Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Seslendirme ve Dublaj Ajansları
Seslendirme ve Dublaj Ajansları
14.04.2017 15:20

Seslendirme ve dublaj ajansları, seslendirme sanatçısı, ses yeteneklerinin ve dublajcılar ile müşterileri bir araya getiren, seslendirme sanatçılarını müşteriye tanıtan, takdim eden, seslendirme sanatçılarının mali işlerini takip eden, gerekli durumlarda stüdyolarla bağlantı kurup projenin tüm aşamalarını yöneten, ses talep edenlerle ses yetenekleri arasındaki bütün süreci yöneten firmalardır.

Seslendirme ve dublaj ajansları, anlaşma yaptıkları veya anlaşmalı olmayan seslendirme sanatçılarıyla çalışırlar. TV ve radyo kanalları, reklam ajansları, prodüksiyon şirketleri, PR ajansları gibi seslendirme ve dublaja ihtiyaç duyan geniş bir potansiyel müşteri kitlesine sahiptir.  Seslendirme ve jublaj ajansları, potansiyel müşteri kitlesine, seslendirme sanatçılarının ses kayıt örneklerini sunmak, fiyatlandırma ve diğer tüm maliyetlerin hesaplanması konusunda detaylı bilgilendirme yapmakla yükümlüdür. Aynı zamanda seslendirme ajansları çeşitli taklit yeteneklerine sahip, farklı lehçe ve şivelerde seslendirme yapabilen, dünyanın çeşitli dillerinde seslendirme yapabilen seslendirme sanatçılarıyla çalışırlar.

Foto © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

Seslendirme ve dublaj ajansları ile anlaşma yapmış olan seslendirme sanatçıları, ajansla birlikte karşılıklı çıkarları gözeterek, uygun koşullarda iş birliği yapar. Bu durumda başka bir firmayla çalışamazlar. Ajanslarla anlaşma yapan seslendirme sanatçılarının müşteri ile buluşmaları, onlara seslerini ulaştırmaları çok daha kolaydır. Ayrıca tüm mali işleri ajans tarafından takip edildiğinden, bu iş yükü onların üzerinden kalkacaktır. Ajanslarla anlaşması olmamasına rağmen ajanslarla ortak çalışan seslendirme sanatçıları vardır. Ancak onlar kendi tanıtımlarını kendileri yapar, tüm mali işlerini kendileri takip eder ve yürütür. Potansiyel müşteri açısından bakıldığında tek başına çalışan bir seslendirme sanatçısına göre ajanslar, kurumsal kimlikleri sebebiyle daha çok güven vermektedir.

Seslendirme ve dublaj ajansları, seslendirme sanatçılarının menajeri görevini üstlenirler ve aslında her sanatçının iş yükünün paylaşılabilmesi adına bu tip bir menajere ihtiyacı vardır. Bu sayede kendi görevi dışındaki tüm detaylar menajeri sayesinde düşünülecek ve tüm enerjisini kendi performansına harcayabilecektir. Bu da seslendirme ve dublaj ajanslarının sanatçılar için ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun kanıtıdır. Seslendirme ajansları ses yeteneğiyle müşteri arasında olmazsa olmaz aracılardır.

Foto © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

Seslendirme ve dublaj ajansları aynı zamanda çeşitli prodüksiyonları gerçekleştirebilmek, seslendirme ve dublaj yapabilmek amacıyla ses kayıt stüdyosuna, gerekli ekipmana ve elemana sahip olabilirler. Hem ajans olan hem de tüm bu ekipmanı, teknik elemanları ve stüdyoyu bünyesinde barındıran firmalar, müşteriler için tercih sebebidir. Türkiye’de sayısız seslendirme ve dublaj ajansı vardır. Bunların içerisinde müşteri odaklı çalışan ve iyi seslendirme sanatçılarına sahip firmalar tercih sebebidir. Rekabet her zaman kaliteyi artıracaktır. Türkiye medya üretimi sektöründe, seslendirme ve dublaj alanında dünya sıralamasında iyi bir konumda olmasının sebebi budur.

Seslendirme ve dublaj alanında kimi zaman tercih edilen freelance seslendirmeciler kısa vadede çözüm gibi görülse bile, uzun vadede müşterilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamamaktadır. Kimisinde telif ile ilgili sıkıntı yaşanırken, kayıt altına alınmayan kazanç mali problemleri beraberinde getirir. Seslendirme ajanslarıyla çalışmanın avantajları arasında seslendirme yönetmenliği de gelmektedir. Freelance seslendirmeci kaydettiği reklamı dinleyip hatalarını tespit edemeyecektir. Seslendirme ajansında bulunan seslendirme yönetmeni ise bütün bu hataları tespit edip yayın öncesi bu hataları düzeltecektir. Aslında freelance seslendirmeci ile çalışmak seslendirme ajansıyla çalışmaya göre çok daha maliyetli olacaktır. Müşteri her seferinde ayrı ücret ödemek durumunda kalacaktır. Seslendirme ajanslarının medya üretimi, sektörde önemli bir role sahiptir. Yapım şirketleri ses kayıt ihtiyaçlarını, sesli çekim hizmetlerini alabilecekleri yer yine seslendirme ajanslarıdır.

YAZAR HAKKINDA
Birol Berber
BiberSA Prodüksiyon | Owner | birolberber@gmail.com