Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Colorado Senfoni Star Wars Müziğini L-Acoustics Teknolojisiyle Çaldı
Colorado Senfoni Star Wars Müziğini L-Acoustics Teknolojisiyle Çaldı
18.06.2019 14:38

Denver Broomfield’daki 1STBANK Center’da Colorado Senfoni Orkestrası Oscar ödüllü besteci John Williams’ın eseri Star Wars: The Empire Strikes Back filminin tüm müziğini film gösterimi eşliğinde çaldı. Bu sinematik performansı Colorado Symphony’nin geçen yılki Star Wars: A New Hope gösterisi dahil diğer popüler orkestra-film eşlik performanslarından öne çıkaran unsur, Clearwing Productions’ın katılanlara bu galaksinin dışına çıkmış hissi veren L-ISA Hyperreal Sound teknolojisi oldu.

Clearwing L-ISA teknolojini bilen, Kuzey Amerika’da bu sistemden yararlanan ilk firma olarak önce Odesza’daki açık hava Santa Barbara Bowl gösterisinde, daha sonra aynı yerde Bon Iver konserinde L-ISA kullanmıştı.

On beş yıldır senfoni orkestrasının ses teknolojisinin başında olan Aric Christensen, L-ISA’yı ilk olarak geçen yıl Lorde’nin Melodrama turnesinin Pepsi Center durağında duydu: “Evet bu bir pop müzik konseriydi, ama bir orkestranın klasik sol-sağ formatından çok daha geniş alanda çok fazla sayıda müzik aletinin sesini bu kadar iyi sunmanın avantajından nasıl yaralanabileceğini gördüm.

Clearwing Müşteri Temsilcisi Justin Beneke’ye göre 1STBANK Center’daki The Empire Strikes Back için kurulan L-ISA Wide yapılandırmasında birbirinin aynı 12 kasada beşer gruplu toplam 60 adet Kara, her biri genişletme sistemi olarak hizmet veren iki dış 12’li Kiva II kullanıldı. Dörtlü çiftler halinde iki tane üst üste konan sekiz Kiva II daha izleyicilerin ön tarafında dolgu olarak zemine yayıldı. Her iki taraftaki ek dört Kiva II ön ve araka sıralara ses ulaştırdı. Merkez, Kara grubunun yanındaki iki kardioid askılı sekiz adet KS28 bas hoparlörü, alçak uçta güçlendirme sağladı. Tüm sistem LA12X, LA8 ve LA4X yükselteçli denetleyiciler kombinasyonuyla yönetildi.

Konserin miksi orkestranın yeni Quantum donanımlı DiGiCo SD7 FOH miks konsolu ile gerçekleştirildi. Maksimum yankı öncesi kazanç ve yalıtım için 85 müzisyenin her birine mikrofon yerleştirildi. Bu girişlere ek olarak diyalog, ses efektleri, yardımcı efektler için üç stereo giriş seti kullanıldı. Açık havada konsere benzer bir hava yaratabilmek için yaylı ve ahşap nefesli müzik aletlerinde bir master stereo yankı ünitesinden yararlanıldı.

L-Acoustics ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75  numaralı telefondan A+SF’yi arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.