Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Eurovision Şarkı Yarışması Claypaky ile Aydınlandı
Eurovision Şarkı Yarışması Claypaky ile Aydınlandı
15.06.2019 16:23

Eurovision Şarkı Yarışması piyasadaki en iyi teknolojilerle oluşturulan sahne arkası görselleriyle dünyanın en etkileyici televizyon etkinliklerinden birisi. Bu teknolojiler her alandan en üst düzey uzmanlarca yönetiliyor. Yarışmanın Yapım Müdürü Ola Melzig, Danimarkalı kiralama firması LiteCom’un desteğiyle en iyi teknolojileri seçti.

2019 yarışmasının aydınlatılması, canlı yayın, müzikal ve televizyon alanlarında uzman İsrailli ışık tasarımcıları Ronen Najar ile Dakar Azulay’a verildi. Güvenilirlikleri ve performansları nedeniyle bu yıl da Claypaky ürünleri seçildi.

Gösterinin aydınlatma tasarımının içeriğini yaratan Florian Wieder, İsrail devletinin sembolü olan Davut Yıldızını hatırlatan bir sahne oluşturmak istedi. Ana sahne için 160 civarı ışık kaynağı, yeşil salon için bunun yanında 200 daha kaynak vardı. Bu kaynakların çoğunun LED olacağına karar verilmesi, 5000K ile 5600K renk sıcaklık seçenekleriyle denge sağlamak için derinlemesine bir çalışmayı gerektirdi. Bu aşırı sıcak olmayan, biraz pembeye kaçan bir çıkış sağlıyor.

 Gösterinin aydınlatılmasında aslan payını, 66 Axcor 600, 152 Sharpy Wash, 116 Sharpy Plus , 72 Unico olmak üzere toplam 406 adet Claypaky ışık kaynağı aldı. Özellikle Sharpy Plus mekanın tüm tavanını kaplayan parlak üçgenlerle birlikte çalışan sıra dışı nokta-demet efektleri sundu. Ekran ile sahne arasında yüksek ve zayıf arka ışıklı kısımlar için kullanılan Scenius Unico, son derece esnek bir ürün olarak etkileyici performans sergiledi. 

Axcor Profile 600 ve Sharpy Plus, tavandaki parlak üçgenlerin içlerine ve etrafına konumlandırıldı. Axcor 600 ışıklar çeşitli sanatçıların setlerini ve gerektiğinde sahnenin etrafında dolaşan yürüyüş yolunu aydınlattı. Sharpy Wash ışıklar ise sadece izleyicileri aydınlatmak için kullanıldı.

Her türlü televizyon yapımında çok önemli bir konu, tüm mekanda dengeli bir ışık yoğunluğu düzeyinin korunması. Claypaky kaynaklarla tüm gösteri boyunca aynı yoğunluk düzeyi korunurken, ana ışık, arka ışık ve diğer donatım ışıkları arasında denge kolayca kuruldu. 

Claypaky Satış Müdürü Massimo Bolandrina şunları söyledi: “Çok önemli bir platform olan Eurovision Şarkı Yarışması, eğlence piyasasında son derece aktif bir ülke olan İsrail’de markamızın daha görünür olması için imkan sunuyor. Ülkede mükemmel bir dağıtım kapasitesine sahip Claypaky, önde gelen aydınlatma tasarımcıları ve kiralama firmalarıyla temas halinde.

Claypaky CEO’su Mercus Graser ekledi: “Burada olmak ve bu etkinliği farklı bir rol ve farklı gözlerle izlemek son derece ilginç. Etkinlik bir ışık kaynağının neler yapabileceğini ve ne kadar kompleks ve olağanüstü kullanılabileceğini gösteriyor. Sonuç, teknoloji ile yaratıcılığın mükemmel bir karışımı.

2019 Eurovision şarkı yarışmasını Arcade adlı şarkısıyla Danimarkalı Duncan Laurance kazandı. Şarkı Soldi adlı şarkısıyla yarışıp ikinci olan İtalyan Mahmood’u 27 puan geçti. Final akşamı Madonna en ünlü şarkılarından birisi olan Like a Prayer’ı yeniden yorumladı.

Claypaky ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan A+SF’yi arayabilirsiniz.