Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony FX9 ile Anamorfik Çekim
Sony FX9 ile Anamorfik Çekim
09.02.2021 14:18

1984 yılından bu yana televizyon yayıncılık sektöründe çalışan Görüntü Yönetmeni, Yapımcı ve Kurgu Uzmanı Alister Chapman, Sony FX9 kamera ile film benzeri görünüm elde etmek için ipuçları verdi. 

Anamorfik lensler tipik olarak Sony VENICE gibi kameralar kullanılarak, üst düzey sinematografide kullanılıyor. VENICE hem tam kare anamorfik hem de 35mm anamorfik çekim için tasarlandı ve çok çeşitli dahili anamorfik izleme seçenekleri sunuyor. Sony PXW-FX9 kamera, VENICE gibi bir kameranın bu özel amaçlı anamorfik modlarından yoksun, ama kısmen 6K sensörü sayesinde çok iyi görünen, yüksek çözünürlüklü anamorfik görüntüler çekmek mümkün. Çalışma şekilleri nedeniyle anamorfik lensler çekimlerinize kendine özgü optik bozulmalar yaratıyorlar. Dikey çözünürlük yatay çözünürlükten daha yüksek oluyor. Odak dışı alanlardaki bokeh adlı bulanıklık efekti yuvarlak yerine oval görünüyor ve optik parlamalar uzunluklarından daha geniş oluşuyor. Bu karakteristikler çoğunlukla isteniyor ve modern film görünümünün önemli bir unsuru.

Bu görünümü bir miktar elde etmek için 17:9 sensörler için tasarlanan 1.35x anamorfik lensler kullanabilirsiniz. Ama bir 1.35x lensin yarattığı bozulmalar daha zayıf olma eğiliminde. Gerçek klasik anamorfik görünüm elde etmek için 2x anamorfik lens kullanmalısınız ve bu da daha uzun bir sensör gerektiriyor. Normalde bu, 4:3 35mm film karesiyle aynı boyut olan 28.8mm x 18.1mm ölçülerinde bir 4:3 “open gate” 35mm sensörlü bir dijital sinema kamerası kullanılarak yapılıyor. 

FX9 kamera 6K tam kare taramaya ayarlandığında sensörü 35.7 x 18.8mm olduğu için 2x anamorfik lensler için neredeyse tam doğru boyutta olduğunu görebilirsiniz. Ama aynı zamanda bize gerekenden daha geniş de. Bu durumda post prodüksiyonda kayıtlarınızın kenarlarını kırpmanız gerekiyor. Normalde bu istenmez, ama FX9’un sensörü bir 6K sensör olduğu ve 4K kayıtlar fazla örneklendiği için, post prodüksiyonda görüntünün kenarları kırpıldıktan sonra bile çözünürlük, anamorfik içerik çekmek için kullanılan en yaygın 35mm open gate kameralarınki kadar yüksek ya da daha fazla oluyor. 

FX9, Netflix’in onayladığı kameralar listesinde. Sağladıkları benzersiz görünümü istediğiniz zaman, anamorfik lenslerle çekim yapmak için FX9 kullanamamanız için bir neden yok. Özellikle artan sensör yüksekliği ve fazladan piksellerin sağladığı birleşik yatay ve dikey çözünürlüğün her türlü normal 4K 17:9 sensörle elde edilenden daha yüksek olduğunu düşününce. Online görüntü akış platformlarının birçoğu tarafından her durumda tek tek incelenip düşünülebilir.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.