Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > John Wick II Filminde ARRI/ZEISS Master Anamorphic Lensler
John Wick II Filminde ARRI/ZEISS Master Anamorphic Lensler
16.09.2017 11:11

İlkinden bile daha çok ilgi gören John Wick II filminde sanatçı Keanu Reeves ile yönetmen Chad Stahelski’nin görüntü yönetmeni Dan Laustsen Master Anamorphic lensler seçti. Bir ölçüde lens parlamasına ihtiyacı olan Laustsen, ARRI çeşitli yaratıcı parlama etkileri için Master Anamorphic Flare Set’ler sunsa da, ısmarlama bir çözümde ARRI Rental ile çalıştı. Laustsen projedeki tercihleri üzerine konuştu.

İkinci filmde ne ölçüde yeni bir görünüm istediniz?

İlk filmde farklı anamorphic lenslerle çalıştılar ama parlamayı denetlemenin zor olduğunu görünce gece açık hava çekimlerini küresel lenslerle çekmek zorunda kaldılar. Ben konuya başka türlü yaklaşmak istedim ve Chad’e iki lens arasında geçiş yapmaktansa her şeyi anamorphic çekmenin daha iyi olacağını söyledim. 

Sizi Master Anamorphic lenslere yönelten bu mu oldu?

Son birkaç yıldır çektiğim tüm filmler, bütçeme göre dünyanın en iyi lensleri olan Master Prime’larla oldu. Çok net ve keskin hatlı görüntülerini seviyorum, bu kez Master Anamorphic denemek istedim. Bence Master Anamorphic harika, ama Chad biraz parlama olmasını istedi ve Master Anamorphic kalitensin yüksekliğinden dolayı parlamaya izin vermiyor. ARRI Rental US istediğimiz parlamayı veren çok iyi bir çözüm hazırladı.

Nasıl bir çözümdü bu?

Lenslerin arkasına naylon çorap konan eski film günlerinden konuşuyorken benzer bir şey yapıp yapamayacağımızı sorduk. ALEXA XT için değişen sayıda yatay çizgili, özel olarak uyarlanan dahili filtreleri önerdiler. Bunlar gece sahneleri için ince teller, gündüz sahneleri için ince naylon olabilen, ND’lerle bir arada kullanılabilen malzemelerdi. Ben ve Chad bunların etkisini beğendik, parlak ışıklardan hoş parlamalar sağlarken, görüntü yine de son derece keskin hatlı kalıyordu. Tüm filmde bu parlama filtrelerini kullandık.

Master Anamorphic lenslerin hızı bu çekimde nasıldı?

Çok geniş açı (wide open) seven bir görüntü yönetmeni değilim; T2.8 ile T4 arasında çekim yapmayı tercih ediyorum. Elbette çok geniş açılı çekmeniz gereken zamanlar oluyor ve bu durumda hızlı lensler çok kullanışlı. Çok aksiyonlu Roma çekimlerinde bazı yüksek hızlı sahneleri Master Anamorphic lenslerle çok geniş açılı çektik ve T1.9 performansları harikaydı.

Optik performans hakkında genel izleniminiz ne?

Master Anamorphic lensleri seçme nedenlerimden birisi, köşeden köşeye ve alttan üste çok keskin hatlı olmalarıydı. Özellikle bu film için anamorphic düşmenin hayranı değilim. Bu film için pürüzsüz, yüksek kontrastlı bir görünüm istedik, ve o eski tarz anamorphic yumuşaklık işe yaramayacaktı. Doğru lensleri bulmak için çok test yaptık ve doğru seçimi yaptığımıza şüphem yok.

Sette lenslerle çalışmak kolay oldu mu?

Filmi tıpkı Master Prime lenslerle çekermiş gibi, kısıtlamalar veya daha fazla ışık ihtiyacı olmadan çektim. Gerektiğinde elde çekerek hızlı hareket edebildik, ya da Steadicam veya vinç üzerinde çekim yaptık. Lenslerin hepsinin aynı boyutta olması iyi. Elbette anamorphic ve yüksek kaliteli ALEXA sensör ile doğru odaklamayı elde etmek zorundasınız, ama dünyanın en iyi focus puller’ları ile her şey çok iyi sonuç verdi.

ARRI/ZEISS ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.