Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Konzerthaus Dortmund HARMAN Professional Ses Çözümüyle Yenilendi
Konzerthaus Dortmund HARMAN Professional Ses Çözümüyle Yenilendi
25.03.2021 14:53

Konuklarına daha da iyi bir canlı ses deneyimi yaşatmanın yollarını arayan Konzerthaus Dortmund, ses sistemini son teknolojili bir HARMAN Professional ses çözümüne yükseltmek için sistem bütünleştiriciler Audio Pro ve B+B Event Technology ile işbirliği yaptı. 

Almanya’nın en önde gelen konser ve etkinlik salonlarından Konzerthaus Dortmund, her yıl yüzlerde gösteriye ev sahipliği yapıyor ve 1.550 kişiye kadar konuk ağırlayabiliyor. Klasik müzikten piyano resitaline, poptan rock konserlerine kadar değişen etkinliklerle hoparlör destekli etkinlikler yönünde artan taleple birleşince, tesis her müzik türüne ve gösteriye üstün ses sağlayacak yeni bir ses sistemine yatırım yapmaya karar verdi. 

Audio Pro ile B+B tarafından tasarlanıp kurulan yeni ve gelişmiş HARMAN Professional ses çözümünde, bir dizi JBL Professional VTX, VerTec ve VRX Series hoparlör var.

Audio Pro’dan Carsten Peter şunları söyledi: Konzerthaus Dortmund yükseltme teknolojisi uygulanan gösterilerin sayısındaki artışı gördü ve bu nedenle bu gösterileri destekleyecek üst düzey donanıma olan ihtiyaç da arttı. Karmaşık akustik ortama sahip mekân, görece uzun bir yankı yapma süresine sahip, bu nedenle duvarların arkasına hiç enerji göndermek istemedik. Günlerce süren dinleme testlerinden sonra, HARMAN sistemi ve JBL hoparlörlerin en iyi ses performansını ve denetimi sunduğu açık bir şekilde anlaşıldı.

Tüm mekânda eşit dağılan, kristal netliğinde ses sağlayan sistemin ana hoparlör grubu mono olarak tasarlandı ve JBL VTX A8 ikili 8 inç küçük boyutlu hoparlör grubu içeriyor. JBL’in patentli bas hoparlörleri ve en son kuşak yüksek frekanslı transdüser ve dalga kılavuzu teknolojileriyle, VTX A8’ler sürekli 110 derece yatay kapsamayla benzersiz performans ve verimlilik sunuyor. VTX A8’leri tamamlayan B+B, sol ve sağ askı hoparlörleri olarak sesi iyi yönlendirebilen VT4886 hoparlör gruplarını kullandı. Daha fazla esneklik için sistem ön dolgu sesleri olarak müzikal performanslarda VT4886 hoparlörler, konuşmalı etkinliklerde JBL AC15 hoparlörler kullanarak sesi her türlü gösteriye göre düzenlemesine imkân veriyor. 

İzleyicilerden her birine üstün ses sağlanmasını garantilemek için B+B JBL AM7212 sistemler kurarak sahnenin yukarısındaki koltukları kapsadı, JBL VRX932LA-1 hoparlör grubu gecikme dolgu sesleri olarak işlev gördü ve mekânın en uzak koltuklarına sıra dışı ses taşıdı.

Sistemdeki JBL’in patentli Slip Stream alçak frekanslı port tasarımına sahip VTX B18 bas hoparlörleri, baskın bir bas sesi, gelişmiş hava akışı ve daha az duyulabilir türbülans sağlıyor. Crown I-Tech 4x3500HD ve I-Tech 5000HD yükselteçler karmaşık çözümü güçlendirirken, bir Soundcraft Vi5000 dijital konsol Konzerthaus Dortmund’a üstün miks yetenekleri sağlıyor. Ödünsüz performans ve güvenilirliğin yanı sıra, mikser ve yükselteçler dijital AES sinyalleri gönderip alarak sistemin en iyi düzeyde çalışmasını sürdürüyor. HARMAN HiQnet Audio Architect ve JBL Performance Manager yazılımıyla yapılandırılan bu güçlü çözüm, mekânın etkinliklerinin düzeyini yükseltiyor ve katılan herkes için zengin bir konser deneyimi sağlıyor. 

B+B Proje Müdürü Sebastian Müller-Eckhard şöyle konuştu: “JBL VTX A8 dinleme testlerinde bulunanların tamamını net bir şekilde ve hızla ikna etti. Kusursuz ses kapsamı sayesinde son derece hassas salonda çok daha az istenmeyen ses unsuru oluştuğu fark edilebiliyordu bu sayede sinyal çok daha net ve doğrudan duyulabilirdi. Ayrıca konuşmaların anlaşılabilirliği de çok büyük ölçüde iyileşti. Çok zekice hoparlör donatımı yaklaşımının da olumlu olduğu fark edildi.

HARMAN ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 312 24 24 numaralı telefondan Ertekin’i  arayabilirsiniz.