Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Avrupa’da Örnek Dijital Radyo Girişimi
Avrupa’da Örnek Dijital Radyo Girişimi
19.10.2020 15:18

Digital Radio Mondiale (DRM) Konsorsiyumu, 2018 EECC ( European Electronic Communications Code) raporunun artık uygulanmaya hazır hale gelmesini memnuniyetle karşıladı. Kiralanan veya satılan her otomobilin “dijital karasal radyo yayınları” (belli bir dijital standardı belirtmeden) yoluyla sağlanan hizmetleri alabilen bir radyo alıcısına sahip olmasını tavsiye diyor. Bunun 21 Aralık 2020 tarihine kadar Avrupa Birliği üyesi devletler tarafından yasalaştırılması isteniyor. 

Avrupa’daki bu girişim, DRM teknolojisinden yararlanmak isteyen tüm ülkeler ve yönetimler için iyi bir örnek.

Avrupa’nın kendi içerisinde bile dijital karasal radyo yayınlarında birden fazla standart var. Avrupa’daki ve dünyanın diğer bölgelerinden Avrupa’ya yapılan uluslararası DRM yayınların olduğu bir ortamda radyonun dijitalleşmesi hızlanabilir. Var olan çok standartlı çip setleri bir veya iki tamamlayıcı standardın kullanılmasına izin verdiği için, dinleyiciler ulusal ve uluslararası ölçekte sağlanan çeşitli hizmetlere erişebiliyorlar. Bu durumda Avrupa’da bile otomobil alıcılarına DAB+’ın yanı sıra DRM de eklenmesi, programlar yayınlandıkça dinleyiciler için iyi bir hizmet olacak (bu tamamen EECC ile birlikte yapılacak). 

2018 Aralık ayında EECC’nin benimsenmesinden bu yana felaket ve acil durum uyarıları çok önemli hale geldi ve ilgili dijital radyo özelliği EWF’nin zorunlu olması ilerleyişi güçlendirecek.

Otomobil endüstrisi küresel bir iş alanı. Hindistan’da yollardaki 2.5 milyondan fazla otomobil radyo alıcısı, belli Avrupa piyasalarındaki otomobil üreticileri ve OEM’ler (Original Equipment Manufacturer) tarafından sağlanıyor. Bu gereksinim gelecekte devam eder veya büyürse, dijital karasal radyo yayın yeteneği sağlamak bunların küresel profil ve karlarını devam ettirecek.  

Bu nedenle EECC sadece coğrafi alanlarla ve sağlayıcılarla sınırlı olmayan ve otomobil endüstrisine enerji katan, özenle dengelenmiş bir eylemle radyonun dijitalleşmesine giden yolu göstererek tüm dünyaya olumlu bir sinyal gönderebilir. 

Digital Radio Mondiale (DRM), tüm yayın frekansları ve kapsama gereksinimleri için evrensel, açık standartlı dijital radyo sistemi.

DRM 30 MHz’e kadar kısa, orta ve uzun dalga üzerinde  geniş alanlarda en az FM kalitesinde verimli yayın kapsama sağlarken, güç tüketimini önemli oranda azaltıyor. 30 MHz’in üzerinde FM ve VHF bantlarında DRM, tek bir analog FM sinyalinin yarısı kadar bant genişliğinde 3 stereo ses programı ve multimedya bileşenleriyle esnek yerel ve bölgesel, yayıncı denetiminde hizmetler sağlıyor. 

DRM sayesinde elde edilen ileri radyo işlevleri:

  • Yüksek verimli ses kodeği MPEG xHE-AAC üzerinde daha fazla hizmet ve yayınlanması ücretsiz Journaline çok dilli metin bilgisi
  • Ayrıntılı hizmet sinyalizasyonu
  • Analog AM/FM hizmetlerine dahil olmak üzere hizmet bağlantılandırma
  • Acil durum uyarı işlevleri (DRM EWF)
  • Unicode desteği, SPI yoluyla istasyon logoları, slayt gösterisi görüntüleri, trafik ve seyahat bilgileri

DRM Konsorsiyumu IYU tarafından son yıllarda telekomünikasyon sektörüne üstün katkıları nedeniyle ödüllendirildi ve tüm aygıtlar üzerinde ücretsiz yayınlara erişimi teşvik eden EBU Smart Radio Memorandum’u imzaladı.  

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.