Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > CyLTV Yapım Merkezindeki Donanımını Sony Professional ile Yeniliyor
CyLTV Yapım Merkezindeki Donanımını Sony Professional ile Yeniliyor
02.03.2021 10:43

Geniş bir teknolojik yükseltme planının bir parçası olarak CyLTV (Castilla y León Televisión) profesyonel Sony kameralarına önemli bir yatırım yaptı ve ilk olarak haber yapımı için kablosuz iş akışları kurdu. 

CyLTV; 27 adet PXW-Z280 el kamerası, sekiz adet HXC-FB80 stüdyo kamerası zinciri ve 13 tane BRC-H900 uzaktan kumandalı robotik kamera satın aldı. Kablosuz mobil ağlarla bağlantılı kamera teknolojisine yaptığı yatırım, görüntü kalitesini yükseltme ve stüdyo operasyonlarını kolaylaştırmanın yanı sıra, yapım iş akışlarını optimize etmeye ve haber görüntülerini daha hızlı yayınlamaya da imkân verdi.

Castile ve Leon’un kendi bağımsız televizyon kanalı olan CyLTV, otonom bölgenin DTT hizmeti lisansını elinde bulunduran %100 özel ve özsermayeli şirketi Radio Televisión de Castilla y León S.A. tarafından yönetiliyor. 

CyLTV kurulduğundan bu yana Sony Professional’dan kayıt cihazları satın alıyor. Sony Professional ile olumlu deneyimi ve aygıtlarının özellikleri, performansları ve sağlamlıkları, CyLTV’yi bu önemli yenileme sürecinde bir kez daha Japon üreticiye yöneltti. Ayrıca televizyon kanalının personelinin cihazları tanıyor olması bu teknolojik değişim döneminde CyLTV’ye önemli katma değer sağlıyor. 

Bölgede saha haber kayıtları için televizyon kanalı mevcut operasyonel donanımına 27 adet 27 Sony Professional PXW-Z280 hafif kamera ekledi. Bu el kamerası üç adet 1/2 “ Exmor CMOS sensör ve 4K (3840 x 2160) çözünürlükle gelişmiş bir model olarak 50 Hz’de F13 hassasiyete ve 63 dB sinyal/gürültü oranına erişiyor. 3G ve 4G kablosuz bağlantı sayesinde sahadaki kameramanlar yapım merkezine canlı görüntü akışı yapabiliyor veya kayıtlı dosyaları gönderebiliyor. Bu sayede ekipler içerik teslim etmek için haberin olduğu yerden geriye uzun mesafeler seyahat etmek zorunda kalmayıp zaman kazanıyorlar ve haber yapım ekipleri görüntülü haberlerini mümkün olduğunca hızlı yayınlamanın avantajını yaşıyorlar. 

CyLTV Valladolid’deki iki yapım merkezinde haber ve eğlence programlarının yapımlarında 8 adet Sony Professional HXC-FB80 stüdyo kamerası zinciri kullanıyor. Kameraların 3 adet 2/3” Exmor CMOS sensörü etkileyici görüntü kalitesi üretiyor ve Ultra HD ve HDR çıkışlar bile sunabiliyor. Yeni bir özellik olarak HZC-RCP denetim yazılıyla ve tek bir RCP-3500 uzaktan kumandalı panelle çalıştırılabiliyorlar, böylece tek bir operatör kameraların denetimini dinamik olarak uzaktan kumanda paneline atayan bir ağ bilgisayarından birden fazla HXC-FB80’i denetleyebiliyor. 

CyLTV 13 adet BRC-H900 robotik kamera edindi. Bu model Full HD (1920 x 1080) çözünürlüklü 3 adet ½” CMOS sensörle donatılan bütünleşik bir PTZ (pan, tilt, zoom) kamerası olarak piyasadaki en geniş görüntü alma aygıtlarına sahip üç sensörlü robotik kamera. Bu küçük boyutlu kameralar CyLTV’nin bölgesel merkezlerinde yerel programların ve haberlerin yapımlarında kullanılıyor. Tek bir ekip üyesi üç adede kadar uzak kamerayı kullanarak yapım değerinden ödün vermeden operasyonları optimize edebiliyor. 

CyLTV CEO’su Jorge Losada şunları söyledi: “CyLTV’de son derece heyecanlıyız. Bu yeni donanımla Castile ve Leon’daki izleyicilerimize daha dinamik, çok yönlü ve yüksek çözünürlüklü içerikler sunabilmek için ileri yönde önemli bir adım attık. Bu bizim yerel televizyon ve kaliteli halk hizmeti sunma yönündeki kararlılığımızı güçlendiriyor.

Sony Professional Müşteri Yöneticisi Hector Sierra ekledi: “Sony Professional, haber noktalarından doğrudan bildirim için kullanılan ENG’lerden bölgesel merkezlerde kullanılan robotik kameralara ve Valladolid’deki iki büroya kurulan stüdyo kameralarına kadar, CyLTV’nin tüm kamera serilerimize olan güveninden mutlu. Bu önemli dönüşüm ve modernizasyon süreci sırasında teknolojik çözüm ortakları olarak yanlarında olmaktan gurur duyuyoruz.