Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Mediacorp Singapur’un Gösterime Girecek Classmates Dizisi, URSA Mini Pro ile Çekildi ve DaVinci Resolve ile Post İşlemleri Yapıldı
Mediacorp Singapur’un Gösterime Girecek Classmates Dizisi, URSA Mini Pro ile Çekildi ve DaVinci Resolve ile Post İşlemleri Yapıldı
22.06.2020 17:33

Blackmagic Design, Mediacorp Singapur’un yakında gösterime girecek ‘Classmates’ isimli TV drama ve komedi dizisinin ilk sezonunu yakalamak üzere, Singapur merkezli Echo Entertainment’in, Blackmagic RAW’da çekim yapan URSA Mini Pro G2 kameraları kullandığını duyurdu. Echo Entertainment ayrıca, ses kurgusu için DaVinci Resolve Fairlight ile renk düzeltme ve VFX işleri için DaVinci Resolve Studio’yu da kullandı.

2010’da kurulan Echo Entertainment, tüm televizyon dizi türlerini, kurumsal videoları, reklamları ve diğer çok kameralı yapımları idare eden, Singapur merkezli bir sinema film şirketidir. Storyboard hazırlamadan tutun çekime ve post prodüksiyona kadar, tüm yönleriyle yapım ve post prodüksiyon hizmetleri sunarlar.

‘Classmates’ dizisinin on bölümünün hepsi için, Echo Entertainment müdürü Shaiful Reezal ve dizinin Görüntü Yönetmeni Shahreen Tajri, yüksek dinamik aralığı ve renk bilimi için URSA Mini Pro G2’yi kullandı. Depolama maliyetini düşürmek ve yapım ile post yapım arasındaki iş akışını geliştirmek amacıyla, Blackmagic RAW kodeği ile çekimleri gerçekleştirdiler.

Blackmagic RAW, dizi için Blackmagic kameraları seçmeye karar vermemizdeki başka bir nedendi ve post yapımda bize çok yardım etti.” dedi Reezal. “10 bölümlük bir dramanın çekimi çok miktarda çekim ile sonuçlanır ve Blackmagic RAW depolama ortamının kompakt bir boyda olmasını sağlıyor. Ve çekimleri post prodüksiyona taşımak kolaydı. Ben, yönetmen ve dizinin renk uzmanı renklendirme odasında Blackmagic RAW çekimlerle çalışırken; ISO değerini, beyaz ayarı ve gamma’yı değiştirme kolaylığıyla, sanki hepimiz setteymişiz gibi hissettik.

‘Clasmates’ Singapur’da tamamen dış mekanda çekildi. Sahnelerin bir çoğu iyi aydınlatılmış olmasına rağmen, ekip karamsar ortamlarda çekilmesi gereken çok sayıda sahneyle uğraşmak zorunda kaldı. Bu sahneler için hem koyu gölgelerde hem de ışıltılı parlak bölgelerde muhteşem detaylara sahip temiz görüntüler yakalamak üzere Tajri, URSA Mini Pro G2’nin yüksek dinamik aralığına ve yüksek çözünürlüğüne güvendi.

Bir sahnede, Shahreen Tajri kamera sabitleme sisteminde G2 ile tek plan çekim yapmaya karar verdi. Mekan bir kolejin içindeydi ve bu sahne için doğal aydınlatma ile çalıştık. Kameranın yüksek dinamik aralığı, tutarsız aydınlatma ile çekim yapabilmemize imkan verdi ve fazla aydınlatılmış arka planın ve orta tonun detaylarını alacağımızı da biliyorduk.” diyen Reezal sözlerine şöyle devam etti: “Kameranın yüksek dinamik aralığı ve daha yüksek yerel ISO değerine sahip olması nedeniyle, URSA Mini Pro G2’yi kullanmaya karar verdik. Ve kamerayı ilk gördüğümüzde, renk biliminin post prodüksiyonda bize çok yardımcı olacağı gerçeğine karşı koyamadık. Ayrıca, yapımın yayın için olması, Rec 709 renk uzayında çalışmamız gerektiği anlamına gelir, fakat G2’nin sunduğu renk bilimi Rec 709’u tamamıyla yeni bir seviyeye getiriyor.

Her iki renk düzeltme için DaVinci Resolve Studio kullanıldı ve ses kurgusunun tamamı için DaVinci Resolve Fairlight kullanıldı.

Dış mekanda çekim yaparken, sesin mekandan mekana değişkenliğini tahmin etmek zordu. Fairlight sayfasını daha önce kullandığımız için, yeteneklerini biliyoruz ve ses ile yapabileceklerimizin sınırını zorlayabileceğimizi biliyoruz,” diye ekledi.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.