Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Markanızın Müziği ‘JINGLE’
Markanızın Müziği ‘JINGLE’
18.07.2017 18:11

Marka, hizmet ya da ürün için hazırlanan şarkılı müzikal reklamlara jingle diyoruz. Marka, hizmet ya da ürün için alınan detaylı ön bilgiler doğrultusunda metin yazarı tarafından jingle sözleri yazılıyor.Daha sonra aranjör sözleri müzik ile aranje ederek ana melodiyi ortaya çıkarıyor. Bu aranje aşamasında müzikte kullanılacak enstrümanlar da seçiliyor. Jingle yapımında son aşamamız ise vokal seçimi ve okuma. Melodiye uygun vokal tarafından okuması yapılarak, jingle dediğimiz şarkılı reklam ortaya çıkmış oluyor.

Foto © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

Türkiye’de birçok jingle yapım ajansı, jingle fiyatları için farklı fiyat politikası uygulamaktadır. Jingle müzik yapımı, marka müziği, kurumsal müzik yapımı, jingle şarkılı reklam, jingle müziği üretimi yapan stüdyolar farklı vokal seçenekleriyle müşterilerine etkili jingle reklam projeleri teslim ediyor. Jingle fiyatları konusundaki politikasını müzik temelli oluşturan stüdyolar, stok jingle müziklere farklı fiyat politikası, özgün jingle müziklerine farklı fiyat politikası uygulamaktadırlar. Böylelikle tercihinize uygun, istekleriniz doğrultusunda fiyatlandırma sunuluyor.

Peki, jingle fiyatları neye göre belirleniyor? Bu sihirli müziklerin ne kadar maliyet ile yapıldığı merak ediliyor. Bunun için bir jingle stüdyosunu ararsanız bu sorunun cevabını öğrenebilirsiniz. Hatta bazı jingle stüdyolarının canlı destek hattından müşteri temsilcisine yazarak iletişim kurabilirsiniz. Jingle fiyatları marka ürün veya hizmet için hazırlanacak müzik, ana melodi jingle için ana iskeleti oluşturur. Jingle müziğinde kullanılacak enstrümanlar ne kadar çeşitliyse bütçe o kadar kabarık çıkacaktır. Türkiye’de bu anlamda tüm sektörde faaliyet gösteren firmalara özel jingle hazırlanıyor. Tabi jingle fiyatları belirlenirken sadece müziğin içerisindeki enstrümanlar etkili değil. Jingle hazırlandıktan sonra yayınlanacağı mecra, ne kadar süre yayında kalacağı gibi parametrelerde bir o kadar önem arz ediyor.

Foto © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

Diğer bir fiyat belirleyici konu ise vokal seçimi yapmaktır. Vokal popüler birimi? Kadın mı? Erkek mi? Kaşe bedeli nedir? Gibi bilgilerden sonra jingle stüdyosu, jingle fiyatlarıyla ilgili bilgiyi size vermeden önce marka ile ilgili “brief” isteyecektir. Sizin ne istediğinizi tespit ettikten sonra artık jingle fiyatları ile ilgili net bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Etkili bir jingle çalışması akılda kalma oranlarına göre kabul görür. Peki, akılda kalıp kalmayacağını nasıl anlayacağız? Bu kararı kim verecek? Jingle eğer üretildikten hemen sonra insanların diline dolanmışsa, insanlar sürekli bu jingle’ı söyleyip duruyorsa jingle çalışmanız başarılı oldu demektir. Burada kararı dinleyici yani hedef kitle veriyor. Yıllardır televizyon ve radyo kanallarından son zamanlarda ise internetten bir sürü jingle içeren reklamlar görmüş ve dinlemişsinizdir. Çok eskilerden hatırlarsınız ‘Bir bilmecem var çocuklar. Haydi sor sor. Çayda kahvaltıda yenir. Acaba nedir nedir. Bisküvi denince akla, tamam şimdi buldum. Hemen onun adı gelir…’ bu sözleri hemen hemen herkes duymuştur. Peki başarılı oldu mu bu reklam? Evet oldu. Markanın müziği milyonlarca insanın çocukluk yıllarında reklam şarkıları listesinin en üst sıralarında yer almayı başarmıştı.

Foto © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

Kimi zaman çok saçma dediğimiz şarkı sözleri bile dilimize dolanır ve istemeden eşlik ederiz. Evet, melodi ve sözlerdeki kafiyeler bizlere saçma gelse bile insan beyni melodili, müzikli, ritmik sözleri normal konuşmaya göre daha çabuk ezberliyor. Burada jingle ve şarkıların nasıl olursa olsun ezberlendiği sonucunu çıkarabiliriz. Müzikalitesi ise tartışmaya açıktır. Çünkü müzikalite kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Jingle ve akılda kalma oranları tarafından jingle yapımına baktığımızda, jingle’ın yayın mecrasında yayınlanma sıklığı akılda kalma oranını artırdığını söyleyebiliriz. Burada jingle eğer televizyon ve radyoda yayınlanacaksa bir saat arayla reklam kuşaklarının içinde yer almasını ve mümkünse günde en az on defa yayınlanmasını önerebiliriz.

Sonuç olarak jingle markanızı, hizmetinizi veya işletmenizi milyonların duymasına bilmesine ve tanımasına en kestirme yoldan katkı sağlayacak son derece etkili reklam çeşitlerindendir. Bu yazıyı okuduğunuza göre artık radyo televizyon ve internette duyacağınız melodili şarkılı reklamlar yani jingle’ı artık daha dikkatli dinleyeceksiniz. Evet sevgili arkadaşlar jingle etkili bir reklam, kesin bilgi yayalım.

YAZAR HAKKINDA
Birol Berber
BiberSA Prodüksiyon | Owner / birolberber@gmail.com
Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.