Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > UEFA İnternet Yayınında AWS Elemental Görüntü İşleme
UEFA İnternet Yayınında AWS Elemental Görüntü İşleme
15.09.2017 10:05

Amazon Web Services’in duyurduğuna göre BT, UEFA Şampiyonlar Ligi final maçını internetten canlı yayınlamak için AWS Elemental canlı görüntü işleme teknolojisini kullandı. BT ilk olarak izleyicilere merakla beklenen şampiyona maçını BT Sport uygulamasında ve YouTube’da sanal gerçeklik (VR) ve 4K Ultra HD (UHD) görüntülerle deneyimleme fırsatı verdi.

BT YouTube kanalı ve BT Sport yayın kanalları üzerindeki spor programlarının kalitesini ve çeşitliliğini sürekli geliştiriyor. Canlı internet görüntü akışlarına sanal gerçeklik eklemek, internet izleyicilerini cezbeden ve izleme keyfini zenginleştiren yeniliklerinin bir devamı.

BT TV Sorumlu Teknik Başkanı Chris Bramley şunları söyledi: “En son görüntü teknolojilerini kullandığımız canlı etkinliklerimiz için her zaman yeni, izleyiciyi çepeçevre saran deneyimler keşfediyoruz. AWS Elemental yayın zincirinde kritik bir unsur olarak izleyicileri sanal olarak sahaya getirip en heyecanlı spor karşılaşmalarının ortasına koymamıza ve birçok aygıta hatasız, yüksek kaliteli görüntü akışı gerçekleştirmemize imkan veriyor.”

Geçen yıl BT YouTube’da AWS Elemental ile UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi turnuvalarının ilk canlı internet yayın akışını gerçekleştirdi. Bu yılın başlarında yayıncı abonelerine Dolby Atomos surround ses teknolojisini kullanarak İngiliz Birinci Ligi, Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi maçlarını sunmaya başladı. Mayıs sonu BT, UEFA Avrupa Ligi final maçını internetten 4K VR olarak canlı yayınladı.

Turnuva finallerini sanal gerçeklikle yayınlamak için BT’nin tasarladığı iş akışı, oyun sahasının üzerine ve çevresine yerleştirilen 12 adet 360 derece 4K UHD kamera ile başlıyor. Yapım tırları canlı akışların işlenmesi ve paketlenmesi için AWS Elemental Live kodlayıcılara aktarılacak VR sinyallerini sağlıyor. BT’nin ana kanal playout merkezinden çıkan 4K UHD akışları da YouTube Live platformu üzerinden 4K UHD içeriğin canlı akışı için AWS Elemental Live tarafından kodlanıyor. BT, AWS Elemental kullanarak gecikmeyi en aza indirirken, YouTube izleyicilerine tarayıcılar, Android ve iOS aygıtları, Chromacast ile belli oyun konsolları üzerinde en yüksek kalitede, uyarlamalı bit hızlarında çıkışlar sağladı.

UEFA finalleri, BT’nin görüntü işleme altyapısı içerisinde AWS Elemental çözümlerinin sürekli genişlemesini yansıtıyor. BT geçen yıl AWS Elemental yazılımına geçerek, BT Sport App, BT TV ve BT Ultra HD servisleri için klasik ve çok ekranlı yayın merkezini birleştirdi. BT TV için AWS Elemental, IPTV set üstü alıcılara ve çoklu ekran aygıtlara dağıtılan doğrusal abonelik kanallarını destekleyerek, BT’nin yüzlerce kanalı ölçeklendirip abonelerine canlı, isteğe bağlı ve zaman kaydırmalı hizmetler sağlamasına imkan veriyor. BT Sport App için AWS Elemental Delta, Live-to-VoD filtre yetenekleriyle zaman kaydırmalı izleme sağlıyor.

AWS Elemental ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.