Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > BAE Şarika’da Imagine Communications IP Playout Çözümü
BAE Şarika’da Imagine Communications IP Playout Çözümü
18.09.2020 14:55

Imagine Communications, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Şarika Emirliği’nin başkenti Al Dhaid’den yayın yapan, SBA’nın (Sharjah Broadcasting Authority) sahip olduğu Al Wousta adlı yeni televizyon kanalının kurulumunda önemli bir rol üstlendi. Hiç kullanılmamış bir arazide son teknolojiyle donatılan binasında kurulan istasyon, tamamen IP bağlantılı ve SMPTE ST 2110 standartlar ailesini kullanıyor. Teknoloji platformu Al Wousta ve Sharjah Broadcasting Authority mühendisleri tarafından ortak geliştirildi ve Imagine Communications ile Birleşik Arap Emirlikleri’nden sistem bütünleştirici Tek Signals tarafından desteklendi. 

Yeni tesiste playout için altyapısı ve otomasyonu Imagine Communications tarafından kurulan geniş bir stüdyo, post prodüksiyon ve playout merkezi var. Merkezin neredeyse tüm işlevlerinin piyasada yaygın satılan (COTS) donanımlar üzerinde çalışan yazılımlarla kurulduğu için, gelecekte kolayca ölçeklendirme, etkin maliyet ve çalışma esnekliği sunuyor. Tüm bağlantıların fiber kablo üzerinden IP teknoloji yoluyla olması, gelecekte 4K ve HDR Ultra HD çözünürlüklere geçiş için yeterli bant genişliği sağlıyor.

Imagine Communications, Al Dhaid’deki master kontrol ve otomasyon tesislerini inşa etmenin yanı sıra ADC otomasyonlu Versio modüler playout sistemi tabanlı, dört kanallı bir felaket onarım (DR) merkezi kurmakla da görevlendirildi. Bu sadece Al Wousta için değil, SBA’nın diğer kanalları için de yedekli playout sağlayarak, kesintisiz çalışmayı garantiliyor. Nexio Motion yazılımı iş akışı yönetimi sağlayarak, içerik taşımayı ve ana playout merkezi ile DR merkezi arasındaki alışverişleri iyileştirip, en az operatör müdahalesiyle tamamen kesintisiz operasyon sunuyor. 

Al Wousta’nın ana kanalı merkezi veri depolama ve playout hazırlıkları için Imagine Communications’ın Versio IOX SAN bellek depolu Nexio AMP görüntü sunucularıyla çalışıyor ve tüm genel denetim yine ADC otomasyonu tarafından yürütülüyor. Bu sistemler canlı stüdyo ve post prodüksiyon ağındakiler dahil olmak üzere diğer yayın donanımıyla kesintisiz ara bağlantı kurarak, bugünün ve geleceğin iş akışlarında esneklik sunuyor. Doğrusal ve doğrusal olmayan hakların, satışların, çizelgelemenin ve medyanın otomasyonu ve hatasız yönetimi için SBA’da zaten mevcut olan Imagine Communications’ın Broadcast Master yazılımıyla da tam bütünleşme sağlıyor. 

DR (felaket onarım) merkezi diğer SDI kanalları için yedeklik sağladığı için, SDI bağlantısı gerektiriyor. IP ortamına bu içeriği bütünleştirmek amacıyla sistemde taban bant sinyaller için küçük boy bir Platinum VX yönlendirici ve sinyal çevrimi için Imagine Communications’tan güçlü bir Selenio Media Convergence Platform (MCP) ile mühendislere aynı ekran üzerinde IP ve SDI sinyalleri izleme imkanı veren bir EPIC MV çoklu görüntüleyici var. Felaket onarım (DR) merkezindeki donanım, verimliliği maksimumda tutarken mevcut sermaye yatırımını korumak için IP teknolojisini eski sistemlerle bütünleştiren, Imagine Communications’ın sahada kendini kanıtlamış yazılım denetim katmanı Magellan SDN Orchestrator yönetiminin altında çalışıyor. 

Imagine Communications ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 283 54 39 numaralı telefondan Bilgipark’ı arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.