Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Mumford & Sons Müzik Grubu Konserinden Ender Görüntüler İçin Pocket Cinema Camera 6K Kullanıldı
Mumford & Sons Müzik Grubu Konserinden Ender Görüntüler İçin Pocket Cinema Camera 6K Kullanıldı
20.12.2019 13:38

Blackmagic Design, Las Vegas’ta düzenlenen iHeart Radio müzik festivalindeki Mumford & Sons’ grubunun geçtiğimiz günlerde yer alan konserine sinematik bir ağır çekim arkaplanı oluşturmak için, ödüllü canlı yapım yönetmeni Steve Price’nin Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K’yı kullandığını açıkladı.

LED teknolojisinin ilerlemesiyle ekranlar artık, konser ve festival yapımlarının her ne kadar önemli ve yaratıcı bir özelliği haline gelmiş olsa da İngiliz bağımsız halk müziği grubu dahil, bazı sanatçılar, izleyicinin canlı performansa odaklanmasını ve ortam havasını daha keyifli hale getirmek için, özenle düzenlenmiş bir sahne ve ışıklandırma kurulumuna yer verilmesini tercih ediyor.

Grubun festivalde ana grup olarak yer almasına iki hafta kala, sahnenin neredeyse tamamının LED’lerle donatılmış olmasıyla, yeni bir yaklaşıma ihtiyaç vardı. Steve şunları anlattı, “Sahne alacak diğer sanatçılar arasında Miley Cyrus, Alicia Keys, Def Leppard ve Rapçi Chance vardı. Görsel olarak öne çıkmak ve sanatçılar arasındaki çeşitlilik açısından set için benzersiz bir tasarım geliştirmek önemliydi.

Klasik bir güzelliği ve ‘analog’ bir estetiği olan, basit bir düzende karar kıldık. Doğayı ve insanları görüntüleyen, ağır çekim görüntüleri yayınladık. Bir ABD turnesinin ortasında olmamız sebebiyle de zamanımız kısıtlıydı ve İngiltere’ye dönüp ekipman teslim almam gerekiyordu.

Tek kişilik bir çekim için çok büyük olmayan ve 120fps özelliği olan bir kameraya ihtiyacım vardı. Blackmagic’in daha büyük kameralarıyla kaydedebildiğim aynı büyüleyici görüntüleri sağladığı gibi, mümkün olduğunca hafif olan Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K’da karar kıldım.

Turne otobüsünde kalmak yerine, Steve Arizona çölüne seyahat etti. Steve sözlerine şöyle devam etti, “Yanımda birkaç tane lens vardı ve Tucson’da bir üçayak aldım, fakat başka bir şeye ihtiyacım yoktu. Doğrudan çekim yapmaya başlayabildim; iyi bildiğim bir bölgeydi ve birkaç telefon görüşmesinden sonra tüm mekanları ayarlayabildim.

Daha önceki konserlerde müzik grubunun ve kalabalığın çekimlerini yakalamış olduğu için, Steve dramatik çöl manzaralarını ve koşan atları çekmeye odaklandı. “Atları, film modunda ProRes HQ kullanarak 120fps’de çektim ve bu görüntüler ekranda olağanüstü görünüyordu. Grup bu görüntüleri ilk kez ses kontrolü esnasında gördü ve bayıldılar.

Sözlerini şöyle bitirdi: “Çok uzun zamandır film sektöründe çalışıyorum. Daha önceleri işler yavaş yürürdü, oyalayıcıydı, yoğun post prodüksiyon işlemleri gerektiriyordu ve hep bir şeylerin daha hızlı, daha kolay ve daha etkili olmasını isterdik.

Zaman içinde bazı üretici firmalar bunu kısmen başardı fakat bence Blackmagic nihayet bunu elde etti. Kısa bir zaman önce, bu kadar kısa bir sürede böyle bir çekimi yerine getirmek imkansızdı, fakat şimdi artık istediğim zaman istediğim yere gidip çekim yapabiliyorum. Çekimler yalnızca güzel değil aynı zamanda onlarla kolayca çalışabileceğimi biliyorum.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz. 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.