Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Gothenburg Senfoni Orkestrasında Panasonic Uzaktan Kumandalı Kameralar Kullanılıyor
Gothenburg Senfoni Orkestrasında Panasonic Uzaktan Kumandalı Kameralar Kullanılıyor
28.05.2019 17:03

Gothenburg Senfoni Orkestrası, İsveç’in ulusal orkestrası. Götaplatsen’deki Gothenburg Concert Hall’da her yıl yaklaşık 100 konser gerçekleştiriliyor. Orkestra 2020 yılında dünyanın en önde gelen orkestralarından biri olmayı hedefliyor.

Orkestranın televizyon kanalı GSOplay konserleri Full HD çözünürlükte canlı ve isteğe bağlı (on demand) olarak yayınlıyor. Kanalın amacı dünya çapında klasik müzik hayranlarına Gothenburg Senfoni Orkestrasının dünyasını deneyimleme olanağı sunmak. GSOpaly’in izleyicileri, geniş kapsamlı söyleşiler ve sahne arkası malzemelerle orkestra şeflerini, solistleri ve orkestrayı yakından tanıyabiliyorlar.

Senfoni yılda 20-25 konserin canlı akışını yayınlıyor. Ardından bunlar kurgulanıyor ve konserler isteğe bağlı görüntü (VoD) olarak yayınlanıyor.

Konserlerin yayınları karmaşık bir iş. GSOplay yapımların bir parçası olarak yapabildiği kadar farklı çeşitte çekimlere sahip olmak istiyor. Bunun için on adet Panasonic AW-UE150 4K PTZ kamera, bir AJ-UB300 4K kutu kamera, iki kızak ve çekimler içerisinde dikey ve yanal hareketler sağlayan iki Polecam Autopod kullanıyor. 

Ses kaydının yapıldığı klasik Decca ağacında orkestra şefinin üzerinde T şeklinde üç mikrofon var, belli müzik aletlerinin ve solistlerin üzerinde de ekstra mikrofonlar yer alıyor.

UE150 Panasonic’in geniş kapsamlı profesyonel pan-tilt-zoom (PTZ) kamera serisinin en üst modeli. 1-type MOS geniş sensöre sahip bu yeni kuşak PTZ kamerası, yüksek kaliteli 4K 50p görüntüler yakalıyor.

Autopod asansör ünitesi, evrensel bir kamera montaj plakası ile destekleniyor ve 55cm ile 125cm arasındaki yükseklik aralığı, ayak pedalı veya el denetleyici ile uzaktan kumada edilebiliyor.

Konser salonunun arkasına sıkışmış bir stüdyo, GSOplay için denetim merkezi rolü oynuyor. Burada Panasonic’in uzaktan kumandalarından ikisi kullanılıyor; AW-RP150 yeni bir tek elle kulanım joystick’ine ve izleme ile menü ayarları için geniş bir dokunmatik panelli LCD ekrana sahip. 

Tipik bir konserde iki kameramandan her biri iki uzaktan kumandayla beş adet kamerayı kullanıyor, bir nota okuyucu müziği takip ederek neyin yaklaşmakta olduğunu bildiriyor ve bir görüntü mikseri çekimler arasında geçişler yapıyor. Kurumun Panasonic kameralarla çalışma şekli yeni ve televizyon kayıt standartlarına uygun. Herhangi bir konserde her kamerada 40-50 ön ayar ile çalışılıyor. Tipik insanlı kamera yapımları taklit edilmek istendiği için görüntüde canlı hareketler yapılıyor, müzik canlı ve müziğe gerçek zamanda tepki veriliyor.

Gothenburg Senfoni Orkestrası 2019 sonbahar sezonuna 4K çözünürlükte girmeyi hedefliyor. Önümüzdeki yaz konser salonunun 4K çözünürlüğe uygun olarak yeniden kablolanıp, her zamankinden fazla sayıda kamera çalışacağı için daha fazla bağlantı noktası kurulması planlanıyor.

Panasonic ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 425 17 00  numaralı telefondan Başarı’yı arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.