Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Blackmagic Design Yeni Atem Constellation 8K’yı Duyurdu
Blackmagic Design Yeni Atem Constellation 8K’yı Duyurdu
28.05.2019 17:01

Blackmagic Design, kullanıcıların televizyon endüstrisine yeni nesil içerik oluşturmalarına imkan veren, 8K kapasiteli üst düzey canlı prodüksiyon switcher’i, ATEM Constellation 8K’yı duyurdu. 

Yeni ATEM Constellation 8K, çok sayıda özelliğe sahip bir Ultra HD canlı prodüksiyon switcher’idir ve inanılmaz derecede güçlü bir 8K switcher’e dönüştürmek için, kullanıcılar bu özelliklerin hepsini bir araya getirebilirler. Kullanıcılar; 4 adet M/E’ye, 40 x 12G-SDI girişine, 24 x 12G-SDI aux çıkışına, 4 adet DVE’ye, 16 adet Keyer’e, 4 adet medya oynatıcısına, 2 SuperSource işlemcisine ve her bir SDI girişinde standartları dönüştürme özelliğine sahip oluyorlar. Sonra 8K’ya geçildiğinde, tüm bu özellikler bir araya gelerek güçlü bir 8K switcher oluşturur.

ATEM Constellation 8K, dahili kontrol paneli olan, kompakt 2RU boyutunda rack dolabına monte edilebilen bir tasarıma sahip. Bu tasarımı, kurulum esnasında veya acil kullanımda switcher’in çalıştırılması bakımından büyük önem taşır. Ayrıca, büyük bir LCD ekran da dahil edilmiştir, böylelikle kullanıcılar ekran menüleri aracılığıyla program çıkışlarını görebilir ve switcher ayarlarını değiştirebilirler. Sadece 2RU boyutunda olmasına rağmen, switcher’in arkasında 40 adet 12G-SDI girişi, 24 adet 12G-SDI aux çıkışının yanı sıra, dengeli ses, Ethernet, RS-422 kontrolü ve dahili Fairlight audio mikseri için ekstra MADI dijital ses girişleri bulunmaktadır.

Dahili bir kontrol paneli ile, kullanıcılar ATEM Constellation’un daima mutlak kontrolüne sahip oluyorlar. PGM/PVW veya cut-bus tarzı çalıştırma ile, kullanıcılar müthiş güce sahip oluyorlar. Butonları, tam boy panellerdeki birinci kalite butonların aynısıdır ve geçişlerin, upstream/downstream keyer’lerinin, medya oynatıcıların ve karartma geçişinin kontrolünü sağlarlar. Ama kullanıcılar asla bunlarla sınırlı değildir, LCD ekran menüsü, switcher’in her işlevsel özelliğine de erişim sağlar!

Kullanıcılar, her birinde kendi üst ve çapraz dönüştürücüsü olan 40 adet bağımsız 12G-SDI girişine sahip olurlar. Bu sayede, 8K programlarında kullanmaları için, 1080p ve Ultra HD kaynakları, büyüleyici 8K’ya dönüştürebilmeleri mümkündür. 

ATEM Constellation 8K, tamamıyla isteğe göre uyarlanabilen, 24 adet bağımsız olarak yönlendirilebilir 12G-SDI çıkışına sahiptir. Tüm bu çıkışlar aux çıkışlarına benzemekle beraber, daha da etkilidirler çünkü, kullanıcılar herhangi bir harici SDI girişini ve tüm dahili kaynakları, bu 12G-SDI çıkışlarından herhangi birine yönlendirebilirler. 

Set ekiplerinin tek bir yaratıcı takım olarak çalışmalarını sürdürebilmeleri için, ATEM Constellation dahili talkback özelliği de içerir. Talkback, ön paneldeki 5 pimli XLR kulaklık konektörünü desteklemekle birlikte, ClearCom veya RTS gibi endüstri standardı sistemlere bağlanmak için arkadaki RJ12 talkback genişletme konektörünü de destekler. 

Dahili medya havuzu, iki medya oynatıcı ile anında oynatılabilen, yayın kalitesinde RGBA grafiklerini ve animasyonlarını depolar. En yüksek kalite için, medya havuzu 24 adet tam çözünürlüklü 8K resim veya 64 adet Ultra HD veya HD resim alabilir. Animasyonlarda ve stinger’lerde kullanılabilen hareket grafiklerinin sayısı; 8K’da 100 adede kadar RGBA karesi, Ultra HD’de 400 kareye kadar veya 1080HD’de devasa 1,600 kareye kadar olabilir.

Haber ya da sanal set çalışmaları için, yüksek kalitede kroma veya parlaklık keyleme işlemi için ATEM Constellation mükemmel bir tercihtir, çünkü 16 adet ATEM Advanced Keyer içerir. Kroma keyer inanılmaz derecede etkilidir ve key parametrelerin otomatik olarak oluşturulması için, arka plan renklerinin örneklenmesini sağlayan bir renk seçici özelliğine sahiptir. 

Dahili bir Fairlight audio mikseriyle, ATEM Constellation son derece komplike canlı ses miksi yapmanızı mümkün kılar. Bir canlı prodüksiyon switcher’indeki en büyük dahili mikser, muazzam sayıda 156 kanal içerir. Mikser kanallarının 80 adedi SDI girişlerinden ayrıştırılırken, ilave 64 ses kanalının girişi de MADI girişi üzerinden sağlanır. 

ATEM Software Control Paneli, switcher’leri üzerinde kullanıcılara mutlak kontrol sağlar ve ücretsiz olarak dahil edilmiştir. ATEM Software Control Panel; görsel bir switcher’i ve düzenlemelerin hızla yapılması için parametre paletleri olan, harika bir şekilde tasarlanmış bir arayüze sahiptir.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’ı arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.