Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Video Prodüksiyonu ve Seslendirme
Video Prodüksiyonu ve Seslendirme
14.01.2017 15:48

Tanıtım Filmi Seslendirme

Televizyon ve internet reklamcılığında kullanılan görsel içerikler reklam filmi ve tanıtım filmi olarak iki bölüme ayrılır. Reklam filmleri; marka eksenli tanıtım amaçlı hazırlanan video prodüksiyonlarıdır. Markanın pazarındaki bilinirliliğini artırmaya yönelik çalışmalardır. Tanıtım filmleri; üretim merkezleri, fabrikalar ve tesislerin işletilme, çalışma süreci, ekipman tanıtımı gibi içerik anlatımına yönelik yapımlardır. Tanıtım filmi seslendirme, reklam filmi seslendirmeye oranla daha uzun, okuma itibariyle reklam filmine oranla daha sakin ve anlatım tarzında yapılan seslendirmelerdir. Tanıtım filmlerini diğer reklam çeşitlerinden ayıran bir diğer özellik ise tanıtım filmlerindeki anlatım dilidir. Tanıtım film senaryolarında daha çok açıklayıcı-tanıtıcı bir dil kullanılmıştır. 

bigstock--148822943

Foto © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

Tanıtım Filmi Seslendirme Fiyatları

Tanıtım filmi seslendirme fiyatlarını belirlerken üç konu önemlidir. 1- Tanıtım filminin toplam süresi veya varsa metin sayfa sayısı. 2- Tanıtım filminin hangi yayın mecrasında kullanılacağı. 3- Tanıtım filmi içerisinde oyuncu, dış ses dışında başka bir konuşmacı veya dublaj gerektirecek başka bir ses olup olmadığı konusunda bilgi vermek. Fiyat teklifi alırken lütfen bu üç konuda seslendirme ajansı yetkilisini bilgilendirin. Seslendirme ajansı yetkilisine verilecek bu brief’in hemen ardından tanıtım filmi seslendirme teklifinizi e-posta yoluyla isteyebilirsiniz. Tanıtım filmi seslendirme hizmetinde proje için Ses Bankası’ndan seçilecek seslendirme sanatçısının kaşe bedeli, yine maliyet kalemlerindendir. Bazı müşteriler projenin bütçesini vererek uygun ses önerileri istemektedirler. Bu durumda bütçeye göre ses cast oluşturup müşterilerimize teklif olarak sunmaktayız.

Televizyon ve sosyal medyada kullanılan görsel içeriklerin büyük bölümünü reklam filmleri oluşturmaktadır. Reklam filmleri; marka eksenli tanıtım amaçlı hazırlanan video prodüksiyonlarıdır. Dolayısıyla reklam filmlerinde tanıtım filmlerine kıyasla okunuş itibariyle daha güçlü ifadeler ve baskın bir anlatımla seslendirilmesi icap eder. Reklam filmlerinde diksiyon, vurgu, tonlamalar çok çok önemlidir. Reklam film seslendirme işi diğer seslendirme projelerine göre daha hata kaldırmayan bir iştir. Reklam filmi seslendirmen seçimi de çok büyük önem arz etmektedir. Reklam filmi seslendirmesi yapacak seslendirme sanatçısının konuşmasını yapacağı markanın ruhuna uygun konuşma yapması gerekmektedir. Reklam filmi seslendirme projelerinde özellikle marka sesleri kullanmalarının nedeni budur.

bigstock-Music-Recording-Studio-Concept-103068248

Foto © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

Reklam Filmi Seslendirme Fiyatları

Reklam filmi seslendirme fiyatları belirlenirken müşteriden üç konuda brief alınır. 1- Reklam filminin hangi mecrada yayınlanacağı. 2- Reklam filmini kimin seslendireceği (seslendirmenin kaşe bedeli). 3- Reklam filminin belirtilen yayın mecrasında ne kadar süre yayında kalacağı. Bu üç konuda alınan bilgiler doğrultusunda reklam filminin senaryosuna göre seslendirme yapılarak reklam filmi yayına hazır hale getirilir. Reklam filmi seslendirme projelerinde seslendirme sanatçılarının bulunduğu ses cast’ından seslendirmen seçimi yapılması ve seçilen sesin kaşe bedeli fiyat belirleyici bir unsurdur. Ses bankasından seslendirmen seçimi yapabileceğiniz gibi projeniz ile ilgili ajansımızdan ses önerisi isteyebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Reklam filmleri bir senaryo dahilinde hazırlanır. Reklam filmi senaryosu seçilen seslendirmen ile prova edilir ve filmin ruhuna uygun olan en uygun ton ile seslendirme stüdyosunda kayıt alınır. Alınan ses kaydı ile ses tasarımı yapılır. Reklam filmi için varsa dublaj ve efektlendirme yapılarak reklam filmi yayına hazır hale getirilir. Kayıt esnasında seslendirme stüdyosunda seslendirmen ve seslendirme yönetmeni organize biçimde çalışırlar. Zira kulağa hoş gelmeyecek bir çok reklam filminde anlam kaymasına yok açabileceğinden tedbirli olmak gereklidir. Seslendirme sanatçıları ses verdikleri bazı reklam filmlerinin dışında çeşitli anlaşmalar gereği film yayınlandığı süre boyunca başka bir markaya ses vermezler. Bazı firmaların bu konudaki hassasiyetlerine cevap veren ekibimiz aynı sektörde faaliyet gösteren firmaların diğerlerine reklam filminin yayın süresi dolduktan sonra ses verirler.

YAZAR HAKKINDA
Birol Berber
BiberSA Prodüksiyon | Owner | birolberber@gmail.com
ETİKETLER
En Çok Okunanlar
Dergi