Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > 9. İstanbul Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması Sonuçlandı
9. İstanbul Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması Sonuçlandı
28.05.2019 16:57

9. İstanbul Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, bu yıl da sinema eğitimi alan ya da sinemaya gönül vermiş üniversiteli gençlere, ürettikleri filmlerle kendilerini ifade edebilecekleri bir alan yaratmayı, üretimlerini paylaşmalarına olanak sağlamayı ve ödül alan filmleri desteklemeyi amaçladı. Yarışma ayrıca, geleceğin sinema yönetmenlerinin yetişmesine ve keşfedilmesine de ön ayak olmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz sekiz yıl boyunca bir ulusal öğrenci kısa film yarışması olarak bini aşkın film başvurusunun gerçekleştiği İstanbul Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, bu yıl geçen yıl olduğu gibi Kısa Film Festivali kapsamında yer aldı.  Ödüllerini 30 Nisan Salı günü dağıttı. Önceki yıllarda pek çok üniversite öğrencisinin kurmaca ve belgesel kategorilerinde ürettiği filmleriyle katıldığı yarışmada yine çok sayıda öğrenci hayallerine bir adım daha yaklaştı

Yarışmaya başvuran filmler, ön jürinin seçiminden sonra yönetmen, görüntü yönetmeni, sinema yazarı, oyuncu ve akademisyenlerden oluşan asıl jüri tarafından değerlendirildi. 

Ahmet Mümtaz Taylan, Serdar Akar, Nilüfer Açıkalın ve Gökhan Atılmış’tan  oluşan Kurmaca jürisinin seçtiği, Kurmaca dalında Es Yayınları’nın desteklediği Mansiyon ödülünü “Geç Kalışa Hazırlık” filmiyle Aram Dildar, Kurmaca Jüri Özel ödülünü “Feys: Başka Bir Dünya” filmiyle Okan Üniversitesi öğrencisi Kaan Kurnaz ve Kurmaca Birincilik ödülünü ise “FEGERE” filmiyle Cahit Kaya Demir kazandı. Mustafa Ünlü, Levent Ahi, Bingöl Elmas ve Ümit Kıvanç’tan oluşan Belgesel jürisinin seçtiği ve yine Es Yayınları’nın desteklediği Belgesel dalında Mansiyon ödülünü “Memtevri” filmiyle Fatih Ertekin, Belgesel Jüri Özel ödülünü “Adam” filmiyle Emil Ali, Belgesel Birincilik ödülünü “ Pembe Kimlik” filmiyle Tolunay Tekmek kazandı. 

Sony Professional’in bu yıl da özel ödülü ile desteklediği yarışmada Sony Professional Özel ödülünü “Kerata” filmiyle Kasım Ördek kazandı.

Birçok ödülün dağıtıldığı gecede Kısa Film Yönetmenleri Derneği’nin  ise yarışmada ilk defa verdiği  ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü  “Her Şey Yolunda” filmiyle Metehan Şereflioğlu kazandı. 

Festival kapsamında finale kalan filmler 29 Nisan günü, İstanbul Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin Osman Hamdi Bey Konferans salonunda gösterilerek, gösterime katılan film ekipleriyle söyleşiler gerçekleştirildi. Ardından Kısa Film Yönetmenleri Derneği kısa film seçkisi de açık hava sinemasında büyük bir katılımla gösterildi.  30 Nisan 2019 tarihinde ise Türkiye’de Sinema Eğitimi adlı bir panel ve ardından Tahtakurusu adlı kısa filmin ekip katılımlı özel gösterimi ve söyleşisi gerçekleştirildi.

Panel ve söyleşilerin yanı sıra bu yıl festivalde iki önemli atölye düzenlendi. “Kısa Filmde Renk Düzenleme (Color Correction)” atölyesi Yücel Kurtul ile gerçekleştirildi. Short by Short tarafından desteklenen FilmYAP! Atölyesi’nde on finalist proje yarıştı ve kıyasıyla sunumlar gerçekleştirildi. Ödül gecesinde Zafer Geyikçi’nin “Abis” Hilal Şahin’in “Dilemma” projeleri  Bulut Reyhanoğlu’nun katkılarıyla ve İstanbul Okan Üniversitesi’nin sponsorluğunda gerçekleştirilmek üzere destek ödülü kazandı. Gerçekleştirilecek bu projelerin ilk gösterimi gelecek sene yapılacak olan İstanbul Okan Üniversitesi 10. Öğrenci Kısa Film Festivali’nde yapılacak.

Festivalle ilgili diğer bilgilere ve festival programına www.okan.edu.tr/kisafilm adresinden ulaşılabilir.