Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Finlandiya’da Panasonic Kameralarla Uzaktan 4K Yapım
Finlandiya’da Panasonic Kameralarla Uzaktan 4K Yapım
16.06.2019 12:19

Finlandiya’daki yapım şirketi Streamteam Nordic Oy, Broadcast Solutions Finland’ın desteğiyle Fin Elite Ice Hockey Liginin (Liiga) yapımını gerçekleştirmek için Helsinki’deki merkezine yeni bir 4K/UHD uzaktan yapım merkezi ve sanal stüdyo kurdu. Yeni karma yaklaşım, IP tabanlı ve SDI tabanlı iş akışlarını bir araya getiriyor.

Buz hokeyi hem televizyon izleyicileri hem de canlı izleyici sayıları bakımından Finlandiya’nın en popüler sporu. Yılda 500 civarı olan rövanş maçları dahil ilk kümede her sezon 14 kulüp oynuyor. 

Medya ortamındaki kusursuz hizmetlerinden Telekom işinde de yeni müşteriler bekleyen Fin/İsveç telekomünikasyon firması Telia, Liiga yayın haklarını altı yıllığına aldı. Telia kendi IPTV hizmetini kullanarak yayın yapıyor. Sinyallerin stadyumdan yapım merkezine iletiminde telekomünikasyon şirketinin altyapısı kullanılıyor. Yapım hizmeti sağlayıcı Streamteam gereken yapım altyapısının planlanması ve kurulması için Alman sistem bütünleştirici Broadcast Solutions’ı görevlendirdi. Birlikte Liiga maçlarının geleceğe dönük yapımları için bir çözüm üretmek istediler. Sonuç olarak 4K ve HD içeriklerin aynı anda işlenmelerine imkan veren, uzaktan kumandalı bir merkezi yapım süreci elde edildi. Geliştirme aşamasında firmalar Broadcast Solutions’ın sahada edindiği deneyimden yararlandılar. Uzaktan yapım maliyetleri %30’a kadar düşürürken, aynı yapım kalitesini koruyor.

Helsinki’deki yeni teknoloji merkezi sekiz adet denetim odası, merkezi bir ses denetim odası, beş seslendirme odası ve bir MCR içeriyor ve stadyumlardaki uzaktan yapım setlerine bağlı. 

On dört stadyumdan gelen görüntüler Telia’dan merkezi sisteme bir fiberglas ağ aracılığıyla iletiliyor. Stadyumlardan merkeze sinyallerin taşınması Nevion tarafından Virtuoso platformu ile yürütülüyor ve JPEG 2000 kodlama formatı kullanılıyor. Virtuoso platformu SMPTE 2022/7 standardını desteklediği için, kesintisiz korumalı geçiş akışların yedeklenmesini garantiliyor.

Sinyal dağıtımı IP tabanlı olsa da yapım merkezinin kendisi taban bantta çalışıyor. Projenin başlangıcında bir buçuk yıl önce tüm unsurlar için geniş kapsamlı bir IP altyapısı henüz yoktu. Projenin net bir son tamamlanma tarihi vardı ve gecikme düşünülemezdi. Özel amaçlı kontrol odalarının sayısının çokluğu nedeniyle buz hokeyi maçlarının aynı anda yapılmaları gerekiyordu ve her bir maç günü arasında kolayca iş akışlarını değiştirmek gerekiyordu. Tüm kaynaklara erişimde esneklik, merkezin başarısı için şarttı.

Yeni yapım merkezinde her hafta aynı anda yedi maçın prodüksiyonu gerçekleştirilebiliyor. Maçlardan iki tanesi daha yüksek bir maliyetle UHD çözünürlükte yapılıyor. Maçları altı adet Panasonic AK-UC3000 stüdyo kamerası, dört PTZ kamerası, iki gol çizgisi kamerası, bir hakem POV kamerası ve bazen de bir süper hareket kamerası çekiyor. Diğer beş maç, beş yayın kamerası ile dört PTZ kamerasından oluşan, daha küçük bir kurulumla HD çözünürlükte çekiliyor.

Maça bağlı olarak beş ila yedi kameramanlı tırlar stadyumlara gidiyor ve Sennheiser kablolu ve kablosuz mikrofonları kullanılıyor. Bu kurulum bir saatten biraz fazla sürede tamamlanıyor. 

Panasonic ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 425 17 00 numaralı telefondan Başarı’yı arayabilirsiniz.