Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > MediaCast Mikrofon & Kayıt Etkinliği Düzenledi
MediaCast Mikrofon & Kayıt Etkinliği Düzenledi
17.06.2019 11:48

MediaCast geçtiğimiz Mayıs ayında kendi ofisinde Mikrofon & Kayıt Etkinliği düzenledi. Ses Mühendisi ve Pro AV Ürün Uzmanı Bilgehan Çoruhlu katılımcılara mikrofon ve kayıt konusunda temel bilgiler verdi ve sektör deneyimlerini paylaştı. 

Etkinliğin ilk bölümünde audio sektöründeki gelişmelerden bahsedildi. Ses prodüksiyonları ve prodüksiyon aşamaları hakkında katılımcılara bilgiler verildi. Bununla birlikte ses prodüksiyonu başlangıcı olarak kabul edilen ses kayıt işleminin demirbaşlarından biri olan mikrofonların çalışma prensiplerine giriş yapıldı. Öncelikle mikrofonların havadaki ses titreşimlerini elektrik sinyaline hangi yöntemlerle ve ne şekilde çevirdiği teknik olarak anlatıldı. Ardından mikrofonların belirli spesifikasyonları üzerinde açıklamalarda bulunuldu. Farklı mikrofonları birbirinden ayıran bu spesifikasyonların teknik detayları şema üzerinde gösterildi. Bu ayrımlardan biri olan dinamik, condenser ve ribbon gibi mikrofon tipleri ve onların çalışma prensipleri üzerine konuşulurken; yaka, kalem, shotgun mikrofonlarına da değinildi. 

Sonrasında mikrofonların polar pattern adındaki yönelliği alanında omni directional, figure of eight ve kardioid hakkında konuşuldu. Ses sektöründe önemi olan SNR (signal to noise ratio) hakkında teknik bilgiler verildi. Kayıt sinyaline etkisi açısından uygulamada hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiği katılımcılara anlatıldı. Ses dalgaları, frekans hakkında teknik bilgilendirme yapılarak mikrofonların frekans cevabı özellikleri tablo üzerinde gösterildi. Maksimum SPL, PAD, HPF (high pass filter) gibi özellikler hakkında konuşuldu. 

Etkinliğin ikinci bölümünde ise uygulamalı olarak klasik kayıt senaryosu hakkında katılımcılara bilgiler verildi. Bu senaryo için öncelikle ses sektöründe analog ve dijital hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek; analog sesin dijital sesten farklılıkları tartışıldı. Dijital dünyada ses kartları, çeviriciler, DAW’lar gibi kayıt için ihtiyaç duyulan ekipmanlar ve bunların çalışma prensipleri anlatıldı. 

Devamında mikrofonlarla birlikte kullanılan shockmount , pop-filter ve reflection filter gibi bazı yardımcı ekipmanların önemi ve ne işe yaradıkları anlatıldı. Ses kartları ve mikrofon preamp’larının kullanımı ve özellikleri anlatılırken aynı zamanda ürün seçimi yaparken nelere dikkat dilmesi gerektiği konusunda da ipuçları verildi. Mic (mikrofon), ins (enstrüman) ve line seviyesi sinyaller hakkında geniş bilgi verildi. Kayıt sinyal akışı şeması üzerinden yapılması gereken ayarlar, gain seviyeleri, monitoring ve efektlendirme hakkında da ipuçları verildi.

Etkinliğin sonlarına doğru soru-cevap bölümünde katılımcılar merak ettiklerini Bilgehan Çoruhlu’ya sorma  ve ekipmanları yakından inceleme fırsatı yakaladılar. 

Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.