Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Güney Karolina’nın Spartanburg Lisesi, Canlı Yayın Prodüksiyonları için AJA HELO’dan Yararlanıyor
Güney Karolina’nın Spartanburg Lisesi, Canlı Yayın Prodüksiyonları için AJA HELO’dan Yararlanıyor
21.12.2020 12:45

Yaşadığımız dijital çağda öğrenciler, veliler ve topluma erişimi genişletmek isteyen okullar içerik sunma teknolojisi daha erişilebilir hale geldikçe, giderek daha fazla video üretimine ve akışına yöneliyorlar. Bu eğilimle birlikte, öğrenciler tarafından işletilen yayın ve AV stüdyoları ile katılım sağlayamayanlar için canlı spor performansları iletilmeye çalışılıyor.

Spartanburg Lisesi, hibrid SDI/fiber optik video üretim merkezini bu yılın başlarında kurmaya başlarken, kurulumun COVID-19 salgını boyunca sanal etkinlikler, eğitimci eğitimi ve uzaktan öğrenmeyi etkinleştirmede ne kadar hayati olacağını tahmin etmemişti.

Ortaya çıkan iş akışı 2020 yazında başlatıldı ve kampüs alanlarında video üretimi AJA HELO H.264 ile akış, kodlama ve kayıt cihazları tarafından desteklenmeye başlandı.

İlk tasarım aşamasında ekip, prodüksiyona ağırlık verip akış kısmını ikincil önem olarak kararlaştırmıştı ancak pandemi şartları streaming teknolojisini öncelik haline getirdi. Stadyum ve sahne sanatları merkezine izleyicilerin izin verilmediği ve katılımcıların sınırlandırıldığı etkinlikler ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin paylaşılması hayati önem kazandı.

Spartanburg Lisesi teknoloji koordinatörü Adam Babcock “AJA HELO, diğer liselerin elde ettiği başarıya dayalı olarak tasarım sürecinde önerildi ve aldığımız en iyi kararlardan biri. HELO, tüm canlı yayınlarımızı gitmeleri gereken yere göndermeyi kolaylaştırıyor ”dedi. “Uzaktan oturum açabilmeyi, tüm yapılandırmaları değiştirebilmeyi ve neredeyse istediğimiz tüm CDN’lere akış yapabilmeyi gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde kısa sürede çalışmalara başlayabiliyoruz ve dağıtmak zorunda olduğumuz sanal içerikler salgınla birlikte çok önem kazandı” şeklinde ekledi.

Her Spartanburg prodüksiyonu öğrenciler tarafından yönetiliyor ve futbol stadyumunda, arenada veya performans sanatları merkezinde bulunan kameraların bir kombinasyonu ile çekilen görüntüler ile üç yerden birinden yayına veriliyor. Arena ve stadyum iş akışları, kamera sayısı haricinde büyük ölçüde birbirini yansıtmakta. Stadyum prodüksiyonlarında üç PTZ kamera ve üç el kamerasından alınan görüntüler kullanılırken, arena prodüksiyonları dört PTZ kamera ve üç el kamerasından alınan görüntüleri içermekte. Her konumdan gelen kamera sinyalleri, bir stadyum içi veya arena içi video merkezi aracılığıyla optik fibere dönüştürülüyor ve sahne sanatları merkezinde sahne arkasında bulunan ana kontrol odasındaki başka bir video merkezine taşınıyor. 

Burada, etkinliğe bağlı olarak, YouTube’a veya The National Federation of State High School Associations (NFHS) ağına canlı akış için AJA HELO aracılığıyla gönderilen anahtarlı çıktı, SDI’ya dönüştürülüyor ve bir switcher aracılığıyla giriş yapılıyor. Koordinatör Adam Babcock, ileriki aşamada stand ve tabelalarına canlı yayın akışı sağlamak için başka bir HELO kullanmayı planlıyor.

AJA HELO hakkında daha fazla bilgi için www.baranbilisim.com.tr/tr/product/aja-helo/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.