Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > LiveU 2019 Raporu: Canlı IP Yayıncılık Büyüyor
LiveU 2019 Raporu: Canlı IP Yayıncılık Büyüyor
18.01.2020 16:29

LiveU’nun geçtiğimiz günlerde yayınladığı State of Live adlı yıllık raporu, binlerce kullanıcıdan oluşan küresel müşteri tabanından topladığı verilere dayanıyor. Sonuçlar canlı etkinlik akışları için kullanılan LiveU ünitelerinin sayısında %50 artışla ve toplam canlı oturumların %250 artarak yaklaşık 20 milyona ulaşmasıyla IP haber ve spor yayıncılığındaki büyük gelişmeyi yansıtıyor. 

HEVC, canlı spor yapımlarında çok önemli olan canlı yayınlarda anahtar bir rol oynuyor. Bunun nedeni, HEVC teknolojisinin sağladığı daha yüksek kaliteli görüntü performansı ve bant genişliği verimliliği. LiveU dünya çapında kurulan HEVC ünitesi sayısında %65, HEVC tabanlı oturum sayısında %400 artış olduğunu bildiriyor. İnternet spor yayın akışlarında kullanılan saha ünitelerinin neredeyse yarısı HEVC tabanlı ve spor oturumlarının %80’i HD çözünürlükte yayınlanıyor.

Canlı spor yayınları için hücresel birleştirme teknolojisi dünya çapında yayılıyor. FIFA Women’s World Cup France 2019’un ardından Fox Sports Saha Operasyon ve Mühendislik Başkan Yardımcısı Kevin Callahan bilgi verdi: “Hareket olduğunda bize de her zaman enerji geliyor ve bu World Cup ABD kadın futbol takımının başarısıyla tüm beklentilerimizin üzerine çıktı. LiveU LU600 HEVC portatif yayın ünitesi stadyumda olmayan ENG çekimlerimiz için omurga oluşturarak, canlı sinyal akışı sayısını arttırmamızı sağladı. LiveU Matrix IP bulut görüntü yönetim platformunu kullanarak aynı anda çok sayıda yere içerik göndererek, haber yayınlarının içerisine canlı yayınları bütünleştirmek isteyen Fox TV istasyonları için içeriği kullanıma hazır hale getirdik.

LiveU’nun State of Live raporu 2018 yılından bu yana uzaktan yapımların (REMI) büyük ölçüde artmasının yayıncılara ve spor organizatörlerine olay yerinde yapım ve uydu tırları yerine merkezi bir stüdyo kontrol odasından canlı programların prodüksiyonlarını gerçekleştirerek maliyetleri azaltmalarına imkan verdiğini de gösteriyor. LiveU’nun uzaktan yapım müşterileri, 2019 yılında prodüksiyon maliyetlerinde %70’ten fazla tasarruflar rapor ettiler. LiveU CEO’su Samuel Wasserman şunları söyledi: “Yıllık araştırmamız HEVC teknolojisinin hız kazandırdığı canlı IP yapımlarında her yıl önemli büyüme olduğunu gösteriyor. Şimdi 5G ağların çıkmasıyla potansiyel daha da büyük. 4G’nin yayın piyasasını dönüştürmesine benzer şekilde, 5G de sadece spor değil çok sayıda sektör üzerinde daha da büyük bir etki yaratacağa benziyor, ve 2020’nin Tokyo Yaz Oyunları ve UEFA EURO 2020 ile birlikte köşe taşı bir yıl olacağını düşünüyoruz. Çok daha yüksek verimlilik ve güvenilirlik getiren 5G, canlı etkinlik yayınları için heyecan verici yeni olanaklar sunuyor. Bunu At&T ile NBA Yaz Ligi ve Berlin Maratonu gibi etkinlikleri yayınlarken dünya çapında denedik ve gördük. 5G ile sahada kendini kanıtlamış HEVC ünitelerinin kombinasyonu, geleneksel yayın yöntemleriyle elde edilebilenden çok daha iyi görüntü performansı sağlayacak.

Uzaktan yapımlar 5G’nin çıkmasıyla da kolaylaşacak ve endüstrideki eğilimlere paralel olarak teknolojimizi kullanan uygulamaların şimdiden arttığını görüyoruz.

LiveU ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.