Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Zürih Operası’nda Lawo IP Ses Konsolu
Zürih Operası’nda Lawo IP Ses Konsolu
30.11.2017 10:35

Zurich Opera House 2017/18 opera ve tiyatro sezonuna, yeni ses donanımı, iş akışlarının modernizasyonu ve ses güçlendirmeye yeni yaklaşımlar içeren yoğun bir teknik yenilemenin ardından girdi.

Daha önce ses denetim odasında bulunan Lawo mc266 miks konsolunun yerine, bir mc256 kondu. İkinci bir mc256 konser salonuna kurularak, ses denetim masası ve konser salonu masaları aynı hale getirildi. Birlikte çalışma modunda iken bir konsolda gerçekleştirilen yapılandırmalar, enstantaneler ve ayarlar, diğerinde de kullanılabiliyor. Bu özellikle Microport sistemlerinin kullanımının arttığı bir ortamda performansların verimli bir şekilde hazırlanmalarını garantiliyor. geleceğe dönük planlanan müzikaller ve çocuk operası projelerinin salonda miks edilmeleri kolaylaşıyor.

Yeni Lawo miks konsolları, aynı çekirdeği paylaşarak denetim odasında 48 (32 fader’li konsol ve salonun konsoluna da bağlanabilen 16 fader’li genişletici) fader ve izleyici alanında (FOH) 16 fader sunuyor. Daha önce mc266 ile kurulan bu çekirdek sistemin beyni olmaya devam ediyor ve Wave SoundGrid with Gold Bundle ve ek bir Dante kart ile genişletildi. Yedekli yönlendirme kartının kapasitesi 8192 x 8192 mono kanal olup, 192 adet DSP sinyal işleme kanalı sağlıyor.

Her iki konsol bağısız veya iki kişiyle kullanılabiliyor; örneğin kayıtlar ses denetim odasından aktive edilip denetlenirken, konser salonundaki konsol ses güçlendirme sisteminin bir parçası olarak kullanılabiliyor.

Zürih Operası’nın kullandığı Wave Field Synthesis (WFS) sayesinde Lawo konsolları aracılığıyla olası 32 dinleme konumu denetlenebiliyor. Geniş matris, şu anda 88 kanalı olan Fraunhofer IDMT for Surround and Spatil Acoustic Applications’dan kolay 3D Sound SSW bütünleşmesi sağlıyor. IDMT’nin SpatialSound Wave teknolojisi nesne tabanlı ses çalma sağlıyor klasik çalma sistemlerine göre daha geniş bir “en iyi nokta” (sweet spot) üretiyor ve hoparlör kurulumlulara benzer ses yapımlarına imkan veriyor.

Lawo ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.