Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony FX9 ile Mars Yolculuğu
Sony FX9 ile Mars Yolculuğu
02.03.2021 15:05

Birleşik Arap Emirlikleri, Hope adlı insansız uzay aracını Japonya’daki Tanegashima uzay merkezinden fırlatarak uzayın keşfinde tarih yazdı. Emirliklerin birleşmesinin ellinci yılını kutlayan Emirates Mars Mission (EMM), Arap dünyasının ilk gezegenler arası yolculuğu. Bu ay hedefine ulaşacak olan Hope, iki yıl kırmızı gezegenin yörüngesinde dolaşarak Mars atmosferini ve iklimini araştıracak. 

BBC World News bu yayının çekimi için televizyon, internet ve sosyal medya için yayıncılara ve kurumsal müşterilerine yüksek kaliteli malzemelerle hizmet veren Londra ve Dubai merkezli media971 adlı içerik yapım firmasını görevlendirdi. 

media971 şirketinin kurucularından ve yöneticilerinden Paul Mongey, küresel ölçekte yayın için fırlatma günü ve öncesinde Mohammed Bin Rashid Space Centre (MBRSC) adlı uzay merkezinde BBC ekibiyle birlikte çalışarak çekim yaptı. 

FX9 Uzay Merkezinde

Uzun zamandır haberler, belgeseller ve kurumsal projeler için Sony PMW-F55 CineAlta 4K kamerayı yoğun olarak kullanmakta olan Paul, tarihi Mars görevinin BBC çekimi için PXW-FX9 6K tam kare kameranın mükemmel tercih olacağına karar verdi.

Fırlatma gününden önce Paul EMM Proje Direktörü Omran Sharaf ile söyleşi yapmak için uzay merkezini FX9 kamerasıyla ziyaret etti. Covid kısıtlamalarına uygun şekilde yapılan çekimden önce MBRSC alanında, master kontrol merkezinde, temiz montaj odasında ve Hope uzay aracının birebir kopyasında tamamlayıcı çekimler de yapıldı. Bu ön çekimler daha sonra Dubai Media City’deki BBC bürosundan gelen ses kayıtlarıyla media971 kurgu sisteminde birleştirildi.

Paul diğer 30 haber ekibiyle beraber sosyal mesafeli basın konferansını çekmek için MBRSC’ye döndüğünde, önceden kurgulanan paket fırlatma gününde ilave edildi. FX9 ile çekilen canlı basın konferansı, kameranın SDI portundan kablolu bağlantı yoluyla bir canlı akış kodlayıcısının girişine gönderildi. Ardından bu görüntü-ses akışı birleştirilmiş (bonded) 4G hücresel bağlantılar üzerinden Londra New Broadcasting House’daki BBC sunucusunun içerisine iletildi.

Doğrudan Kameradan Zengin Renkler

Paul yorum yaptı: “Bu benzersiz olayı çekmek için FX9 harika bir kamera. Benim için çok büyük bir avantaj, kameranın renk teknolojisi. Bunun gibi haber projeleri için S Cinetone çekim yapacağım. Çünkü bir şeylerle oynamak gerekmeden, direkt kamera çıkışından şık ve zengin görüntüler elde ediyorum. Haberleri yetiştirme sürelerini kaçırmamanız gereken durumlarda çok önemli zaman kazandırıyor.

Paul’un reklam çalışmalarının çoğu 4K çözünürlükte çekilip teslim edilirken, haber müşterileri tipik olarak Full HD paket talep ediyorlar. “Sonuçta elde edilecek ürün HD bile olsa, her şeyi FX9 ile 4K çekeceğim. Bu bana her çekimi yeniden çerçevelemeye zamanım olmadığı zaman kurguda dijital olarak kırpma özgürlüğü veriyor.

Haber ve Belgesellerde İleri Yaratıcılık

Paul’un da onayladığı gibi, FX9 kameranın görüntü kalitesi, çok yönlülüğü ve kullanımı, onu çok çeşitli media971 çalışmaları için birinci tercih haline getirdi. “Bu gerçekten harika bir kamera. Yayın projelerimizin yanı sıra Emirates Airlines, Porsche ve British Council gibi müşterilerimiz için üst düzey kalitede kurumsal çalışmalar da yapıyoruz. Kısa süre önce FX9 ile 4K S-log çektiğim bir reklam çalışmasında proxy görüntüler üzerinde yaptığım çok temel renk derecelendirmeyi müşteriyle paylaşarak, çekilmekte olanların nasıl göründüğünü bilmesini sağladım.

Tam denetimli çok kanallı ses

Haberler ve kurumsal çalışmalar için Paul kameranın 4 kanallı ses kayıt kapasitesini de övdü: “Uzay merkezinde yaptığım söyleşilerde direkli bir mikrofonun sesi doğrudan kameranın birinci kanalına, ortam sesleri için ikinci bir harici mikrofonun sesi de ikinci kanalına gidiyordu. FX9 kameranın haberlerdeki diğer bir avantajı, üçüncü ve dördüncü kanallara giden kameranın dahili mikrofonlarıyla iki tane daha ses kanalı elde etme şekli.