Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > ZEISS CP.3 Lensle Dans Çekimi
ZEISS CP.3 Lensle Dans Çekimi
29.08.2017 13:05

Los Angeles’ta yaşayan ve ömrünü film üzerine kuran Joseph Rubinstein, Digital Bolex’in kurucu üyesi. Son projesi Miscreants’ı yeni ZEISS CP.3 lens ile çekti. Rubinstein deneyimini anlattı.

Bu yıl daha önce hiç kalkışmadığım ölçekte tutkulu bir proje yapmaya karar verdim. Dünyanın en yetenekli dansçılarından Olimpik atlet Olga Sokolova ile çalışmak üzere anlaştık. Dansa ilgisiz izleyicilere bile anlamlı ve dokunaklı geleceğini umduğumuz bir öykü yazdık. Herhangi bir sınır koymadık; bu film gerektiği kadar uzun veya kısa olacaktı. Sonuç olarak 55 dakikalık Miscreants dans filmini çektik.

Yapım öncesinde kameranın bir dansçı gibi hareket etmesini istediğimizi konuştuk. Dans çekerken kameranın nispeten statik ve geniş açılı durmasını, ya da dansçı ile akıcı hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çarpıcı renklerle süslü, nesnelerin bulanıklıktan odak içerisine hareket ettiği bir film istediğim için, kullandığımız lenslerin güzel bir bokeh (odak dışı bulanıklık) oluşturmaları gerekiyordu. ZEISS CP.3 lensler tüm bunları ve daha fazlasını bize sundu.

Filmin çoğunun çekildiği gimbal rigli Alexa Mini sayesinde kamerayı dansçıların etrafında ve önünde hareket ettirerek kameranın dansçıların hareketlerinin bir uzantısıymış hissi vermesini sağladık. ZEISS CP.3 lenslerin küçük ve dengeli olmaları, gimbal rig üzerinde lensler arası geçişleri hızlandırdı ve kolaylaştırdı; yeniden dengeleme yapmaz çoğu zaman gerekmedi.

Odaklanan yerlerin keskin hatlı ve net, odak dışı alanların yumuşak ve parlak olması, aynı karede güzel bir kontrast yarattı. Ama bence en önemli nokta, bu lenslerle elde ettiğimiz renk ve kontrast. Renk netliği uzamsal ayrımı zenginleştirdi ve görüntüye daha derin ve çok boyutlu bir his kazandırdı.

ZEISS ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.