Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > DAB Dijital Radyo Satışları 75 Milyona Ulaştı
DAB Dijital Radyo Satışları 75 Milyona Ulaştı
16.06.2019 14:48

WorldDAB’ın en son piyasa raporuna göre 2017 yılının son çeyreğinde 65 milyon olan Avrupa ve Asya Pasifik bölgelerindeki amatör tüketici ve otomotiv DAB/DAB+ alıcı sayısı 2018 sonunda 75 milyona yükseldi. 

WorldDAB’ın yayınladığı ve bilgi grafiği olarak indirilebilen yeni veriler, DAB alıcı satışları, yol ve nüfus kapsama oranları, girdiği ev sayısı, FM’le karşılaştırmalı DAB/DAB+ istasyon sayıları hakkında geniş kapsamlı bir genel bilgi veriyor. Rapor Avustralya, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Norveç, İsviçre ve Birleşik Krallık’ı kapsıyor.

Tüm Avrupa’yı kapsayan EECC yönetmeliği 2018 yılında Avrupa Birliği tarafından benimsendi ve 2020 sonuna kadar tüm yeni otomobil radyolarının dijital karasal radyo sinyallerini alabilmesini gerektiriyor. Fransa ise daha da ileri giderek Haziran 2020’den itibaren tüm araba radyolarının DAB+ dijital radyo donanımlı olmalarını zorunlu kılan bir alıcı yasası çıkardı. Birleşik Krallık’ta radyoda dijital dinleme oranı %56.4’e yükseldi ve tüm dijital dinlemenin üçte ikisi DAB. DAB Asya, Orta Doğu ve Afrika’da da önemli bir yükseliş görüyor. 

  • Birleşik Krallık’ta evlerin %67’sinde en az 1 dijital radyo var
  • Almanya’da 11 milyondan fazla dijital alıcı satıldı
  • İsviçre’de toplam radyo dinlemenin %64’ü dijital platformlar yoluyla gerçekleşiyor
  • İtalya’da yeni arabaların %46’sı DAB+ radyolu 
  • Norveç’te 6 milyon alıcı satıldı
  • Avustralya’da yeni otomobillerin %69’u DAB+ radyolu.