Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > “Sürükleyici Yayın Gerçekliğine Doğru İlerliyoruz”
“Sürükleyici Yayın Gerçekliğine Doğru İlerliyoruz”
25.10.2017 12:20

Ultra HD TV setlerinin satışları hızla artarken, izleyiciler söz verilen 4K deneyimi için sabırsızlanıyorlar. Ultra HD ile ekrana gelen görüntüleme kalitesi, kendisi için konuşuyor aslında… Tıpkı HD'nin ticarileştirilmesi gibi, önemli Ultra HD pazarlarındaki ilk uygulayıcıların başarısı, diğer TV operatörlerinin kendi ayırt edici hizmetlerini tanımlamalarında bir model oluşturuyor.

Şimdilik temel, farklı teknolojiler ve işletmeler biçiminde atılıyor. Yarın mağazalarda neler olabileceğiyle ilgili fikir sahibi olmak için, bugünün Ultra HD'sinde neler oluyor ona bakalım isterseniz.

HD ve Ultra HD'de küresel lider olan SES Video, ilgili yenilikleri tam teşekküllü çözümler üretme yoluyla video gelişimine taşıyan bir önder hizmet sağlayıcısı. Çeşitli endüstri işbirliklerine sahip SES Video, görüntüleme kalitesini ve deneyimlerini zenginleştirmek, test iletimini sağlamak ve servis sağlayıcıların demo kanallarını satış noktalarında vitrin olarak kullanıma sunmalarına yardımcı olmak gibi hizmetler sağlıyor. Ve bu çabalar sayesinde SES Video bugün, uydu ile etkinleşen Ultra HD kanallarını, başta Amerika ve Avrupa olmak üzere dünya genelindeki TV pazarlarında yaygınlaştırmayı başarıyor.

ABD’de yönetilen bir platform üzerinden, kablo operatörlerinin 10 Ultra HD program kanalını almalarını sağlayan SES inisiyatifine ilgi büyük. İki yıllık bu girişim ile 30 ödemeli-TV sağlayıcısı, 4K dağıtım testini anlaşırlarken, bunlardan üçü ticari olarak abonelere aktarıldı.

Nielsen tarafından uydu TV'nin en popüler TV aboneliği biçimi olarak tanımlandığı İngiltere'de ise, Sky televizyonu, 2016 İngiliz Premier Ligi'ni SES Astra aracılığıyla Ultra HD yayınladı. Sky o zamandan beri de spor, sinema, tiyatro ve belgesel gibi geniş bir Ultra HD içerik kütüphanesi için çalışmalarını sürdürüyor.

SES, endüstrinin bu formatları test etmesine yardımcı olmak için 7 gün 24 saat yayın yapan Ultra HD / HDR test kanalını kurdu. SES bu şekilde, yayın için 4K HDR standartlarının uçtan uca uyumluluğunu sağlarken, değer zinciri boyunca yeni ürünlerin ve hizmetlerin satışa sunulmasını hızlandırmaya da yardımcı oluyor. SES test kanalları, hareketin öncelik taşıdığı yayınlarda Ultra HD’nin ince ayrıntıları yansıtan görüntü kalitesini ilerletmek adına da önem taşıyor. Örneğin canlı spor etkinlikleri, Yüksek Kare Hızı (HFR) teknolojisi ile yayınlandığında nerdeyse huşu uyandıran bir gerçekçilikle izlenebiliyor.

Tabii bunun gerçekleşmesi için yayın yapılan etkinlik alanına özel kameralar yerleştirilmeli. Ayrıca hali hazırdaki kodlama standartları çalışmaları sayesinde içerik iletimi daha da geliştirildi. Bu nedenle, HFR'nin genel kullanılabilirliği için hazır ve standartlaştırılmış olmasını sağlamak gerekir ki bu da daha fazla yayın testini zorunlu kılıyor.

Sürükleyici içerik yayıncılığının ilk hedef noktalarından biri de sanal gerçeklik (VR). Her ne kadar daha alınacak uzun yollar olsa da, SES, VR360 TV dağıtımını sağlayabilen teknolojiler üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Bu yılın başında, Fraunhofer HHI'nin 360 derece kamera ve Newtec DVB-S2X teknolojisi kullanarak gerçekleştirdiği canlı VR360 Ultra HD yayınıyla, ücretli TV’lerin VR programlamasına dair bir ipucu görüldü. Bu demo, izleyiciyi 360 derece panoramik çekim ile hareketli bir yere yerleştirirken kullanıcının hangi yönü izlediğine bakmaksızın detaylı bir şekilde görüntüyü oynatmaya sahip oluşuyla dikkat çekiyor. Görüntü izleme alanındaki bu yenilikler süper sürükleyici bir yayın gerçekliğine doğru hızla ilerlediğimize işaret ediyor.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.