Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > DRT Denizli Televizyonu HD Altyapıya Avid’in Uçtan Uça Çözümlerini Kullanarak Geçti
DRT Denizli Televizyonu HD Altyapıya Avid’in Uçtan Uça Çözümlerini Kullanarak Geçti
27.05.2019 18:31

Denizli’de gazete, televizyon ve prodüksiyon firması olan DRT Denizli, HD yayın altyapısına geçerken Avid’in uçtan uça çözümlerini seçerek, hem iş akışını hızlandırma, üstün Avid grafik çözümlerinden faydalanma hem de çalışan personelini daha verimli kullanma imkanına kavuştu.

Avid kayıt sistemlerinin prodüksiyon medya sistemi Interplay ve haber otomasyonu iNEWS ile entegre çalışan bir sistem olması sayesinde kayıt esnasında veri girilebilmesi ve hem basit kurgu hem de gelişmiş kurgu yapılabilmesi, Avid’in uçtan uça çözümlerinin faydalarına örnek olarak verilebilir. Bu kayıtlar devam ederken haber paketi kaydedilmekte olan kaynaktan yaratılabilmektedir. Kayıt esnasında herhangi bir kullanıcı tarafından girilen veriler sisteme işlendiği anda bütün kullanıcılar tarafından görülebilmektedir. Örnek verilmek istenirse, bir spor müsabakası kaydedilirken yaşanan bir olayın anına bir veri girerek hem o olaya hızlı ulaşma hem de konu ile ilgili ayrıntılı verileri görme imkanına sahip olursunuz. 

Bir başka fayda da Avid iNEWS haber otomasyonu kullanan kullanıcı, Avid MediaCentral üzerinden yetkisi dahilindeki Avid Interplay video havuzundan içeriklerine ulaşabilip, haberin içeriğini hazırlayıp (Prompter metnini, KJ’sini, seslendirme yapılacak metni) kendi bilgisayarına bağlı bir mikrofon ile haber görüntüsünün üstüne seslendirme yapabileceği bir sisteme kavuşmuş olmaktadır. Tabi ki haber otomasyonunda yapılan haberlerden kolayca haber akışı yapılabilmekte, istediğiniz zamanda da haber akışında değişiklik yapabileceğiniz ve yapılan değişikliğin rejideki playout-KJ-prompter sistemlerinde anlık değişim anlamına  geleceği bir rahatlık sunmaktadır.

Bu tür birçok özellik uçtan uca Avid kurulan kanallarda esneklik sağlamakta ve iş akışını da hızlandırmaktadır. Gelişmiş kurgu sistemleri arasında en köklü olan Avid Media Composer ile yapılan kurgular çok daha detaylı özenli hazırlanabilmesi için Avid MediaCentral üzerinde basit kurgusu yapılmış olan Sequence’ların Avid Media Composer’da devam edilebilen bir sistemdir. Mesela görüntüyü çeken ya da sosyal medyadan bulup hazırlayan operatör, haberin/programın basit kurgusunu kendi bilgisayarı üzerinde yapıp daha sonra gelişmiş özellikleri olan Avid Media Composer üzerinde kurgusuna devam edebilmektedir. Kurgusu biten Sequence’lar ise herhangi bir render işlemi yapılmadan sadece onaylama tuşuna basılarak (Check in) bütün kullanıcılar tarafından izlemeye imkan sağlayabilecek esnek bir sistemdir.

Ana kumandada tam senkron çalışan 2 adet Avid playout sistemi, Avid grafik sistemi ile tam entegre çalışmaktadır. Logolar arası geçiş, yayın akış listesine göre otomatik değişmekte, ayrıca 8 sn. ekranda verilen reklam-alt bantlar istenen timecode içinde otomatik olarak yayına verilip alınmaktadır.

DRT Denizli Televizyonu, yeni binasında birbirine entegre sistemler topluluğu olan Avid’in uçtan uça çözüm özellikleri ve yeni teknolojilerini geçtiğimiz Nisan ayında izleyicileriyle buluşturdu.

Avid ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 577 23 77 numaralı telefondan Teratek’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.