Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > AJA KONA 5 ile Kore’de 8K Grafik Yayını
AJA KONA 5 ile Kore’de 8K Grafik Yayını
22.11.2019 13:38

Japonya’nın 2020 Tokyo Olimpiyatlarını, Çin’in 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını 8K yayınlamaya hazırlanmaya başladığı Asya’da ve tüm dünyada 8K UltraHD2 yapım sistemlerine olan talep hızla artıyor. Kore’deki Seul merkezli yayın teknolojileri sağlayıcı Visual Research Inc (VRi), canlı yayın ve post prodüksiyon kurgusu için gerçek zamanda üst düzey 8K görseller ve animasyonları destekleyen yeni bir 8K grafik sistemiyle, UltraHD2 çözünürlüğe geçişte önemli bir rol oynuyor. Merkezinde VRi’nin KarismaCG grafik yazılımı olan bu çözüm, 8K ve çok kanallı 4K/UHD/2K ve HD playout için AJA KONA 5 sekiz hatlı PCIe 3.0 giriş-çıkış kartlarının hız, güç ve esnekliğini yükseltiyor.

1995 yılında kurulan VRi, KBS, MBC, SBS gibi Güney Kore karasal yayın şirketleri; yerel istasyonlar; ülke içi kablolu televizyon (CATV) işletmecileri için grafik sistemleri üretme konusunda uzman olup, ayrıca dünya çapında yirmiden fazla ülkeye de sistemler ihraç ediyor. Hem Kore ve Japonya hem de küresel ölçekte 8K yayınlardaki yükselişi gören VRi’nin yayın mühendisleri ekibi, gelişmiş renk alanı ve HD’nin 16 katı yüksek çözünürlükle mümkün olan en canlı ve fotoğraf gerçekçiliğinde görüntüleri yaratmak için üst düzey bir 8K grafik sistemi geliştirdi.

Kurulan 8K sistem yapılandırmasında Windows 10 çalıştıran bir çift Xeon iş istasyonu üzerinde VRi KarismaCG 8K grafik yaratma ve playout yazılımı ve iki KONA 5 kartı, NVIDIA Quadro GV100 GPU’lar ve 32GB kapasiteli 2666 MHz bellek var. KarismaCG 2D ve 3D karakterler, resimler ve animasyonlar içeren 8K grafikleri gerçek zamanda işleyerek sonuçta ortaya çıkan sinyali PCI yoluyla saniyede 60 kare hızla KONA 5’e gönderiyor. 8K yayınlara aktarmak veya canlı ortamlarda harici olarak mikslemek için KONA 5’ten 8K sinyallerin çıkışı dört 12G-SDI üzerinden yapılıyor. İş akışında 8K playout için iki adet KONA 5 kartı kullanılarak hem bindirme hem de dolgu sinyalleri sağlanıyor.

Kurulan grafik sisteminin oluşturulması ve testleri sırasında KONA 5’in güvenilirliği ve AJA SDK ile sezgisel bütünleşme, kararlı çalışma sağladı ve geliştirme süresinin kısaltılmasına yardımcı oldu. İş akışında gerçek zamanda 8K sinyalleri iletebilecek, uygun maliyetli bir I/O çözümü gerekiyordu ve VRi mühendisleri için KONA 5 ideal seçenekti. KONA 5 en yoğun iş akışları için hızlı, 8 hatlı PCIe 3.0 I/O ve dört adet çift yönlü 12G-SDI portu destekleyerek, kartın kurulumunu kolaylaştırıyor ve VRİ’nin 8K grafik sisteminin yapılandırılması için ideal bir çözüm haline getiriyor. KONA 5 12G-SDI’nın yanı sıra HDMI 2.0, AES/EBU, LTC ve RS-422 portlarıyla tüm yayın iş akışı boyunca diğer prodüksiyon çözümleriyle bütünleşmede ve görüntü izlemede esneklik sağlıyor.

KONA 5 iş istasyonları ve Thunderbolt 3 bağlantılı kasalar için 12G-SDI I/O ve HDMI 2.0 izleme ve çıkışı destekleyen, 8 hatlı bir PCIe 3.0 görüntü ve ses giriş-çıkış kartı. KONA 5 tek bir kablo üzerinden 4K/UltraHD ve HD yüksek kare hızları, koyu renkler ve HDR iş akışlarını destekliyor. Geliştiriciler için AJA SDK KONA 5 çok kanallı 12G-SDI giriş-çıkışı destekleyerek, birden fazla 4K görüntü-ses akışının giriş veya çıkışını sağlıyor.

AJA ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.