Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > GerrAudio, Engineering Harmonics ve DPA Microphones, Kanada Avam Kamarasına Özel Mikrofon Çözümü Kurdu
GerrAudio, Engineering Harmonics ve DPA Microphones, Kanada Avam Kamarasına Özel Mikrofon Çözümü Kurdu
20.12.2020 16:52

Kanada devletine uzun zamandır ses çözümleri sağlamakta olan GerrAudio ve Engineering Harmonics, Avam kamarasının gereksinimlerini sağlamak için önemli bir iş üstlendiler. İki şirketin yöneticileri, kendilerine Kanada Avam kamarası için özel bir kürsü mikrofon sistemi kurmanın zorluklarını anlatan bir sunum yapıldıktan sonra, DPA Microphones’a başvurdular. Çözümde kullanılan DPA 4081 mikrofonlar ve bir DPA TSM 4001 darbe emici yuva, parlamentonun mevcut kürsü ünitelerine yerleştirildi. 

Engineering Harmonics, Inc. Danışmanı Martin Van Dijk şunları söyledi: “Bu kadar üst düzeyde bir müşteriyle çalışırken hiçbir şeyden ödün verilemez.  Mikrofonların nasıl çalışacakları, kaynakları nasıl alacakları ve elbette ses kaliteleri için çok özel gereksinimler vardı. Net bir estetik ve sade bir çözüm ihtiyacı olduğu için, hem vücuda giyilen hem de standart kaz boynu tipi kürsü mikrofonları söz konusu bile değildi.

Mekânın kendisinden kaynaklanan ek zorluklar vardı; parlamentonun batı bloğundaki avlunun içerisine inşa edilmiş cam tavanlı yapı, konuşmaları kaydetmek için ideal değildi. Ayrıca mikrofonlar sadece meclis üyelerinin birbirlerini duyabilmeleri için değil, çeviri, yayın ve arşiv amaçlarıyla parlamento oturumlarının kaydedilmesi için de kullanılacaktı. Projenin karmaşıklığını daha da arttıran nokta, kürsülerin daha önce yapılmış ve ahşap mobilyalarında mikrofonlar için bölme ve olukların var olmasıydı. 

GerrAudio Teknik Satış Müdürü Geoff Maurice yorum yaptı: “Kürsülerin üzerinde dik durup göze batacak veya parlamento üyelerinin yakalarına takacakları mikrofonların olmaması gerekiyordu. Netlik ve iyi anlaşılırlık ile mecliste kameraların göremeyeceği bir ürün gereksinimi üzerine Martin herkesin göremeyeceği biçime sahip, çok özel bir mikrofon tipi aradı ve bunun bir DPA çözümü olmasını istedi.

Van Dijk kendi özel mikrofon ihtiyaçlarının, performans gereksinimlerini karşılayacak, tam anlamıyla ısmarlama bir çözüm yaratmak için üreticiyle çok iyi işbirliği yapmak gerektirdiğini biliyordu. “Bu durum beni gürültü tabanı bakımından stüdyo düzeyinde performans sağlayan bir kurulum yapmak için kendini kanıtlamış bir markaya gitmeye yöneltti. DPA’nın sadece mevcut ürünlerinden birini farklı bir kasaya koymakla kalmayacağını da biliyordum. Şirket bu mikrofonun tasarımında ciddi çaba harcadı ve GerrAudio’nun yardımı da bunu kolaylaştırdı.

Ismarlama mikrofonların ilk aşamaları, Maurice’in bir prototip yaratmasıyla başladı. “Ahşap mobilyalardaki bölme ve oluklara uyan bir DPA TSM 4001 darbe emici yuva ile işe başladık. Birini parçalarına ayırdım, birazını kesip aldım, içine bir DPA 4081 mikrofonu sıcak yapıştırıcıyla sabitledim ve köpük ekledim. 4081’in gürültü tabanını azaltması ve arkla plan seslerini almaması, istediğimiz paterni elde etmemize yardımcı oldu. Başlangıçta bu unsuru bir sınır elemanının karşısına yerleştirip kardioid paterni değiştirmek beni endişelendirmişti. Fakat yoğun testlerden sonra patern parçalanmak yerine yüzeyden yukarıya doğru kayarak bize avantaj sağladı.

Avam Kamarasının tüm gereksinimlerinin karşılanmasını garantilemek için GerrAudio prototipleri sınamak amacıyla kabaca bir test modeli kurdu. Meclis üyeleri tipik olarak arkalarına doğru değil, kürsüler arasında konuşuyorlar.

DPA Microphones ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan ASF’yi arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.