Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Blackmagic Design Kameraları ve Switcher’ı Güney Afrika’nın Rocking The Daisies Festivalinde Kullanıldı
Blackmagic Design Kameraları ve Switcher’ı Güney Afrika’nın Rocking The Daisies Festivalinde Kullanıldı
20.12.2019 13:30

Blackmagic Design, Güney Afrika’nın Rocking the Daisies müzik festivalinde; aralarında Blackmagic URSA Broadcast ve ATEM Constellation 8K ürünlerinin de bulunduğu, baştan sona Blackmagic Design iş akışının kullanıldığını açıkladı.

Cape Town kentinin Cloof Wine Estate arazisinde düzenlenen ve komedi, müzik, sanat ve filme yer veren Rocking the Daisies (RTD) festivali; ülkenin en büyük festivallerinden biridir. Üç gün boyunca devam eden ve aralarında The 1975, Russ, Tash Sultana ve Nasty C gibi uluslararası sanatçıların da bulunduğu etkinliğin canlı yapımı, yapım şirketi Bad Weather tarafından gerçekleştirildi.

Ana sahnede, tek bir perde oluşturan üç adet merkezi LED ekran vardı. Ortadaki ekranın boyutu 6 x 6 metre ve dışta kalan ekranların her birinin ebadı da 3.6 x 6 metre yükseklikteydi. Sahnenin solunda ve sağında, iki adet 5.4 metre genişliğinde ve 8.4 metre yüksekliğinde IMAG projeksiyon kurulumu vardı. Canlı yapım yönetmeni Simon Wilkes şunları ifade etti: “Yandaki ekranların her ikisinin dikey görüntüleme moduna ayarlı olmasıyla, çekimleri nasıl kadrajladığımıza dikkat etmemiz gerekiyordu. Tüm çekimlerin ortalandığından emin olmamız gerekiyordu.

Sözlerine şöyle devam etti, “Çekim yapmak için URSA Broadcast kamerayı kullandık; sahne önünde çok uzun mercekli tek bir kameramız vardı ve ses masasının hemen yanında da ek bir Micro Studio Camera 4K sabitlenmişti. Sahnenin önünde bir jib’e monte ettiğimiz bir URSA Broadcast vardı ve bir tane de bir şaryo üzerine yerleştirdik. Sahne üstünde hareket eden bir kamera operatörü ve ilave kesitler için mekanın kilit noktalarında konumlandırılmış, birkaç tane mikro kameralar vardı.

Bad Weather’den Jonathan Bandli şunları ekledi: “Bu kameraların sağladığı görüntü kalitesi, festivalde daha önce hiç görülmemiş nitelikteydi; düşük ışıkta iyi bir performansa sahiptiler ve yoğun kontrastlı dev bir sahnenin dinamik aralığının üstesinden hiç zorlanmadan gelebildiler. Kullandığımız çözüm, festival organizatörlerinin canlı kamera sistemleriyle daha önceki deneyimlerine ilişkin görüşlerini tamamen değiştirdi.

Yapım masası, sahnenin 60 metre ötesindeydi. Simon şunları açıkladı: “Yalnızca bir tane rack dolabımız vardı ve üstte bir Teranex Express vardı. Festivalin tamamını 2160p24’te kaydettik, fakat bu format mekanın diğer yerlerindeki bazı ekranlar için uygun değildi. Bu yüzden, Teranex’i kullanarak bunu 1080i’ye düşürdük.

Mini Converter Optical Fiber 12G’den de yararlanarak, her bir kamera kanalı çok modlu fiber üzerinden, PPU kurulumundaki rack dolabına montajlı bir ATEM Talkback Converter 4K’ya bir sinyal gönderdi. Tekrar SDI’ya dönüştürülen bu sinyaller, bir ATEM Constellation 8K switcher’e bağlandı ve ATEM 1 M/E Advanced Panel kullanılarak bunların görüntü miksi yapıldı.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz. 

 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.