Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Hem Hüzme Hem Yaygın Işık: Martin MAC Viper AirFX
Hem Hüzme Hem Yaygın Işık: Martin MAC Viper AirFX
08.01.2018 12:18

Royal Shakespeare Company Aydınlatma Tasarımcısı Simon Spencer’ın tasarladığı gerçek karma efektli ışık kaynağı Martin MAC Viper AirFX, hem keskin hatlı ışık hüzmeleri, hem de zengin yaygın ışık üretebiliyor.

Teatral aydınlatma tasarımcılarının geleneksel olarak stadyumlar için üretilen ışık kaynaklarını kullanmalarına karşı olanlar var ama Simon Spencer bunlara kulak asacak birisi değil. Elton John konserinde Martin MAC Viper AirFX’i ilk gördüğünde yaygın ışıklığının parlaklığı, özel mercek örtüleri, havada hareketleri ve insanları arkasında yarattığı ışığın sıcaklığından etkilendi. Bu karma işlevli aydınlatma aygıtını simgesel Londra Tiyatrosu’nda kullanmaya karar verdi. Martin MAC Viper AirFX, ışık donatımında 20 adet MAC TW1, 8 adet MAC III Performance ve 3 MAC Viper Performance ile birlikte kullanılıyor.

Saygın firma Royal Shakespeare Company’de 23 yıllık baş ışık teknisyeni olarak çalışan ve çok sayıda önemli yapımda aydınlatmayı yöneten Simon Spencer’ın tiyatro aydınlatmasında acemi olmadığı kesin: “Çok büyük gösterilerle, kutup ayılarıyla, renkli ışıklarla çalıştım. Ama şimdi 3D, sanal gerçeklik ve diğer gelişmelerle birlikte cazip ışıklar oluşturmak için oyunu kuralına göre oynamak zorundasınız.”

Royal Shakespeare Company’nin Intel ve The Imaginarium Studios işbirliğiyle gerçekleştirdiği The Tempest adlı oyununda Simon’ın kullandığı 17 tane Martin MAC Viper AirFX ile 27 projektör, sahnede etkileyici ayrıntıları ortaya çıkardı: “Sınırlı alan, tüm işlevleri bir arada taşıyan aydınlatma aygıtları kullanmamı zorunlu hale getiriyor.”

Çoğu tarihi tiyatro salonunda Simon alan ve ağırlık kısıtlamalarına maruz kalıyor. Üç adet dairesel köprü ile yaygın ışık veren bir hareketli kafa, performans ve mercek örtülerine gereksinim duydu. Martin MAC Viper AirFX bulut simülasyonu, havada hareket ve keskin hatlı ışık hüzmeleri sağladı.

Tamamı bir günde geçen oyun için aydınlatma tasarımcılarının fırtına, yıldırım, açık havayı yansıtacak renkler, hava ve ışık efektleri, ışık demeti şekilleri elde etmeleri gerekiyordu. Simon ekledi: “Bir moddan diğerine kesintisiz geçiş, Martin MAC Viper AirFX’i çok etkileyici yapan özelliği. Yumuşak kenarlar havadaki pusla dans ederek çok güzel ve tutarlı bir ışık kayması üretiyor. Mercek örtülerinin çalışmaları adeta bu dünyanın dışında gibi; döner mercek örtüsü gibi görünmekle kalmayıp, kendi etrafında harika bir biçimde kavis yapıyorlar.”

Martin ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 227 68 00 numaralı telefondan SF’yi arayabilirsiniz.