Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Roma’da Sony ile Noel Yayını
Roma’da Sony ile Noel Yayını
23.01.2018 10:41

Vatican Media ve Sony Professional Solutions birlikte hazırlanıp çalışarak 24 Aralık akşamı Roma’daki Aziz Peter Bazilikası’nda Papa Francis’in de katıldığı kitlesel Noel gecesini kaydedip arşivledi. Bazilikaya yerleştirilen üç adet 1.25 inç 8K sensörlü tek Sony UHC-8300 kamera ayinsel törenin en dokunaklı görüntülerini yakaladı. IBC 2017’de tanıtılan UHC-8300 kamera sistemi sadece 8K yapım için değil, 4K için de kullanılabiliyor. Farklı renk alanları ve çoklu yüksek dinamik aralık (HDR) dokunuşları uygulayarak aynı anda 8K, 4K ve HD sinyal çıkışları üretebiliyor. 8K görüntüden 4K’ya gerçek zamanlı kesip alımlar, geniş çekimleri alırken esnek kadrajlama sağlıyor ve yaratıcılığı zenginleştirerek sonuç olarak daha iyi bir program elde edilmesini garantiliyor. Bu son denemede bir UHC-8300 ile iki adet 4K canlı sunucu PWS-4500, 8K 120p görüntüler çekip kaydetti. Bunlar aynı anda gerçekleşen 4K HDR canlı yapımdan ayrı olarak yapıldı.

Vatikan İletişim Sekreterliği Başkanı Dario Edoardo Vigano yorum yaptı: “1960 yılında televizyon etkinliklerinin dünya çapında canlı yayınlanmasıyla başlayan deneyim 1963 Vatikan Konsili gibi kilise etkinlikleriyle standart hale geldi. Bugün Papa’nın katıldığı kitlesel Noel gecesi 8K teknolojisinin daha geniş çaplı benimsenmesine öncülük ediyor. Geçmişte önemli olaylar hep modernliğin gelişmesinin yolunu açmıştır. Vatikan’da Sony işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz 8K denemesi, Holy See İletişim Sekreterliği’nin hedeflerinden biriydi. Vatican Media ekibi sayesinde yapılan deneme arşivlerimiz ve geleceği tarihçileri için yüksek kaliteli malzemelerin yapımına öncülük ediyor. Vatican Media, Papa Francis’in mesajlarımızı gezegenin her köşesine ulaştırmak için iletişim sistemimizi modern dijital ortamların gereksinimlerine göre uyarlamamız yönündeki çağrınsın izinden gidiyor.

Sony Professional Solutions Europe Medya Çözümleri Başkanı Richard Scott ekledi: “Sony’de sürekli etkileyici öykü anlatımını güçlendiren ve müşterilerimizin 4K çözünürlükte harika görüntüler elde etme yönündeki taleplerini karşılamaya yardımcı olan yeni yollar buluyoruz. Sony Vatican Media’yı ve izleyicilerine en yüksek kalitede görüntü sunma hedefini destekliyor. 8K sensör teknolojimiz sayesinde 4K yapım için de çekim yapılabiliyor. Mühendis ve teknik destek ekiplerimizce desteklenen bu 8K denemesi, görüntüde yenilikçiliğin sınırlarını zorluyor ve günümüzün 4K yapımlarında çekim için esneklik ve yaratıcılığı körüklüyor.

Sony Professional Solutions Medya Çözümleri Ülke Satış Müdürü Benito Mari ekledi: “Üst düzey yapımlarda 4K standart hale gelse de, 8K için yol haritası hala araştırma gerektiriyor, ama Sony ile Vatican Media her zaman birlikte çalışarak yeni teknolojileri ve formatları ilk çıktıklarında deneyim öncülük ediyorlar.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.