Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > LiveU LU800 Çoklu Kamera Saha Ünitesi ile Polo Turnuvası Çekimi
LiveU LU800 Çoklu Kamera Saha Ünitesi ile Polo Turnuvası Çekimi
21.10.2020 12:34

Birleşik Krallık Windsor’daki Guards Polo Club tarafından düzenlenen Cartier Queen’s Cup 2020 Polo Tournament, LiveU’nun çoklu kamera saha yapım ünitesi LU800’ün yeteneklerinin avantajlarından yararlanılan ilk spor etkinliği oldu. Etkinlik Guards TV web sitesinde ve Latin Amerika’daki önemli bir televizyon kanalında canlı yayınlandı. Çekimler dört kamera ile yapıldı ve canlı sinyaller Birleşik Krallıktan Güney Afrika’daki yapım stüdyosuna düşük gecikmeyle aktarıldı.

2012’den bu yana Cartier’in sponsorluk ettiği saygın Queens Cup’ın bu yıl altmışıncı yılıydı. Çok sayıda polo sahasının olduğu dev Windsor Park’ta yer alan bu yılki etkinlik sosyal mesafe gereksinimleri nedeniyle canlı izleyicisiz yapılmak zorunda kalındığı için, organizatörler mevcut kısıtlamalara tam olarak uyarken maksimum izleyici ilgisi çekmeyi hedeflediler.

LiveU Pazarlama Başkan Yardımcısı Ronen Artman şunları söyledi: “Özellikle spor sektörünün pandemiden çok kötü darbe yediğini hepimiz biliyoruz, bu nedenle spor olaylarının yayın kapsamını maksimuma çıkarmak için teknik yenilikçilik gerekiyor. Haziranda piyasaya çıkan LU800 saha yapım ünitemizin ilk kullanılışını ve uzaktan yapım çözümümüzle birlikte çoklu kamera yeteneklerinden tam olarak yararlanıldığını görmekten çok heyecanlıyız.

Güney Afrikalı Live Production Tech, yapımı yürütmek için Polocam.tv ile işbirliği yaptı. Polocam.tv Yönetmeni Greg Hughes şöyle konuştu: “On yıldır sahalarda olan ve bu turnuvayı çeken bizler, Birleşik Krallık’a uçamamaktan ve sahada daha fazla personel bulunduramamaktan gerçekten çok zorlanıyoruz. LiveU bize sadece bu etkinliği yayınlamak için değil, aynı zamanda dünya çapında diğer etkinliklerde nasıl ilerlemek konusunda model oluşturmak için de birleşik görüntü akış teknolojisi sağladı.

Çoklu kamera ünitesi LU800 ilk rauntlarda test edildi ve yarı-final ile finalde kullanıldı. Spiker Birleşik Krallıktaki etkinlikteyken, grafikler, tekrar oynatımlar ve geçişler uzaktan, Güney Afrika’dan gerçekleştirildi. Uzaktan yapımla yürütülen üstün kalitede bu yayında elbette önemli insan ve teknik saha kaynaklarının yanı sıra maliyetten de önemli tasarruflar edildi. 

Yarı-finallerde iki yan kamera, merkezi bir saha kamerası ve vinç üzerinde bir kamera vardı. Kale hattının çekimi için de iki adet LU600 kullanıldı. Final de benzer bir kurulumun yanı sıra çok açıdan çekimi geliştirerek izleyicilerin deneyimini zenginleştiren drone çekimi de yapıldı. 

LU800, 14 adede kadar bağlantıyı birleştiren güçlü IP kullanarak, tek bir üniteden dört adede kadar yüksek çözünürlükte tamamen kare senkronizasyonlu sinyali destekliyor. Ünite ayrıca en iyi renk derinliği ve zenginliği için4Kp60 10 bit HDR kaliteye kadar iletimle en yüksek kalitede görüntü performansı ve üst düzey yapımlar için 16 adede kadar ses kanalı sunuyor. 

Levi Production Yönetmeni Michael Esteves yorum yaptı: “LU800’ü ilk rauntlarda denedik ve çekimimize getirdiği zenginliklerden ve yeteneklerinden etkilenerek yarı-finallerde ve finalde kullanmak için heyecan duyduk. Elde ettiğimiz çekimler harikaydı ve izleyiciler için yakalayabildiğimiz görüntüleri gerçekten geliştirmemize imkan verdi. LiveU’nun uzaktan yapım yetenekleri de çok önemliydi, özellikle mevcut kısıtlama koşullarında gereksinim duyduğumuz esnek yapım yeteneklerini etkin maliyetle bize sağladı.

Artman ekledi: “LU800 çoklu kamera yetenekleriyle spor yapımlarını gerçekten ileri bir düzeye taşıyor. Uzaktan yapım çözümlerimizin yanı sıra, artık daha önce diğer teknolojileri kullanırken mümkün olmayan bir fiyat düzeyinde hem basit hem de çok karmaşık spor yapımlarının gereksinimlerini karşılayabiliyoruz.

LiveU ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.