımızın büyük çoğunluğunu alır. Bu sosyal medya içeriklerinde bizim ilgilendiğimiz kısım video içerikler. Çünkü video içerikler her zaman altyazı ile desteklenmez, kimi zaman seslendirme, dublaj, müzik ve ses tasarımı gibi işitsel olarak da desteklenir. Sosyal medyada son zamanlarda en popüler videoların başında White Board animasyonlar gelmektedir. White Board animasyonlar maliyeti düşük ve basit tanıtım yöntemlerindendir. Bu video içerikleri etkili kılan ise seslendirmeleridir. Yani böyle bir animasyonunuz varsa bunu kimin seslendirdiği çok önemlidir. Zira iyi ses, kötü yapılmış bir görsel içeriği bile cazip kılar. Yine sosyal medyada yayınlanan reklam filmleri, tanıtım filmleri, belgeseller, e-learning seslendirme ve dublaja ihtiyaç duyulan kategorilerdendir. Sosyal medya video içeriği oluştururken dikkat edilmesi gereken olmazsa olmazlar şöyle; proje bir reklam filmi ise; videonun 30 saniye sınırını aşmaması, seslendirmesinin profesyonel bir ses tarafından yapılması ve konsepte uygun bir ses, müzik seçimi. Proje eğer bir tanıtım filmi ise; mümkün olduğunca kısa ve net anlatılmalı, seslendirme profesyonel seslendirme sanatçısı tarafından yapılmalı. Sosyal medya içerik seslendirmeleri televizyon mecrasında olduğu gibi etkili ve profesyonel seslendirmeler tarafından yapılmalıdır. Video içeriklerinin sosyal medya izlenme istatistiklerine bakıldığında video içeriklerinin tümünde ortalama 0-27 saniye arasında izlendiğini görüyoruz. Bu demek oluyor ki bir video projesinde 30 saniyelik bir video içeriğin seslendirmesi için en fazla 20 saniyelik bir zaman dilimimiz var. Bu zaman diliminde istenilen mesajı vermek oldukça maharet isteyen bir iştir.

Foto © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

Seslendirmenin Sosyal Algıdaki Etkisi
Yapılan araştırmalara göre ilk tanışmalarda insanlara duyduğumuz saygı ve yaklaşımımızda, onların ses tonunun da belirleyici olabildiği söyleniyor. İlk intiba, işitsel hafıza yalnızca sosyal ilişkiler için değil, video projeleri için de oldukça önemlidir. Profesyonel seslendirme, projenizi alır ve bambaşka bir şeye dönüştürür. Seslendirme sanatçısının popülaritesi insanların algısı üzerinde süper etkilidir. Sektörde bu o kadar bellidir ki aynı seslendirme sanatçısının bir sürü reklamı seslendirdiğini duyabilirsiniz. Markalar garanti işi sever görsel içerik hazırlanırken bu süreç çok revizeli ve sancılı geçtiği gibi seslendirme işi de garantiye alınır, en popüler isimle çalışılır. Bu konu aslında tartışmaya açıktır. Çünkü herkes popüler ses olmasına dikkat etmez. Bu, toplum üzerinde %50’ye %50 bir oranla ifade edilebilir. Gerçek şu ki gerek televizyon gerek sosyal medya üzerinde yayınlanan görsel içerikler olsun seslendirme son derece önemli algıya doğrudan etki eden bir unsurdur.

Foto © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

Seslendirme ve Sosyal Medya Entegrasyonu
Medya üretimi sektöründe seslendirme ve dublaj şüphesiz son derece önemli işler arasında yer almaktadır. Seslendirme ve dublaj fikir dünyanızın büyük kitlelere yansıyan imza niteliğinde mesajlarıdır. Sırf bu yüzden çok önemlidir. Seslendirme ve dublaj markanızı sosyalleştirirken etkileşimle rekabet edebilirliğiniz artar. Sesli üretilen içerikler güçlü mesajlar içerir, etkisi uzun yıllar sürer. Tıpkı “Eti” gibi hatırlarsınız şarkısını… evet aynen öyle.

Foto © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

Şimdi dilerseniz seslendirme ve dublajın markanızı nasıl sosyalleştirdiğini irdeleyelim. Reklam ajansları, seslendirme ve dublaj ajansları, dijital ajanslar vb. tüm fikir üreticiler hazırladıkları ticari içerikleri herkesin duymasını, görmesini ister. Daha çok kişi görsel işitse bu hiç fena olmaz. Hazırlanan bu görsek ve işitsel içerikler reklam filmi, tanıtım filmi, viral reklam, radyo reklamı, jingle gibi içeriklerdir. Hazırlanan bu ticari amaçlı içerikler PR’cılar ve medya planlama ajansları tarafından hedef kitlelerine sunulur. Son zamanlarda trend olan sosyal medya reklamları ki bunlar Facebook, Google, Instagram, Twetter, Youtube gibi yayın mecralarıdır. Bu mecralara hazırlanan bir görsel içeriği planlamak milyonlara erişmenize olanak tanır. Markanızı milyonlarca ilgili kişi görür, duyar, bilir. Seslendirme hizmeti satın alınarak hazırlanan görsel içerikler sesli mesajıyla da oldukça etki bırakır. İnternet yaygınlaşmadan önce kitle iletişim araçları olarak popüler olan radyo ve televizyonlar vardı. Radyo reklamları çok popülerdi. Radyo dinleme oranları yüksek olduğu dönemlerde sesli olarak radyo reklamı ile hedef kitlesine ulaşmaya çalışan bir marka reklamının yayınından geri dönüşüm alamamaktadır. Oysa sosyal medya aracılığı ile reklam veren bir marka reklamın geri dönüşümünü anında izleyebilmektedir. Reklamı izleyenlerin yaş aralığı, cinsiyet, eğitim durumu vb. verileri görerek strateji geliştirmesine olanak sağlandı.

Foto © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

Sosyal medya seslendirme hizmetleri içeriğinde sosyal mecrada yayınlanan reklam filmleri, tanıtım filmleri, viral reklamlar gibi birçok reklam çeşidi bulunmaktadır. Profesyonel seslendirmenlerden oluşan kadrosuyla Bibersa Prodüksiyon bu alanda firmalara çözüm sunmaktadır. Sosyal medyada yayınlanan reklamların sesli oluşu markanızın izleyicide etkisini büyük ölçüde artıracaktır. Çünkü sadece görüntüden oluşmayıp emek harcanan görsel içerik izleyicinin reklam yapan hakkındaki kanaatini olumlu yönde etkileyecektir. Seslendirmenin etkili olduğu alanlardan birisi de sosyal medyada Youtube içerikleridir. Son zamanlarda hızla sayısı artan Youtube kanalları medya üretimi sektörünü olumlu yönde etkilemektedir. Youtube kanallarında ihtiyaç duyulan seslendirme ve dublaj sektörü memnun ederken, reklam veren için de önemlidir. Zira seslendirilmesi yapılmış görsel içeriklerin izleyici üzerinde etkisi büyüktür.

YAZAR HAKKINDA
Birol Berber
BiberSA Prodüksiyon | Owner | birolberber@gmail.com