Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Mu-Mu Nebula Sisteminde DPA Mikrofonlar
Mu-Mu Nebula Sisteminde DPA Mikrofonlar
17.06.2019 12:10

Olay yerinde ses kaydı ve canlı ses donanımı kiralama firması Mu-Mu Audio, mekanlara pahalı ve karmaşık bina çalışmaları yapmak zorunda kalmadan değişken bir akustik yaratmak için ısmarlama bir sistemin parçası olarak DPA mikrofonları kullanıyor.

Mu-Mu’nun kurucuları Matthew Devenish ile Paul Jones tarafından geliştirilen Nebula sistemindeki DSP ve canlı sinyal işleme, alanın gerçek sesinden bağımsız olarak istenen akustik efekti yaratıyor. Bunu bir çift stereo DPA d:dicate 4011A kardioid mikrofon kullanarak sesi yakalayarak ve Mu-Mu için özel olarak yazılan sinyal işleme yazılımından geçirerek yapıyor. Ardından işlenen ses bir dizi Fohhn hoparlör ile yeniden çalınarak, daha büyük, daha canlı bir ses alnı izlenimi veren bir yankı efekti yaratılıyor.

Nebula piyasadaki pahalı DSP sistemlerininkilere çok benzer sonuçları düşük maliyetlerle sunuyor. Ölçeklendirilebilen Nebula, mekanın fiziksel yapısını etkilemiyor. Mekanda inşaat çalışması yapılmadan çeşitli akustik sunabilme yeteneği, Devenish ile Jones’un öncelik vermelerinin nedeni.

Yüksek potansiyel masrafların ötesinde bir diğer dezavantaj da değişken olmayan bir akustik sonucu verecek olmasıydı ve mekanın istediği şey bu değildi. 

Klasik müzik konserlerinde panjur kapakları, kayıtlarda, çekimlerde, düğünlerde ve kurumsal toplantılar gibi güç yükselteci gereken durumlarda ise güç yükselteçleri gerekiyor. Bu kullanımlardan bazılarının yararlandığı çok kuru akustik mevcut. Mu-Mu sekiz Fohhn hoparlörden oluşan bir grup kullanıyor. A-D sistemi bir RME fireface 802 olup, sinyal işleme yazılımım aygıt kabin rafına montajlı bir bilgisayar üzerinde çalışıyor.

Mu-Mu’nun Nebula sistemi Hellens Manor’da büyük başarı gösterdi. Hem müzisyenler hem de mühendisler yankı sesinin ne kadar doğal olduğunu ifade ettiler. Devenish ile Jones artık uygun maliyetli değişken akustik çözüm gereken diğer mekanlarda da kurulum yapmayı umuyor.

Devenish şunları söyledi: “İki adet d:dicate 406 ve bir B&K 406 tümyönlü mikrofonumuz, bir d:facto vokal mikrofon, iki d:vote 4099 enstrüman mikrofonumuz var. DPA mikrofonlarının mükemmel performans gösterdiği çok sayıda akustik enstrüman ve piyano kaydı yaptık. Büyük diyaframlı mikrofonların dalga şekli bozulması yarattığı yüksek SPL soprano vokallerinde de çok iyiler.

DPA Microphones ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 444 8 358 numaralı telefondan Elit Işık/Ses Teknolojileri’ni arayabilirsiniz.